ma.AlcoruGuru.ru

Методи за подготовка на коктели

Коктели се поделени во групи според нивните подготовка метод. Некои коктели може да бидат подготвени во неколку начини.
Методи за подготовка на коктели:
- "Билд" -
- "управува" -
- "Малборо" -
- "врат".

Метод за "Билд" е методот на изградба. Тоа ги вклучува сите коктели кои се подготвени во чаша за пиење. Користењето на овој метод е обично подготвени пијалаци како што се микс-пијалок, додека пијалоци, коктели&Слоевит коктели, топли пијалаци.

Во подготовката на пијалоци со мраз во чаша паѓа првиот мраз, а потоа истури во алкохол, а потоа и полнење.
коктели Метод "бришење" се однесува на подготовка на посебен мешање стакло.

Тој се применува со цел да се излади на компоненти, кои се лесно да се збунети.
Овој метод се подготвува коктели Менхетен и Мартини.Коктели кои беа подготвени од страна на овој метод се служи разладено во отсуство на мраз и, нормално, во коктел чаша precooled.
метод "Малборо" се користи за коктели со многу мраз, како и за подготовка на овошје коктели.

Подготовка метод е како што следува: во чаша блендер ставен потребниот износ на мраз, а потоа и сите други компоненти се истури и потоа се додава во чашата и мешалка е вклучен.
Подготовка се одвива додека мразот е мазна снег маса.Потоа, коктел со искршен мраз, се става во чаша за пиење.
Ако сакате да се направи коктел од овошје со овој метод, прво мора да се отстрани кора од овошје, како и да ги отстраните од семиња и јами.

Следно, ситно исецка на овошје и стави во чаша блендер, тогаш стави повторно на мраз и други коктел состојки.
Вие треба да ги користите овошје со хомогена маса (манго, јагода, лубеница, банана, киви) за подготвување на овошни коктели.

Методот на "врат" е метод на подготовка на коктели со користење на мешалка.
Овој метод е потребно за камшикување коктел состојки, кои се тешко да се меша.

Овие компоненти вклучува јајца, сокови, ликери, креми, сирупи и така натаму. - Метод на подготовка во шејкер.
Гуми треба да се пополни две третини од мраз, а потоа се прелива во коктел компонента, а потоа и енергично размахване надолжни движења.

Потресуваат коктел ви треба, пред, до гуми не се замагли во текот на надвор. По што ќе треба да се обидуваат коктел во чаша.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктели, digestivesКоктели, digestives
Најдобрите коктели Русија - 2010Најдобрите коктели Русија - 2010
Коктели со BaileysКоктели со Baileys
Менхетен коктелМенхетен коктел
Рецепти алкохолни коктелиРецепти алкохолни коктели
Интересно коктел рецептиИнтересно коктел рецепти
Коктели со водка и вермутКоктели со водка и вермут
Коктели со вермутКоктели со вермут
Коктели "Хавајски микс" и "мартини микс"Коктели "Хавајски микс" и "мартини микс"
Мартини коктели со воткаМартини коктели со вотка
» » Методи за подготовка на коктели