ma.AlcoruGuru.ru

Алкохолни коктели со amaretto

amaretto

amaretto

Amaretto - лешник ликер е темно кафеава боја, се подготвува од слатка и горчлив бадем или кајсија со билки и зачини. За разградување на цијановодородна киселина, која е содржана во јадренца, ореви истури грозје сируп. Алкохолот amaretto тврдина на 21-28%. А карактеристична црта на плоштадот е шише ликер во кои се доставени до маса на потрошувачот. Употреба amaretto и чист мраз или во коктели, и како состојка во слатки.

Видео: Куќа коктел рецепт

Коктел рецепти со amaretto

коктел "amaretto крем":
- 45 ml Amaretto-
- 45 ml slivok-
- кршен мраз.
Во шејкер со мраз, се тресат и со amaretto крем и вирус на коктел во чаша.Disaronno amaretto Originale
коктел "чоколадо amaretto":
- 30 ml на чоколадо ликер "Моцарт"-
- 10 ml од бадемово Amaretto-
- шлаг за Marbleâ
- чоколадо чипови за декорација.
Алкохол, пак, се прелива во краток стакло, пијат во средината стави шлаг крем и посипете ги со чоколадо.
коктел "Крем Банана amaretto":
- 50 ml moloka-
- 1 banan-
- 25 ml Amaretto-
- 25 ml банана likora-
- 25 ml бело Романов
- 1 лажица ванила morozhenogo-
- малку ванила.
Со помош на блендер, се комбинираат млеко, сладолед, рум и ликери. Како резултат на коктел става во висока чаша и посипете ванилин.

коктел во чаша
коктел "блуз":
- 60 ml vodki-
- 40 ml кокосово соба "Малибу"-
- 20 ml Amaretto-
- 20g shokolada-
- кршен мраз.
Се топи на чоколадо и потопете го во работ на коктел чаша. Рум и amaretto Тресењето на мраз и се прелива во подготвени стакло. Измешајте вотка со мраз и се прелива во остатокот од состојките.
коктел "син е кум":
- 100 ml од портокал soka-
- 50 ml Amaretto-
- портокалова парче за Marbleâ
- неколку коцки мраз.
Сок и amaretto меша во чаша со мраз. Подготвени да пијат гарнитури со портокалова парче.шише amaretto
коктел "Пинк Пантер":
- 60 ml slivok-
- 30 ml Amaretto-
- 20 ml на јагода siropa-
- 15 ml vodki-
- 10 ml grenadina-
- јагоди за Marbleâ
- кршен мраз.
Сите состојки се мешаат во шејкер со мраз. Подготвен коктел процедете во чаша мартини и гарнитури со јагоди.
коктел "amaretto Колада":
- 90 ml ананас soka-
- 30 ml Amaretto-
- 30 ml кокосово moloka-
- парче ананас за Marbleâ
- кршен мраз.
Сите состојки се темелно се меша во блендер со мраз и се прелива во коктел чаша. Подготвени да пијат гарнитури со парче ананас.

amaretto во шише и стакло
коктел "Amaretto со црн пипер":
- 45 ml пипер vodki-
- 15 ml Amaretto-
- кршен мраз.
Измешајте вотка amaretto во ледена чаша се става во чаша карпи и се сервира.
коктел "кум":
- 35 ml viski-
- 35 ml Amaretto-
- кршен мраз.
Чаша ладен прелива виски и amaretto. Нежно се меша и се сервира.

шише amaretto
коктел "amaretto изгрејсонце":
- портокалова juice-
- 30 ml Amaretto-
- 15 ml Гренадините.
Во highball чаша, истурете на алкохол, додадете сок и се меша пијалок. Прелива на врвот на Гренадини и пост без мешање.
коктел "кафе amaretto":
- силна кафе (количина по вкус) -
- 45 ml Amaretto-
- шлаг slivki-
- цреша за декорација.
Подгответе силна кафе и тоа се излади до околу 60 ° C. Во една чаша се става amaretto, додадете кафе, врвот со крем и цреша.

кафе amaretto
коктел "чоколадо amaretto":
- 120 ml moloka-
- 35 ml Amaretto-
- 10 ml на чоколадо siropa-
- 1 топката од мек сладолед.
Се меша во блендер amaretto со чоколаден сируп и млеко, се става во чаша и натопи во тоа сладолед.
коктел "кул роза":
- 50 ml tonika-
- 50 ml Amaretto-
- 20 ml на малина likora-
- 15 ml Kampari-
- 10 ml од портокал likora-
- портокалова круг да Marbleâ
- неколку коцки мраз.
Протресете во шејкер со ликери amaretto и Кампари. Потоа истурете ја смесата во чаша со мраз, додадете тоник и гарнитури портокал.

amaretto во шише и очила
коктел "цреша кафе":
- 70 ml Amaretto-
- 80 ml coffee-
- 50 ml на цреша siropa-
- шлаг slivki-
- прав vanil-
- мелен цимет.
Производство на кафе и се излади до 50-60 ° C. Потоа добро да се меша со кафе и amaretto сируп и се прелива пијалок во чаша. Красат коктел со шлаг, посипете со цимет и ванила.
коктел "секси":
- 50 g на сладолед (стопен) -
- 40 ml Amaretto-
- 20 ml мартини "Bianco"-
- малку рендано морско оревче.
Стопен сладолед тресењето во шејкерот со мартини и amaretto, се става во чаша и посипете со морско оревче.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Amaretto (amaretto)Amaretto (amaretto)
Едноставен коктел рецепти со кокос ликерЕдноставен коктел рецепти со кокос ликер
Како да се подготви коктел со текилаКако да се подготви коктел со текила
Бренди, amarettoБренди, amaretto
Amaretto ликер домаAmaretto ликер дома
Кисело кисела коктелиКисело кисела коктели
Коктел "бадем радост"Коктел "бадем радост"
Amaretto ликер домаAmaretto ликер дома
Amaretto - ликер, со што може да се готви домаAmaretto - ликер, со што може да се готви дома
Млечни алкохолни коктелиМлечни алкохолни коктели
» » Алкохолни коктели со amaretto