ma.AlcoruGuru.ru

Како да се подготви тинктура од сливи

содржина

Фановите се подготви домашна алкохол знае дека пријатно да уживате во пијалок во своја рака направени одмор, од купување. Впрочем, алкохолот се направени со свои раце често е многу повисок квалитет од продавница купи. Посебно денес, за добивање на такви пијалаци се достапни во различни рецепти.

Мошне често, разни ликери, ликери, вина и пијалоци направени од сливи. Од нејзиниот духови добијат доволно вкусен, мирисна и имаат индивидуален боја. Покрај тоа, рецепти за домашни слива алкохол се прилично едноставни, да се справат со нив, па дури и луѓе кои немаат искуство во производство на алкохолни пијалоци.

Рецепт слива ликер

Постојат различни рецепти за инфузии, наједноставниот на која се смета за традиционална. подготовка собирање сливатинктура не бара многу напор. Покрај тоа, таа бара минимален број на состојки. Да се ​​подготви тинктура ќе треба:

 • Слива (со коска) - 1 кг;
 • Водка - 2 литри.

За подготовка на тинктури, мора да поминат низ слива и мие под млаз вода. Истурете овошје во чиста, сува стаклено шише и се прелива вотка. Запечати сад со капак и го стави во темно место за 6 недели. Кога инфузија на пијалаци, што треба да се филтрира со користење на газа. На готовиот производ се става во чист шише и местото во подрум или фрижидер. Оваа тинктура може да се користи како превентивна мерка против настинка. Тинктура од вотка и слива чуваат до три години.

Рецепт ликер сливи

Домашна слива ликери се доста чести и се сакани од страна на многу, бидејќи на нивниот одличен вкус. Ликери готви малку посложена од тинктура, но процесот е прилично едноставна. Рецепти дома алкохол варира, подолу се погледне во едно од најдобрите. Потребни состојки:

 • Водка - 500 ml;
 • Шеќер - 400 g;
 • Сливи - 2 кг.

Мијат под млаз вода, тоне да се најде решение, чисти плодови од семето. Потоа со помош на миксер или мелница за мелење на овошје. Маса промена во стаклена тегла, се става на врвот на шеќер и се меша темелно. Банка за да го затворите капакот цврсто и место за неколку дена, по можност во топло место. слива ликерСе препорачува да се стави на брод во такво место што периодично е сончева светлина, па овошен сок ќе им даде многу побрзо. Потоа додадете алкохолна основа, се промешува и цврсто затворете го капакот. Стави ја на ладно и темно место, пожелно е, да се инсистира 30-35 дена. Подготвени алкохол треба да се филтрираат од каша, се прелива во шишиња и ги стави во фрижидер.

Рецепти слива ликериСлива ликер - е добра алтернатива тинктури. Таа има посебен вкус и вкус. За подготовка на следниве состојки се потребни:

 • Шеќер - 300 g;
 • Слива проследен - 1 кг;
 • Водка - 0,5 литри.

Слива Бобинки да се најде решение, се мие, се одвоени од коски, а потоа се сече на парчиња. Ставете ги во стаклена тегла со шеќер слоеви. Покријте го садот со газа и оставете за еден ден, за кое време на мозоци е да ги споделите со сок. Банка препорачува периодично да се тресат на сок покриена целата каша. По 22-24 часа за да се пополни мијалник со топла вотка. А потоа ја затвори цврсто и инсистираат 5 недели во темно место. Еден месец подоцна, пијат филтрирана. На готовиот производ треба да се прелива во чиста шише и го стави на ладно место.

Уште еден оригинален рецепт за сливова ракија. За подготовка ќе ви треба:

 • Алкохолот основа - 1,5 l;
 • Зрели Слива - 2 кг;
 • Шеќер - 350 g;
 • Ѓумбир - 20 g;
 • Цимет - 1 стап.

сливи во банкаПлодовите се оди преку и се мие под млаз вода. Ѓумбир и цимет да се стави во три-литарски тегла, се стави на врвот на слива. Додадете шеќер и се прелива алкохол база. Алкохол треба да се наполни садот практично во целост, 1-2 см, вратот underfilling. Запечати тегла и да се стави во темно место за 30 дена. Еден месец подоцна, пијат треба да вкус, ако тој е подготвен, ќе треба да се прелива во шишиња, пре-филтрираат и го стави во фрижидер.

Рецепт за домашно вино сливиОригиналниот вкус на слива вино, како и нејзиниот необичен вкус, како навивачите на домашната алкохол. Полу-суви и полуслатки вина оди добро со главно јадење и десерт е совршен за десерт. Постојат различни рецепти за виното, сепак, на традиционален пијалок се смета за најдобар, според експертите.

Содржината на канализација висок шеќер, тоа е огромна предност во виното во однос на другите плодови. Поради оваа авто-одлуки слива вино е прилично едноставна. Сепак, тие, исто така, забележа висока содржина на пектин, кој го прави желе телото сливи, поради тоа се слива сок проблематична.

Да се ​​подготви за вино се потребни посебни резервоари за решавање и ферментација. Друга корисна за нас газа. состојки:

 • Зрели Слива - 10 кг;
 • Шеќер - 200-300 g на литар режеш сок;
 • Вода - 1 литар по килограм од сливи.

Да се ​​подготви домашна слива вино ќе одговара на речиси секој вид. Подигање на шумски плодови се препорачува само зрели, најдобро време за снимање на време кога ќе почнат да се падне. Пожелно е дека по собирањето на овошје лежеше таму во сонцето за неколку дена. Слива миење не е неопходно, бидејќи плодовите се формира на површината на бактерии, тие се само и погодна за производство на вино.

Процес на подготовка на слива вино

Инфузија на цреша сливаПрвиот чекор е да се добие сок од сливи. За да го направите ова, ние треба да се прелива сите плодови во сад и мелење додека не се изедначи. Потоа додадете вода и се остава да отстои неколку дена на отворено, покриени со газа, на 20-25 °.

Формирање на пена и меурчиња на површината на смесата сигнализира почетокот на ферментација. Содржината на садот треба да се филтрираат од каша. Потоа се става сок во специјален сад за ферментација. После тоа, ќе треба да додадете шеќер и се меша. Шеќер треба да се додаде врз основа на она што вид на вино ви се случува да се готви. Со цел да се суви и полусуви вина тоа е потребно да се додаде 200-250 грама шеќер за слатки и силна - 300-400, на

Во текот на процесот на ферментација, континуирано се ослободува јаглерод диоксид и се формира пена, па садот треба да бидат пополнети не повеќе од. Поправи на тенџере со вода печат и го стави на топло место. целиот процес на ферментација трае околу 5-6 недели. Престанок на емисиите на јаглерод диоксид од печат на вода укажува дека ферментацијата е завршена. Потоа, отстранување на вино од талог и се става во чист сад.

Во следната фаза - созревање. Слива вино се разјасни за долго време, минимум созревање период е околу 2-3 месеци. По 90 дена, виното е подготвени да пијат, но за да се подобри квалитетот треба да се остави да созреат за еден подолг временски период.

Ја остави ракија или други алкохол, направи свој, секогаш можете да се третираат и вашите пријатели квалитет алкохол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
Слива ликер домаСлива ликер дома
Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
Слива виноСлива вино
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Слива светлина домаСлива светлина дома
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
Рецепт слива ликерРецепт слива ликер
» » Како да се подготви тинктура од сливи