ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт тинктура од кајсија јами

содржина

Нежен мирис, убава боја, вкус - сите овие квалитети има тинктура на кајсии. Оние кои се зависници од домашна алкохолни пијалоци, мора да знаат барем еден метод на користење на слатка жолта овошје.

класична тинктура

Да почнеме со класици. Рецепт класичен кајсија ликер концизен и едноставна. Таа користи овошје проследен. Тука е комплетната листа на производи:

 • 1 kg на зрели, но не презрее кајсија;
 • 1 L на вотка или 40% пијалак;
 • 0,5 кг шеќер.

Неопходно е да се најде решение за овошје и vyluschit на овие камења, да се префрлат во тегла, истурете вотка и се тресат. А слој на течни кајсијаво текот на пулпа мора да биде најмалку 5 см. Банката е затворен, се стави во еден сончев место, каде што ќе остане еден месец. Често, тоа место е прозорец праг на југ или исток страна на куќата. На секои 5 дена тресат тегла.

потребно е да се исцеди течноста во еден месец без да се врти во ново шише, истурете кајсии и половина килограм шеќер, се меша со овошје и испраќање на уште 2 недели да кисна сонцето. На секои 2 дена тегла беше потресена на шеќерот се стопи и.По 14 дена, мора да биде формирана шеќерен сируп. Тоа се филтрира преку cheesecloth, стискаш на омекна овошје. Сирупот се меша со алкохол претходно исцедена, се чуваат во темница за една недела, а потоа повторно се филтрира и се става во удобен шише.

Како да го користите на коските

Кајсија - овошје е толку корисна дека тоа е можно да се користи дури и јадро, и следниве рецепт е потврда за тоа. Тинктура Underwire стана популарен поради мирис сличен мирис на бадеми.

 • Поделете семки на кајсија, отстранување на јадрото, се исецка нив. Треба 100g јадренца.
 • Истурете кернели 0,5 литри вотка и се стави капацитет за 25 дена на сонце.
 • Се исцеди и се притисне на инфузија на пулпа преку ткаенина. Потоа додадете дополнителни 0,2 литри вотка и по 15 минути печатот.
 • Течност мора да прецеждам преку бела крпа во нејзиниот сон 50 g шеќер (околу 3 голема лажица), 1 g ванилин и темелно потресен.
 • 4 дена пијат треба да биде во мракот. После тоа, тоа беше филтрирани последен пат.

Инфузија на кајсија треба да се консумира во умерени количини, бидејќи таа содржи мала количина на hydrocyanic киселина. Складирање може да се продолжи на неодредено време.

Примена на мед и нанеМеѓу различни рецепти кајсија ликери може алкохол тинктура од кајсија кернелотИзберете рецепт со нане, мед и сок.

Да почнат да се подготви лушпа од нане. За оваа намена 25 гр суво нане истури врела вода (200 ml - стандард чаша), инсистираат 4 часа филтрира.

Следна мешани банката нане супа, 150 гр мед, 0,5 литри вотка (или 40% разредена пијалак, алкохол) и 0,5 литри на свежа или конзервирана сок од кајсија сок со пулпа.

Иднината тинктура од кајсии мора да издржи 2 недели во темно, првата 7-10 дена, тресење на тегла еднаш
на ден. По 14 дена, пијалоци се филтрира, таа е подготвена за употреба.

Кајсии и вино

Ако имате ефтин шише сува или полусуво бело вино, ние ве советуваме да се готви прекрасен инфузија.

 • Прелива вино во тавата, додадете 450 гр шеќер и топлина над средна топлина додека шеќерот не се стопи.
 • Се сече и се става во тенџере 0,5 кг кајсии претходно се повлече коска.
 • Донесе до вриење и се готви состав 7-10 минути.
 • Отстранување на тенџере од топлина и се става во 150 g на вотка состав.

Кога пијалак се олади, се ставаат во тегла или шише и да ја задржите во фрижидер за една недела. Во заклучок, инфузијата се филтрира правилно, така што станува потранспарентен. Користете го во мали количини пред јадење и после јадење со десерт.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јамиКајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јами
Вино на кајсииВино на кајсии
Тинктура од суви кајсииТинктура од суви кајсии
Горчлив кајсија домаГорчлив кајсија дома
Тинктура на кајсија јамиТинктура на кајсија јами
Кајсија ликер и коктели врз основа на негоКајсија ликер и коктели врз основа на него
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
Домашна кајсија ракија и ликери. Рецептите се едноставни и не многуДомашна кајсија ракија и ликери. Рецептите се едноставни и не многу
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Домашна ликер направен од кајсијаДомашна ликер направен од кајсија
» » Рецепт тинктура од кајсија јами