ma.AlcoruGuru.ru

Како да се направи ракијаРакија, или како што е наречен од страна на почнувајќи состојки, компир вотка е најчест во Германија.

Во акцијата за човекови ракија се разликува од жито алкохол и е различна од ракија интоксикација интоксикација на шеќер квасец пијалак.

А руските 'рж вотка е добродушно забава, Германски компир ракија предизвикува агресија и мора да се отстрани и тепачки. Експертите велат дека Германците се испорачува псевдо-руска вотка - "Петроф", "Gorbachef", "Romanof" и "Распучин" - невкусна и едноставно штетни.Менделеев напиша: "... компир етанол од природата физиолошки ефекти врз човековото тело предизвикува агресивност, што доведе до непредвидливи, неконтролирано брутални акции на потрошувачите, додека жито, особено 'рж алкохол само предизвикува поспаност и привремено изигравам, главно добродушно услужливост."

Има на оваа тема и смешни поглед дека Првата и Втората светска војна, Германците започнаа поради прекумерно консумирање на ракија. И по Втората светска војна беше на пиење пиво, и тоа е причината зошто, стана повеќе воздржани и добродушно.


Рецепт за ракија


Како да се направи ракија


За да се подготви компир ракија користи. Треба да се напомене дека е пожелно да се чисти компири се излупени, бидејќи тоа дава висока содржина на метил алкохол и естри Брага. Ако лупам компири мрзеливост, се користат големи kartoshinu - тие кора сооднос пулпа е минимална.

Тоа е најдобро да се земе peremorozhenny компири, можеби си се обиделе ова - тоа е слатка. Компир Promorozka претвора скроб во шеќер, односно тој ќе талкаат.

Ако имате само обичен компири во зима може да се стави на балконот на комплетната замрзнување. За време на потоплите месеци, ќе треба да се користи за оваа намена замрзнувачот фрижидер. Компири promorazhivaetsya неколку серии до целосно замрзнување.

Следниве производи се користат за подготовка на ракија:
- 8 kg на компир
- 4 кг никнува жито (пченица, овес, јачмен)
- 25 литри вода
- 100 грама сув квасец
Жито домашни слад. Во екстремен случај, тоа едноставно може да се сушат за време од 2 часа во рерна на 60-70 ° во мелница за кафе и мелење или прескокнете до 2 пати преку мелница.

Компири одмрзнати и готви на готвење (кога таа се распаѓа).

Како да се направи ракија


Тогаш компир каша tolchetsya течност, се додава во водата во која се готви за омекнување.

Четвртиот дел од кршен слад додадете пире со мешање, остатокот се истури на врвот и да ја напуштат внесе за 12 часа.

А потоа додадете вода и пред-пареа квасец, се промешува темелно, и го стави под стапица на вода.

Ако сакате, додадете шеќер, тоа ќе се зголеми производството на светлина, но тоа нема да биде класичен ракија.

Брага е подготвена на топло место за 10-12 дена. Откако заврши еволуцијата на јаглерод диоксид (запрен клокотот печат вода) може да се започне на дестилација.

Видео клипот на готвење компир вотка на, покажува класичен рустикален рецепт.
Како да се вози прилепува


Како да се направи ракија


Дестилација компир каша на својата технологија не се разликува од принудувајќи друг пијалак.

Треба да се има на ум дека во компир светлина многу фузелово масла и метил алкохол.

Затоа, користете двојна дестилација на светлина помеѓу чистење дестилерии.

Првиот дестилација е направено на брзина без избор на глави и опашки. Дестилација се врши за да се добие 10% алкохол.

По прочистување, како резултат на пијалак е разредена до 20% глацијални вода.

Како да се направи на вториот дестилација, што е глечер вода, итн - видете ја статијата Како да се направи втора дестилирани светлина.

Во текот на вториот дестилација, отсечени глави и опашки. Опашките може да се додаде следниот основно дестилација, ги пополнат Брага пред Дигитален апарат за производство, а со тоа зголемување на приносот на алкохол.

Како да се направи ракија


По дестилација треба да се чистат светлина јаглен и е подготвен да се служи.

Морам да кажам, ракија често се користи како алкохолот за подготовка на инфузии на плодот. Во исто време, тоа не го менува своето име, а исто така продолжува да биде наречен ракија.

За да се подготви на овошје ракија се плод нив porezhte на парчиња и се става во тегла со три литри. Истурете svezheperegnanym ракија овошје и даде пијат пијалак.

По натопување во еден месец или два, филтриран и шишиња овошје шишиња пијат ракија.

Ракија се користи како вотка, разладено со богата закуска.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктел со ракија и јајцеКоктел со ракија и јајце
А заврши класификација на етил алкохол: бренд, видови, сортиА заврши класификација на етил алкохол: бренд, видови, сорти
Цреша ЛејверЦреша Лејвер
Изгорена портокаловиИзгорена портокалови
Ракија - на познатиот германски овошје светлинаРакија - на познатиот германски овошје светлина
ЈужноЈужно
Во чест на своите ветерани! - 2 ч.Во чест на своите ветерани! - 2 ч.
Како да се пијат ракијаКако да се пијат ракија
Компир квасецКомпир квасец
Кубанскиот ракијаКубанскиот ракија
» » Како да се направи ракија