ma.AlcoruGuru.ru

Што Shaker се избере?

«Разнишан, не предизвика," - љубов на велејќи дека познатиот филмски ликови во смокинг, наредувајќи непроменета вотка мартини. И да се подготват за Бонд овој едноставен пијалок, шанкер не може без специјални очила.

Видео: Како да се избере гуми за спортска исхрана

Разговор за клатачни, главниот инструмент на луѓето од другата страна на шанкот.
Како што знаете, е потребна поголема бројат, обично метален сад за подготовка на коктели.Со тоа, на состојки се мешаат, како и вртејќи со искршен мраз, се регулира нивната температура.
Во повеќето клатачни се изработени од хром или од нерѓосувачки челик. Сепак, низ стакло, пластика, па дури и дрвени чаши.

Видео: Преглед на различни видови на клатачни

Сепак, квалификувани бармени препознае само на метал: таа има соодветна тежина (стакло удобен тресење), и има добра топлинска спроводливост: прсти се чувствуваат, на која температура пијалаци во шејкер. Ладни раце - значи дека мразот доволно ладни spirtuozy.Избор на стакло, пожелно е да се обрне внимание на квалитетот на метал. На ѕидовите на садот не смее да биде свиткано. Мирис и вкус на железо - како причина да се откаже од купувањето.
Во прилог на сад за мешање, за коктели треба мерење чаша и филтерот.

Видео: Како да се избере гуми - Реал Лулање препорачува! Најдобрите гуми за дома и обука ЛЕТО 2016

Последно потреба, кога одвод на пијалок од шејкер. Тој има мраз, овошје пена.
Понекогаш коктели не се мешаат (тресење) во шејкер и потресен (возбуда) посебните долга лажица или стап.

Постојат два вида на клатачни: питие (ака - европски) и Бостон (како што може да се погоди, САД).
Кујните на обичните граѓани на Венеција веднаш се исполнат првата опција.

Видео: Shaker за спортска исхрана

Тој често претставува "поставен на почетник шанкер" во минијатура: тука и шејкер и цедилка и мерење чаша.
Без сите овие "gadgets" (инструменти), се разбира, не може да се направи, но искусни луѓе претпочитаат да изберете секој од нив одделно.

Бостон - тоа е само две чаши посебни форми и големини, овозможувајќи им да се приклучи што е можно поблиску.
Согледување на предностите и недостатоците на двата вида на клатачни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Потребните бар инвентар зад шанкот: флотатор, цедилка, бар лажица, muddlerПотребните бар инвентар зад шанкот: флотатор, цедилка, бар лажица, muddler
Како да се избере шејкерот?Како да се избере шејкерот?
Космополитски коктелКосмополитски коктел
Мартини ракијаМартини ракија
Daiquiri - популарна коктел рецептиDaiquiri - популарна коктел рецепти
Мартини коктели со воткаМартини коктели со вотка
Зошто Фрост коктел очила?Зошто Фрост коктел очила?
Уреди за мешање на алкохолни пијалоци и коктели очилаУреди за мешање на алкохолни пијалоци и коктели очила
Изборот на гумиИзборот на гуми
Бар додатоциБар додатоци
» » Што Shaker се избере?