ma.AlcoruGuru.ru

Daiquiri - популарна коктел рецепти

содржина

коктел Daiquiri

Daiquiri коктел доби своето име во чест на теренот во Куба, каде што бил измислен. И покрај фактот дека постои класичен рецепт пијат, зборот "Daiquiri" се нарекува семејството на коктели чиј состав мора да вклучува рум, сок од лимон и шеќер од шеќерна трска. Вкусот на коктел слатка, но силна и добро quenches жед.

Овој пијалок во барови најчесто се служи во чаша коктел, кој исто така е наречена мартини стакло: долги тенки матични спречува топло пијалок во рака, и широк рабовите му се овозможи да се украсуваат парчиња на овошје, без мешање со пијалок.

Рецепт 1 "класичен"

Да се ​​подготви класичен рецепт daiquiri, ќе ви треба:

  • соба бела (светло) - 50 ml;
  • вар сок - 20 ml;
  • сируп од шеќерна трска - 20 ml;
  • кршен мраз - 100 гр.

Daiquiri коктел дома

Метод на подготовка.

1. Се прелива во шејкер кршен мраз, додадете рум, сок од лимон и шеќер сируп, добро, победи на содржината.

2. Ставете во чаша мраз за да се олади.3. Истурете ја содржината на гуми во ладни стакло, тоа поминува преку цедилка (сито или).

4. Останува да се украсуваат коктелот со парче лимон - и тој е подготвен.

Ве молиме имајте предвид дека класичната daiquiri направи употреба без цевка. Покрај тоа, ќе биде интересна статија за готовиот верзија на пијалакот "Бакарди Daiquiri".

Како што рековме, Daiquiri - семејството на коктели. Значи најблизок роднина на класичен рецепт - јагода.

Рецепт 2 "јагода"

Јагода daiquiri содржи истите компоненти, освен дека наместо искршен мраз во рецепт се замрзнати јагоди.

јагода Daiquiri1. Ставете ги сите состојки (рум, сок од лимон, шеќер сируп, јагода) во блендер и размахване добро.

2. Кул стакло користење на вода како и во претходниот рецепт, истурете ја содржината на блендер.

3. Гарнитури чаша јагоди или парче лимон (лимон).

Јагода daiquiri подготвени. Тоа е повеќе слатко, па пијат се смета да се биде жена, за разлика од класичната.

Рецепт 3 "Хемингвеј Daiquiri"

Ова е една од најчестите видови на пијалок, кој е многу сакан од страна на Ернест Хемингвеј, на познатиот американски писател. Составот на коктел вклучува:

Хемингвеј Daiquiri

  • соба бела (светлина) - 40 ml;
  • Maraskino алкохол - 10 ml;
  • сок од грејпфрут - 15 ml;
  • вар сок - 25 ml;
  • шеќерен сируп - 10 ml;
  • кршен мраз - 100 гр.

процесот на готвење.

1. Измешајте ги сите состојки во шејкер, се дел од коктел, и се меша темелно.

2. Истурете во ладни стакло преку цедилка (сито).

3. Гарнирајте со парче лимон или портокал.

Покрај тоа, види објавувањето на најпопуларниот "коктел Мохито" мешани пијалоци во светот.

Историја и интересни факти

Daiquiri во 20 век измислил американскиот рударски инженер, кој ја спроведе работата, а во Куба. Со доаѓањето на инженер властите сакаа да се подготви оригиналниот пијат, и да мислам дека тоа не да биде долго: Соба работници отсекогаш била, и шеќерна трска и вар во Куба - дури и продажба. Коктел дојде до вкус на секого, и по 5 години на класична композиција е широко распространета во САД.

Најпознатите љубителите Daiquiri кои знаат приказната, беше американски претседател Џон Ф. Кенеди, како и добро познат писател и новинар Ернест Хемингвеј. Еден од главните ликови од романот "Острови во океанот," Хемингвеј рече: "Мојата Латинска апсолутно насекаде, како и мојот грчки и мојот англиски јазик, а главата ми и моето срце. Сега можам да зборувам само на замрзнати daiquiri ".

Неверојатно, овој коктел има свој празник - Националниот ден Daiquiri, кој се слави секоја година во САД на 19 јули.

гумиКупи шејкер со рецепти за почетниците шанкерПоставете на очила за коктелиЧаши за коктели - најдобар одмор подарок

Ако знаете на други докажани методи на овој познат коктел - да ги споделите со нашите читатели со оставање на коментар на крајот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктел "Daiquiri" - омилен пијалок на Ернест Хемингвеј и Џон Ф. КенедиКоктел "Daiquiri" - омилен пијалок на Ернест Хемингвеј и Џон Ф. Кенеди
Коктел "нане julep"Коктел "нане julep"
Рецепт коктел "Caipirinha"Рецепт коктел "Caipirinha"
Популарни коктел рецепти со румПопуларни коктел рецепти со рум
Коктел "Мохито" - особено готвење и класичен рецептиКоктел "Мохито" - особено готвење и класичен рецепти
Рецепт коктел daiquiriРецепт коктел daiquiri
Коктел daiquiri (daiquir)Коктел daiquiri (daiquir)
Daiquiri коктелDaiquiri коктел
Сите коктел "Шрафцигер"Сите коктел "Шрафцигер"
Празнична мини барПразнична мини бар
» » Daiquiri - популарна коктел рецепти