ma.AlcoruGuru.ru

Вино на кајсии и праски дома

Куќа вина од кајсии и праски - неверојатно вкусна пијалоци, особено ако се додаде кога готвење зачини. Кајсија вино за готвење дома на два начина: со додавање на вода и без додавање на вода. Вашето внимание понудени две вино рецепт кајсија и праска вино рецепт со мед, морско оревче и цимет.

слика рецепт
состојки:
  • Кајсии - 2,5 кг
  • Шеќер - 3 kg
  • Вода - 9 литри

кајсии рецепт вино со додадена вода

Да се ​​подготви кајсија вино дома ќе ви треба: 2,5 кг кајсии, 3 кг шеќер 9 л вода.

За домашно вино од кајсија со додадена вода изберете само зрели кајсии непроменети. Овошје каша (подобро да не се мијат), отстранување на коските.

Кајсиите кора и мелење во пире

Стави пире во сад емајл, пополнете го со топла вода и оставете 5 дена. А потоа стискаш на сок од масата, додадете шеќер и се остава да ферментира во затворен сад. На капакот треба да бидат обезбедени со стапица за вода.

Истурете Пире со вода и го стави во топла

Капацитетот на вино треба периодично да се разнишаат.Кајсија вино вирус

Кога процесот на ферментација е завршена, виното нежно се спојат со талог, осветли, доколку е потребно, се прелива во чаша сад и оставете уште 2-3 месеци за да созрее.

Вино кајсии со додадена вода

Потоа повторно се спои со талог, е шишиња и запечатени.

Кајсија вино дома без додавање на водаСостојки: 10-11 кг кајсии, 4,5 кг шеќер.

Зрели кајсии ми, obsushivayut, извадете семиња и каша.

Кајсиите се пополни со шеќер

Кајсија заспие тежина 3 кг шеќер и оставете 3 дена на собна температура. А потоа стискаш на сок, се прелива во шише, да додадете останатите шеќер. Инсталирајте стапица вода и го стави да ферментира во топла темно место.

Сок од пире abrikovogo стави да ферментира

По 3 недели, кога процесот на ферментација е завршена, се прелива вино од талог, го даде производство на ладно место од 30 дена, филтер и шишиња.

Кајсија вино без додавање на вода

Во производството на вино кајсија се издаваат без додавање на шеќер и вода е возможно само во еден случај - ако се користи како суровина и многу слатка сочно грозје. Во други случаи, дополнително додавање на течност и шеќер се потребни за да им помогне на вино ферментира.

Домашна праска вино со мед и зачини

Вино од праски во почетната е подготвена од 5 кг праски, 400 g на праска лисја, 200 g на мед, 8 g на морско оревче, цимет, 8 g, 5 кг шеќер, 1 l вода, 1 L на вотка.

За подготовка на домашна праска вино со мед и зачини ми праски, отстранување на камен. Евтини праска нанесуваат низ сито, да додадете вода, мед и оставете го на топло место да ферментира. Кога процесот на ферментација е завршена, стискаш на сок. Додадете шеќер, праска лисја, зачини и вотка. Инсистираат на 20-22 дена.

Праска вино со мед и зачини

Спојување вино со талог, се чува во стаклен или за барел е уште 60-70 дена, потоа се става во шишиња и се чува на ладно место.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Методи на готвење вино од кајсииМетоди на готвење вино од кајсии
Рецепти кајсија и праска ликер домаРецепти кајсија и праска ликер дома
Вино на кајсииВино на кајсии
Рецепт за домашно вино од кајсииРецепт за домашно вино од кајсии
Кајсија вино: сите суптилностите на готвењеКајсија вино: сите суптилностите на готвење
Горчлив кајсија домаГорчлив кајсија дома
Сирупот од праски и виноСирупот од праски и вино
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
» » Вино на кајсии и праски дома