ma.AlcoruGuru.ru

Изработка на ликери

• шеќер (30 ч).

• кајсија (25 ч).

• Вино 50% алкохол (25 ч).

• Бренди (50 ч.).

Со зрели и свежи кајсии собрани коски, кршете и истиснуваат сок. Потоа Дода духот на вино, ракија, инсистираат десет дена. Потоа, течноста се филтрира, греење и додаден шеќер, се меша добро да се раствори, ладење, и додаде кајсија суштината. Како резултат на алкохол може да се pinkish нијанса во боја.

ликер дуња

• цимет (1 g).

• каранфил (5 парчиња.).

• шеќер (1 кг).

• дуња.

Водка • (1 L).

Дуња мијат и употреба на ренде за мелење. Таа потоа се полни со вода и се вари додека не омекне. Peretsezhivayut сок и еден литар цедењето Дода, зачини, шеќер и вотка. Алкохол се истури во шишиња, потоа се чуваат во сонцето за седум недели. Потоа се филтрира и шишиња.

ликер од портокал

Прва опција:

• шеќерен сируп: шеќер (2000 h.).

Вода (2500 делови).

• Вино 90% алкохол (2500 H-ови.).

• Arach (250 H-ови.).

• Лимон масло (1 дел.).

• лимонска киселина (25 H-ови.).

• Gorkomindalnoe масло (1 дел.).

• портокал масло (15 H-ови.).

• Ванила тинктура (50 H-ови.).

Сите компоненти се меша, да додадете шеќер сируп, затемнети во жолта боја и се филтрира.

Втора опција:

• шеќерен сируп: вода (2500 H-ови.).

лимонска киселина (5 H-ови.).

Шеќер (1800 H-ови.).

• Вино 90% алкохол (100 H 2400 h + s-S).

• Ванилин (1 дел).

• портокал кора (10 H-S).

Со свежо кора од портокал е прочистен од сунѓерести паренхим Дода етил алкохол (100 делови), ванилин. Потоа внесе за 12 дена и се филтрира. Потоа додадете шеќер сируп, етил алкохол (2400 дела), обоени со жолто-портокалова боја, и се филтрира.

              ванила ликер

• Вода (600 g).

• шеќерен сируп: вода (600g)

шеќер (2kg).

• алкохол (3 L).

• цимет (4 g).• Ванила (4 g).

• каранфил (3).

Да се ​​меша со алкохол ванила, каранфилче и цимет, Дода ладно да се брани на вода, и да ја доведе до Сонцето за 14 дена. Потоа се филтрира и се меша со сируп.

      GRAPE Ликер

Вино 90% алкохол (60 H-S).

• грозје суштина (1 дел).

• шеќерен сируп: вода (80 H-S)

шеќер 190 h s).

• Вино 60% алкохол (90 H-S).

• грозје (190 H-S).

Гмечење грозје, стискаш на сок и додадете на вино од 60% алкохол. Потоа го даде запарвам за 10 дена. Потоа Дода шеќерен сируп, 90% алкохол вино, грозје суштина.

                 цреша ракија

• Cherry суштина (1,5 H-i).

• раствор праска суштина (1 дел).

• шеќерен сируп: вода (60 H-S)

шеќер (180 H-S).

• Вино 95% алкохол (65 H-100 H + s-S).

• цреша (300 H-S).

Вид и измијте зрели, свежи цреши, извадете го семето, Дода 65% етил алкохол, го даде пијалак за две недели. Потоа гмечи и се филтрира. За да добиената течност Дода праска суштина, сируп, етил алкохол (100 делови) и цреша суштина.

           круша ликер• шеќерен сируп: шеќер (192 H-i).

Вода (162 H-i)

• Вино 90% алкохол (150 h s + h 50 S).

• Круши (144 H-i).

• лимонска киселина.

• раствор круша суштина (1 дел).

Измијте миризливи свежи круши и бланширан со користење на плови, и Дода (150 H-S) на етил алкохол. Тогаш е дозволено да се кандидира за 10 дена. Потоа сок е исушена, филтрира, и Дода шеќерен сируп, (50-h s) на етил алкохол, круша суштина, лимонска киселина.

            јагода ликер

• Вино 95% алкохол (115 H-S).

• јагода суштина (1 H-S).

• шеќерен сируп: вода (150 H-S)

шеќер (190 H-S).

• Вино 60% алкохол (90 H-S)

• Јагоди (300 H-S).

Миење на зрели, свежи јагоди, смачкана, Дода вино 60% алкохол. Потоа го даде запарвам за 10 дена, а потоа филтрирана и стискаш. На добиената течност Дода шеќерен сируп, 95% алкохол вино, јагода суштина.

кафе ликер

Прва опција:

• Вода е дестилирана (350 H-S).

• портокалова цвеќиња (70 ч-а).

• раствор на шеќер (400 H-S)

• Вино 95% алкохол (555 H-S)

• морско оревче (1 дел).

• цимет (4H-i)

• каранфил (2 h-i)

• Кафе (35-h s).

Изгорените кафе Дода духот на вино, морско оревче, цимет, каранфилче, а потоа им даде на пијалак, а потоа се дестилира. По дестилација, е додаден дестилирана вода, портокалова цвеќиња, раствор на шеќер.

Втора опција:

• шеќерен сируп: шеќер (200 g-m)

Вода (150 -mg)

• алкохол (500 g-m)

• Вода (200 g-m)

• Мелено кафе (50 g-m).

Кафе сварено во 200 грама вода. Потоа се става во друг сад, сварено дневно. Течноста се филтрира и Дода, алкохол и сируп. По четири часа, како резултат на алкохол се филтрира за да сосема јасно. Стави на блендата (1 ден).

ликер од лимон

Прва опција:

• шеќерен сируп: шеќер (10.500 H-S)

Вода (12.000 h-а)

• лимонска киселина (25 H-S)

• Arach (150 H-S)

• Лимон масло (6H-S)

• Ванила тинктура (25 H-S)

Портокал масло (1 дел).

Сите компоненти се мешаат и Дода шеќерен сируп, можете да допрете во svetlo0zhelty во сенка.

Втора опција:

• шеќерен сируп: шеќер (1 кг)

Вода (2 L)

• Вода (600 g)

• алкохол (1 L)

• портокали или лимони кора: сува (50 g)

Свежо (100 g).

Тргни се прелива ладење зовриена вода и алкохол. Смесата потоа се става на три недели на топло место. Потоа разредена сируп.

                       малина ликер

• алкохол (1 литар)

• шеќер (1 кг)

• малина сок (600 g).

Зрели и свежо овошје се мие и се нанесуваат, а потоа стискаш и собирање на сок. Потоа Дода шеќер сок, добро измешана, и греење 3 пати на вриење, отстранување на од страна на ѓубриња. Како резултат на сируп беше ладен и Дода алкохол. Тогаш алкохол се филтрира, и инсистираат. Потоа во шишиња.

Како што можете да видите на производство на алкохол дома не е тешко. Главната работа е да ги собереш сите состојки, а потоа ќе добиете убав пијалок.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вкусна домашна ракија дуњаРецепти вкусна домашна ракија дуња
Тинктура од дуњаТинктура од дуња
Пенливо вино шампањПенливо вино шампањ
Круша ликерКруша ликер
Ликер од портокалЛикер од портокал
Кајсија ликер и коктели врз основа на негоКајсија ликер и коктели врз основа на него
Дуња ликерДуња ликер
Дури и рецепти на ликериДури и рецепти на ликери
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Цреша ракијаЦреша ракија
» » Изработка на ликери