ma.AlcoruGuru.ru

Вино од ливчиња од роза

Вино од ливчиња од роза

225 g од ливчиња од роза, 1,25 кг шеќер, 2 портокали, лимони, 2, 4,5 литри врела вода, танин, квасец.Се меша со исечени ливчиња портокал и лимон кора и се стави во кофа. Истурете вода што врие и оставете за 3-4 дена, два пати на ден, мешајќи и намалувањето цвеќе на дното. Потрошувачка на супа и додадете исцедено од портокал и сок од лимон, проверете ја исправноста на киселина индекс. Ако е потребно, се додаваат лимонска киселина. Додадете шеќер, мешајте додека не се раствори. Додадете го квасецот и танини, цврсто покривање на кофа со капак и ставете го на топло место за ферментација. Понатаму чин нормално.

2 kg ливчиња рози, 4 l вода, 1,5 кг шеќер, 1 сок од портокал и 2 лимони, квасец.

Изми ливчиња стави во шише. Вари вода со шеќер. Истурете ја лади ливчиња сируп, додадете лимон и сок од портокал, квасец, затворен ферментација затка и се овозможи време да ферментира. После тоа, се прелива течноста преку цевка во другите шише. Издржат недела, затворање ферментација затка шише, потоа се става во шише. Виното созрева за неколку месеци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино од бозел цвеќињаВино од бозел цвеќиња
Вино од липаВино од липа
Розова воткаРозова вотка
Се зголеми венчелистче ликерСе зголеми венчелистче ликер
Ликер од портокалЛикер од портокал
Како да се направи ружа венчелистче шампањ домаКако да се направи ружа венчелистче шампањ дома
Вино од различни билкиВино од различни билки
Билни рецепти винаБилни рецепти вина
Ние се направи тинктура од ливчиња од роза на воткаНие се направи тинктура од ливчиња од роза на вотка
Цвет вино од ливчиња од роза во домотЦвет вино од ливчиња од роза во домот
» » Вино од ливчиња од роза