ma.AlcoruGuru.ru

Домашна ликер направен од кајсија

домашна кајсија ликер

Во овој напис ќе разговараат за тоа како да се направи кајсија ликер дома. Пијалокот има прекрасна слатка арома, магичен арома и пријатен очите жолтеникава боја. Тоа може да се сервира на една прослава, гости ќе бидат задоволни. рецепт се едноставни и не бара ретки состојки.

состојки:

  • кајсии - 1 кг;
  • вотка - 1,5 литри;
  • шеќер - 500 грама;
  • каранфил - 3 пупки.

За алкохол кајсија дома овошје зрела одговара на сите видови и големини. Лично, јас Ви препорачуваме да користите малку perespevshie кајсии, кои обично се подготвени од џем. Ова е важно, кога тоа не е свој овошје, и ќе мора да ги купите во продавница или на пазарот, постојат perespevshie кајсии обично се поевтини.

Готвење алкохол од кајсии1. Овошје се измие, извадете го семето, потоа се сече на месо во четвртини.

2. Ставете сецкани кајсии во тегла три-литарски и пополнете ги со водка. Слој на пулпа мора да бидат покриени вотка 2-3 см.3. Додадете ги чешне пупки, покривање отворање cheesecloth шишето и да ја напушти пијалок во темно место за 3 дена на собна температура.

4. Три дена подоцна, тегла цврсто со капак и една продавница најлон алкохол во темно место за 1 месец.

5. Земете тегла, отстранете го капакот и се додава шеќер. Повторно цврсто и се стави уште 30-40 дена во темна топло место.

6. По два месеци на инсистирањето нашиот дом кајсија ликер е подготвена. Останува само да го вирус преку cheesecloth и се прелива во стаклени шишиња.

Ликер кајсија слика
Подготвени кајсија ликер

Да се ​​чува во фрижидер се препорачува да се пие. Тој не се влоши, а по една година на подготовка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти кајсија и праска ликер домаРецепти кајсија и праска ликер дома
Вино на кајсииВино на кајсии
Рецепт за домашно вино од кајсииРецепт за домашно вино од кајсии
Тинктура од суви кајсииТинктура од суви кајсии
Горчлив кајсија домаГорчлив кајсија дома
Тинктура на кајсија јамиТинктура на кајсија јами
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
Домашна кајсија ракија и ликери. Рецептите се едноставни и не многуДомашна кајсија ракија и ликери. Рецептите се едноставни и не многу
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
» » Домашна ликер направен од кајсија