ma.AlcoruGuru.ru

Кои се прилепува?

Видео: Apple Брага дестилација (Калвадос, ракија, коњак)

ракија

Ракија - силен алкохолен пијалок, често чиста дестилат добиен со дестилација на компири, јаболка, грозје, житарици, билки, итн На непцето, тоа личи на светлина вотка или овошје или други вкус. Ракија е особено популарен во Германија, Австрија и Скандинавија. Да се ​​вклучат Snaps и ракија.

Како да се направи ракија

Класичен вистински ракија произведена без додаден шеќер, бои или ароми. За да се готви на овошје обично се собрани и обработени од страна. Тие потоа се оставаат да ферментираат за неколку месеци, а како резултат на Брага дестилирани двапати во посебни фотографии. ракија буриња издржи исклучително ретки и, ако тие сакаат да се изложуваат пијалок зрее, тогаш направете го тоа во шишиња. Сепак, тоа треба да се напомене дека тој се одржува ретко. Најдобар прилепува смета германски и во Германија постои дури и музеј на баварската ракија.
Да не се меша со американската вистински ракија, која го носи истото име, но многу различен состав и е поверојатно со додавање на алкохол ракија.

ракија

Што се случува ракијаСорти на ракија и постојат голем број на најпопуларните се:
- праска shnaps-
- мента ракија "rumple Minze"-
- прилепува на диви сливи "Zwetschke"-
- цреша ракија "Kirschwasser"-
- прилепува врз основа на комбинација на јаболко и круша алкохоли "Obstler"-
- ракија од плодовите на планината пепел "Adilitzbeere".
Прилепува, внесе овошје или бобинки имаат сладок вкус и билки (кантарион, жалфија, итн.) - горчливо.

Видео: Moonshine јаболко, рецепт, двојна дестилација

ракија

Како да се аплицира ракија

Snaps хранат во мал круг чаши за вино (коњак), фрлаат во нив со додавање на 20 g на едно парче на овошје и, во зависност од она што пијалок е направен (обично еден мал сегмент од кајсија или круша). Од страна на стаклото служат вилушка. Традиционално, прво што треба да се отстрани овошје вилушка, тоа шмркаат, тогаш пијат ракија и јадат овошје. Овој силен пијалок се пие во мали делови. Создај тоа може да биде и како аперитив и како придружен јадење на алкохол, како и за варење, помага вари масна храна.
Горчлив ракија билни пијалок во чиста форма со разредување изворска вода, или се користи за подготовка на коктели.

Видео: Apple ракија рецептракија

Ракија со своите раце

Ако сакате, и присуството на можности ракија да се обидете да се подготви себе си.
Хановер горчлив ракија:
- 500 ml vodki-
- 2 неколку polyni-
- 1 грст билки tysyachelistnika-
- 1 грст билки trilistnika-
- 1 неколку dushitsy-
- 1 неколку myaty-
- 13 g на корен fialki-
- 13 g на корен gorechavki-
- 12 пупки gvozdiki-
- 6 g на anisa- семе
- 6 g на копра семе.
Сите состојки се целосно скрши, протолкува и да се направи од нив тинктура со вотка.

ракија

Коктел рецепти со ракија

Додека во Германија ракија не се препорачува да се меша со нешто друго од овошен сок врз основа на овој пијалок е понекогаш се уште подготвени коктели.
Бренди прилепува со:
- 10 ml brendi-
- 10 ml праска shnapsa-
- 10 ml јаболко soka-
- шлаг за Marbleâ
- цреша за декорација.
Земете една чаша ликер и истурете го во слоеви: коњак, ракија и сок. Подготвен коктел гарнитури со шлаг крем и цреша.
коктел "овошје бомбардирање":
- 30 ml amaretto-
- 20 ml vermuta-
- 20 ml shnapsa-
- 20 cl од портокал soka-
- мраз за sheykera-
- лимон парче за Marbleâ
- парче јаболко да ги красат.
Вермут, ракија и сок од портокал, размахване во шејкер со мраз. Amaretto прелива во коктел чаша и замор во него мешавина на гуми. Подготвени да пијат гарнитури со парчиња лимон и јаболко.

Видео: Кул Bratz кукли SELF !!! Автопортретите Snaps !!!

ракија шишиња
коктел "пијан лубеница":
- овошје shnaps-
- пулпа arbuza-
- коцки мраз.
Сече лубеница месо во коцки и ставете ги во чаша, менувајќи се со коцки мраз. Потоа се става смесата беше мраз лубеница ракија. Да му служи на пијалок со слама и вилушка или кама.
коктел "овошје Ханс":
- 30 ml на горчлив shnapsa-
- 30 ml на овошје shnapsa-
- 20 ml на свежо исцедено овошни soka-
- 10 ml од портокал likora-
- коцки мраз.
Сите состојки се мешаат во шејкер со мраз и се прелива во коктел чаша со мраз.

ракија
коктел "долината снег":
- 60 ml на овошје shnapsa-
- Топката овошје morozhenogo-
- 30 ml slivok-
- 10 ml од нане likora-
- нане лисја за Marbleâ
- парчиња овошје за декорација.
Се меша во шејкер Snaps со крем. Земете една чаша, ставете го во топка сладолед и да се пополни со мешавина на гуми. Потоа внимателно се става тенок поток во чаша нане алкохол и гарнитури со коктелот нане и парчиња овошје.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Разликата помеѓу коњак и ракијаРазликата помеѓу коњак и ракија
Како да се направи ракијаКако да се направи ракија
Почетна ракијаПочетна ракија
Ракија - сите информации за класата на духовиРакија - сите информации за класата на духови
Ракија - на познатиот германски овошје светлинаРакија - на познатиот германски овошје светлина
Apple ракијаApple ракија
Како да се пијат ракијаКако да се пијат ракија
Класификација на ракијаКласификација на ракија
Што е Калвадос? - 3 часа.Што е Калвадос? - 3 часа.
Производство на ракијаПроизводство на ракија
» » Кои се прилепува?