ma.AlcoruGuru.ru

Вино од различни билки

Вино од различни билки

Вино од каранфилче

1, 18 килограми шеќер, 4,5 кг каранфил цвеќиња, 2 лимон, портокал 2, танини, 4,5 литри врела вода, квасец.

Видео: Цреша-Бери вино од збир на Престо

глави цвет празнат во кофа, се меша со ситно сецкан портокал и лимон кора. Истурете го со врела вода, се покрива кофата и инсистираат на 3-4 дена, додека мешање на смесата 2 пати на ден. Потоа, преку лен кеса преточи течноста, стегајќи колку течноста што е можно повеќе од цвеќиња.

Додадете лимон и сок од портокал, проверка и прилагодување на киселоста на неговата лимонска киселина. Додадете шеќер и мешајте додека не се раствора. Додадете квасец и танини. Цврсто покривање и го стави да ферментира во топло место.

Вино од невен цвеќиња4,5 килограми собрани само невен цвеќиња, 1,25 кг шеќер, 2 лимон, портокал 2, 4,5 литри врела вода, квасец, танини.

Заедно со ретко исечени од лимон и кора од портокал се прелива цвеќиња во кофа. Ставете ги сите врела вода, оставете за 3-4 дена, мешајќи два пати на ден.

Стегната цвет маса спои со уште една кофа, додадете сок од портокал и лимон. Провери и прилагоди на киселоста на неговата лимонска киселина ако е потребно. Прелива шеќер и се меша додека не се целосно растворен. Додадете квасец и танини, затворете го капакот цврсто, стави да ферментира на топло место.Вино од дабови лисја

450 гр дабови лисја, 1,25 кг шеќер, 2 лимон, портокал 2, 4,5 литри врела вода, квасец, танини.

Дабови лисја подобро да се земе оние кои се собрани на почетокот на јули. Листовите треба да се мијат и се празнат во кофа. Измешајте ги со ретко исечени лимон и кора од портокал. Се посипува врела вода, се покрива со цврста капак кофа, инсистираат на 3-4 дена, мешајќи два пати на ден.

Потоа се става во уште една кофа и додадете сок од портокал и лимон. Проверете на киселост и, доколку е потребно, да ги прилагодат своите лимонска киселина. Ставете на шеќер и мешајте додека не се раствора. Додадете квасец и танини, покријте цврсто со капак и ставете кофа да ферментира на топло место.

Вино од пашканат

2 kg parsnip, 150 g на мелено суво грозје, 1,25 кг шеќер, 2 лимон, портокал 2, 4,5 литри врела вода, квасец, танини.

Ако користите претходно замрзнати пашканат, виното ќе излезе многу подобро. Пастернак чистат, се сече и се готви во 3,5 литри вода додека не омекне. Филтрирана супа истурете ретко исечени кора од портокал и лимон и суво грозје, претходно поставени во кофа.

Наполнете го со 1 литар ладна вода, покријте и оставете го да отстои 24 часа. По се прелива во портокал и сок од лимон, проверете kislotnost.Pri треба да се прилагоди на лимонска киселина. Ставете на шеќер и мешајте додека не се раствора. Додадете го квасецот и танини. Затвори кофа цврсто kryshkoyi стави да ферментира на топло место.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ratafii од портокал цвеќињаRatafii од портокал цвеќиња
Вино од бозел цвеќињаВино од бозел цвеќиња
Вино од липаВино од липа
Вино од житаркиВино од житарки
Рецепт за пролет вино од глуварчињатаРецепт за пролет вино од глуварчињата
Зеленчук виноЗеленчук вино
Рибизла ratafiiРибизла ratafii
Ликер од портокалЛикер од портокал
Nasturtium цвеќиња со црвено виноNasturtium цвеќиња со црвено вино
Портокалова пијалакПортокалова пијалак
» » Вино од различни билки