ma.AlcoruGuru.ru

Кајсија вино дома рецепт

На крајот од летото, почнува да пее кајсии - светло портокалова овошје курва имаат сладок вкус. Тие се сосема нежно по природа, бараат соодветна навремена наплата. Повеќето видови градина кајсија не се наменети за долгорочно чување, така што треба да брзо да дознаам што да прават со нив по жетвата.

Има толку многу варијации на тема што готвачот кајсии на. може да има различни слатко, и метеж и мармалад и ракија, но малку луѓе знаат дека овие соларни овошје излезе да биде изненадувачки пријатни вино со цела палета на вкусови.

Куќата вино кајсија овошје, ценет првенствено за неговата убава длабоко портокалово-златна боја. Тоа ќе биде хармоничен и поволни да се погледне на маса и за време на празници бучни, и во периоди на мирен семеен средби. Единствениот недостаток на овој екстравагантен пијалок може да се смета како отсуство на стабилна и силна арома, но тоа е целосно платени вкус карактеристики.

Кајсија вино дома рецепт

кајсија вино дома рецепт, кајсија вино дома е едноставен рецепт како да се направи кајсија вино дома
Со цел да се направи вкусна, курва кајсија вино, ќе треба следниве состојки:

  1. Кајсија овошје - 3 кг.
  2. Шеќер - 3 кг.
  3. Вода - 10-пет литри.

Вреди да се одбележи дека не си ги мијат кајсии или се справи со нешто пред готвење. Ова е поради тоа што нивните кадифено мека кора населуваат природни, природен квасец, кои се специјални катализатор кој го активира процесот на ферментација. Кајсија вино дома рецепт, што ќе видиме подолу, не е само пријатен сладок пијалок, но исто така корисни, како лишен од било кој не-природни хемиски адитиви и канцерогени.

Вино на кајсии во домот едноставен рецептЧекор Еден. Избришете сува кајсија овошје ткиво, со што се чистење од прашина и нечистотија градина. Потоа, се скрши на овошје во половина, отстранете јами од нив.

Чекор два. Претходно излупени кајсии мора да се испразни во рефус сад, и каде што ќе бидат темелно мачкам, се обидува да се добие хомогена маса од портокал. Запомнете дека вратот на избрани јадења, треба да биде доволно широк (како, на пример, во тава). Инаку, вие ги поседувате комплицира самиот процес на готвење.

Чекор три. Како резултат на редок цемент кајсија заспие половина килограми шеќер и пополнете го со топла вода. Сето ова треба да се промешува додека целосно растворен шеќер.Чекор четири. покритие капацитет со газа крпа и оставете го во темна ладно место за 4-5 дена. Важно е дека во наредниот вино во овој период не е во директна сончева светлина. Исто така, околу 2-3 пати е потребно за да се поттикне добиената смеса со дрвен стап, со цел да се спречи нејзиното prokisaniya. По истекот на 20 часа, ќе видите првите знаци на ферментација - тоа е знак дека сè се случува според планот.

Чекор пет. Следно, ќе треба да се логирате на сок од кајсија, кои би можеле да почнат да ферментира, да го одвои од овошје каша. Многу добра каша надминат, и како резултат на течност се истури на преостанатиот сок. Прикријат дури и половина килограм шеќер, се промешува додека не се раствора.

Чекор шест. Кантарион е префрлен во посебен шише наменета за ферментација. И ние бидете сигурни дека тоа е исполнет до 2/3, како што треба простор за ослободување на јаглерод диоксид и ферментација пена. Откако ќе го истури сок во шише, веднаш да се стави на нејзиниот стерилни медицински гумена ракавица, пробиен на еден прст, или инсталирање на печат вода.

кајсија вино дома рецепт, кајсија вино дома е едноставен рецепт како да се направи кајсија вино дома

Чекор шест. Шише со вино, подготвува да ја напушти темно и ладно место за околу 20-30 дена. За да го направите ова ќе одговара на совршено подрумот. Запомнете дека по 5 дена од денот на поставување на стапица на водата треба да се додаде на преостанатите половина килограм шеќер кантарион.

Со цел правилно да се меша со шеќер мора да се испразни од шишето околу 300 ml течност. Тоа додадете шеќер и се меша, а потоа се прелива сируп назад во сад.

По уште пет дена, оваа постапка мора да се повтори.

Чекор осум. Кога процесот е активен ферментација доаѓа до крајот, ќе треба да се прелива вино во друг сад низ тенка цевка.

кајсија вино дома рецепт, кајсија вино дома е едноставен рецепт како да се направи кајсија вино дома
Кајсија вино подготвени по 5 месеци од изложеност

На пијалок може да се смета дека се подготвени. На барање, според свој вкус параметри, можете да додадете повеќе шеќер во виното, или прицврстете го со алкохол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кајсија светлинаКајсија светлина
Вино на кајсииВино на кајсии
Рецепт за домашно вино од кајсииРецепт за домашно вино од кајсии
Кајсија вино: сите суптилностите на готвењеКајсија вино: сите суптилностите на готвење
Тинктура на кајсија јамиТинктура на кајсија јами
Кајсија ликер и коктели врз основа на негоКајсија ликер и коктели врз основа на него
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Домашна ликер направен од кајсијаДомашна ликер направен од кајсија
» » Кајсија вино дома рецепт