ma.AlcoruGuru.ru

Како да се подготви вино од кајсии. рецепт

Како да се подготви вино од кајсии. рецепт

Многу убава и незаборавни за долго време куќа вина од кајсии. Нивната црвеникава нијанса, во зависност од различни плодови, е едноставно смирувачки. Единствената разлика помеѓу ова вино од други вина - е отсуството на нагласена вкус, но тоа се компензира со неверојатна сладост. Јас ќе ви кажам како да се направи вино од кајсии. На рецепт, кој ќе биде тестиран во пракса. И е на располагање состојки: кајсии, вода и шеќер.

Да се ​​подготви вино трае само зрели кајсии и neporchenye. Тоа е најдобро да се земе на овошје, извлечен од дрво, како и оние кои лежат долу на земјата, може да му дадат на виното Питу непријатен мирис и вкус. Препорачливо е да се отстрани семиња, бидејќи тие се штетни за вашето здравје цијановодородна киселина. Исто така, како резултат на овие вина ќе вкус малку горчина и непријатен мирис на бадеми.Кајсиите се погодни двете диви и култивирани видови. Ако ќе ги преземе дивите видови, виното ќе излезе неверојатно вкусна, но е помалку слатка, но сорти ќе го направи своето вино напротив е многу слатка, но помалку пријатно.Овошје не се чистат, како површини се диви квасци кои работат доминантна улога во текот на ферментација.

За кајсија вино треба овие состојки:

 • 10 l вода;
 • 3 килограми шеќер;
 • 3 kg кајсија.

Рецепт домашна кајсија вино

Кајсија вино дома

 1. Овошје лесно се фаќа, извадете го семето. Ние не се допираат кожата, како што е тоа игра голема улога во развојот на вино вкус и боја.
 2. Избрани кајсија каша раце додека хомогена кашеста маса и да ги префрлат во сад со широк устата.
 3. Масата добиени се додава топла вода и се меша темелно.
 4. Покријте го садот со кајсија тежина газа и оставете 5 дена во темно место. За да ферментирано кантарион, периодични (два - три пати на ден), се меша со дрвена шпатула или вашите раце. По околу 20 часа на површината на првите знаци на ферментација (Подсвиркват и пена). Ако не постојат знаци на ферментација, потребно е да се направат дополнителни стартер од суво грозје.
 5. Потрошувачка на ферментиран сок и вирус. Евтини добра стискаш. Собраните сок додадете шеќер по рецепт.
 6. Истурете ја содржината во едно шише, пополнувањето 2/3 волумен, се инсталира печат вода или носат медицински ракавици со дупки.
 7. Шишето е утврдено во темно место за 25 дена, на собна температура не треба да надминува триесет степени.
 8. По завршувањето на брза ферментација (заклучување ферментација на меурчиња се видливи, ракавица издувана, вино појасни) се отстрануваат од младото вино талог преку мала цевка подготвени во друг сад.
 9. Младото вино е добро затворени и испратени на ладно и темно место за зреење, по што виното ќе биде tastier и повеќе ароматични. По 2 - 4 месеци виното е подготвена да се осигури дека таа може да се прелива во шишиња. Чување на готови кајсија вино е потребно на ладно место.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Методи на готвење вино од кајсииМетоди на готвење вино од кајсии
Вкусна и корисна сок од кајсијаВкусна и корисна сок од кајсија
Pilaf со суво овошје (во ерменски)Pilaf со суво овошје (во ерменски)
Вино на кајсииВино на кајсии
Рецепт за домашно вино од кајсииРецепт за домашно вино од кајсии
Кајсија вино: сите суптилностите на готвењеКајсија вино: сите суптилностите на готвење
Тинктура од суви кајсииТинктура од суви кајсии
Горчлив кајсија домаГорчлив кајсија дома
Сирупот од праски и виноСирупот од праски и вино
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
» » Како да се подготви вино од кајсии. рецепт