ma.AlcoruGuru.ru

Ракија рецепт: почит кон историјата и современите варијанти

Ракија - генерички термин кој се применува на група на алкохолни пијалаци добиени со дестилација каша. Главната предност на ракија е сите природни неговиот состав: без дополнителни нечистотии, шеќер, квасец, традиционално не се дел од ракија рецепт. Во светот постојат најмалку 30 видови на ракија, се разликуваат во тврдината сатурација вкус и вкус карактеристики во зависност од видот на суровини (жито, малини, компири, дива круша, итн).

историски информации

Овој пијалок е нашироко се верува дека на германски наследство. Всушност, Германците во 15 век е активно усовршување на ракија рецепт, првично се користат исклучиво за медицински цели. Но, други земји може да тврди дека татковината. На пример, Австрија (регион Тирол), каде што историски центар е производство на ракија, или скандинавските земји. Во САД, ракија наречен некако различни од традиционалните составот на пијалок (помалку силни, повеќе како ликер).

ракија рецепт

Класичен рецепт ракија

Еден од најстарите рецепт се смета ракија внесе компири. својата технологија на подготовка е како што следува:

 1. Компир клубени се чистат и кршен пулпата.
 2. Компири исполнет со топла вода (500 ml по 1 кг на зеленчук маса) и се вари за 1 час.
 3. Испрати составот да се излади до 60 ° C, да додадете на слад и оставете го полето празно за еден час.
 4. Вари повторно, намалување на температурата за воведување на уште една серија на слад, кул.
 5. се додаваат класичен рецепт ракија квасец, но домот може да се користи за ферментација на вино квасец.
 6. Оставете ја смесата на неделата подготвени самостојно.
 7. Надминаване преку апарат (два пати).

Поради многу комплициран процес на преработка на компир и специфични горчлив вкус на готовиот производ, компир ракија во домот денес се подготвуваат неколку. Многу повеќе популарни т.н. "слатка" аналози на овошје или бобинки.

кајсија ракија

кајсија ракијаНајчестиот вид на пијалок, при што тенки вкус и пријатен вкус. За готвење потребни следниве состојки:

 • зрели плодови кајсија (проследен) - 10 кг;
 • Вода - 10 l (или помалку, во зависност од содржината кајсија шеќер).

апарати за готвење:

 1. Кајсиите внимателно средиме, се мијат.
 2. Каша овошје да хомогена кашеста маса-како држава.
 3. промена ферментација сад добиени кајсија Пире, додадете една третина вода, се покрива од конзерва (од конзерва) и испрати газа смесата да ферментира во топло место.
 4. По 5-7 дена на површината на густа пена започнува да се формира. Неопходно е да се прелива останатите вода и да се воспостави без стапица вода капацитет.

Кајсија ракија ќе кисна 30-40 дена, по што дестилирана Брага конвенционален начин преку сварено апарат. Откако процесот ќе заврши пијалоци се уште мора да стојат 5 дена, по што таа е подготвена за употреба. Чувајте тоа може да биде на неодредено време на ладно, темно место.

мента ракија

мента ракијаТаа има пријатен вкус на ментол е многу помек од житни или компир. Во прилог на мента може да содржи и други зачини.

состојки:

 • Нане - 40 свежи листови;
 • анасон (семе) - 10 g;
 • Каранфил (зачини) - 15 парчиња;
 • анасон (семе) - 10 g;
 • алкохол (етил) - 0,5 l.

апарати за готвење:

 1. Сите од горенаведените состојки се мешаат, се прелива алкохол во соодветен стаклен сад.
 2. На образувам се пресели во темно и ладно место за еден месец притисок оценување на процесот на формираните пена и карактеристичен мирис.
 3. Нане Брага разредена со вода во сооднос од 1 до 1, преку стигне на апарат. Повторувајте ја оваа постапка двапати (двојна дестилација задолжително, како што им овозможува да се добие најдобар вкус).

Оваа светлина олицетворение, бидејќи за својот производствен процес се користи за готов дух. Со оваа аналогија, ние може да се подготви алтернативи прилепува користење на суровини не се погодни (или соодветниот дел) за процесот на само-ферментација.

Како да се пијат ракија

Буквално, од античките скандинавските реклама името на овој пијалок е преведен како "да се пијат во една голтка." Традиционално, што се служи во ниска очила, наменета за една голтка. Во стакло со овошје аналоген доста често може да се види парчиња овошје. Овој оригинален декоративен елемент, и еден вид на мезе на духовите.

Како да го пиете? Најчестите методи:

 • традиционален пијалок "волеј" - опција за особено силна sostavov- како што е од корист да работат повеќе и повеќе на дигестивниот систем, својата понуда во Германија по главниот blyud- билни формулации обично пијат тој начин, бидејќи на нивната огорченост;
 • во "разредена" форма: начин за оние кои не сакаат класичен духови - во овој случај, секоја голтка ракија полее со сок или составот е разредена во соодветен сооднос на било која друга основа;
 • пие во мали голтки: метод за познавачите, кои вкус вкусот на пијалокот, проценување на длабочината, квалитетот и тонот poslevkusiya- во овој формат, може да се процени вистинската разлика помеѓу состав на составот на други видови на духови;
 • пијат на "Lutte, тој Lutte", т.е. Германски пиење ракија pivom- класичниот метод е многу популарна во пабови и барови Германија и Avstrii- класична дел - Изтичвам 1 за да се 0,5 литри пиво (ова често се користи за оваа намена нефилтриран бела сорта);
 • во форма на коктел со мраз, овошни сокови, алкохолни и безалкохолни сируп, ликери;

На соодветна температура на пијалокот се смета за државна 17-20S: имено, на температура таков состав е најдобро да се откриваат. Пијат ракија направени во компанијата, а не е опција за јадење сам. Во многу европски барови се во целиот посебна мени, во која беа вклучени различни видови на ракија.

совети

 1. Ако суровина за подготовка на домашно пиво се овошје или бобинки, тие не се пре-измиени. На површината на плодот се природни овошни квасец кои обезбедуваат ферментација без додавање на делови вино квасец и шеќер.
 2. Како дел од квалитетот ракија без бои, засилувачи на вкус. Американската "лесна" олицетворение на глицерол пијалоци често се користи за да се пренесат дополнителна мекост на вкус.
 3. За авто-подготовка на пијалоци суровини мора да биде од висок квалитет (расипан, скапани овошје ќе ја расипам вкус и арома на составот).
 4. Билни ракија има карактеристичен горчлив вкус. Свежи компир - исто така, има некои горки, која постепено исчезнува за време на складирањето на пијалок.
 5. Од 30 кг на суровини во подготовката на само да биде во можност да добијат сите прилепува 1-1,5 литри. Оптимално тврдина 30-40S. Состојки секогаш се подложни на двојна дестилација.

Ракија - пијалок, вкус кој ќе уживате. Тој нема аналози, иако тоа е често во споредба со вотка или светлина. Германците се горди на својот национален пијалок, како и шарени опција често се препорачува за гости или малина вкус на орев ракија. Тоа може да се целосно да се искористат како мезе, или се хранат по главниот оброк. Многу од старите рецепти, и денес останува мистерија за сомелиери и дегустатори, и Snaps не ја изгуби својата популарност.

Видео рецепт ракија

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Разликата помеѓу коњак и ракијаРазликата помеѓу коњак и ракија
Како да се направи ракијаКако да се направи ракија
Почетна ракијаПочетна ракија
"Старата Koenigsberg" - ракија №1!"Старата Koenigsberg" - ракија №1!
Ракија - сите информации за класата на духовиРакија - сите информации за класата на духови
Ракија - на познатиот германски овошје светлинаРакија - на познатиот германски овошје светлина
СливовицСливовиц
Cowberry ликерCowberry ликер
Како да се пијат ракијаКако да се пијат ракија
Класификација на ракијаКласификација на ракија
» » Ракија рецепт: почит кон историјата и современите варијанти