ma.AlcoruGuru.ru

Уреди за мешање на алкохолни пијалоци и коктели очила

18

Ако сакате да се подготви алкохолни пијалаци во дом, но познавање на различни рецепти и брендови на алкохолни производи, ќе мора да научат барем некои основите на бармен училиште (со цел да не се изгуби во истата рецепти). Во овој напис, ние ќе ви каже што и како да се меша коктели и она што тие се во шишиња.

Шејкер и цедилка

За подготовка на коктели многу што треба да се меша нив, и најдобро од сите што се добива со силна тресење. За извршување на овој процес ќе ви помогне посебен уред - шејкер (од англиски јазик тресењето -. Подаваат).

класичен гуми

класичен гуми

Гуми доаѓа во две форми: класичен или "питие" и "Бостон". Класичен обично се состои од три дела: чаша, капак и филтер, и "Бостон" само две: на стаклена чаша и металната подлога, и коктели се користи за протегаат сито - цедилка.

Бостон гуми

"Бостон" гуми

Штајнер

Штајнер

Shaker помага да се балансира вкусот на коктел составен од различни течности. Обично тоа е три четвртини исполнет со искршен мраз, потоа се става меша пијалоци, запечатен, протресува, а потоа вирус и се прелива коктел во чаши.

мешање стаклоАко коктел не бара добра реорганизација, тоа може да се меша во посебна чаша коктел лажица. Како очила се најчесто направени од стакло или пластика и доаѓаат во различни форми. Обично тие се применуваат димензионални марка.

мешање стакло

мешање стакло

Видео: Бар парк

коктел лажица

Коктел (или бар) има многу долга лажица рачка и извртени средината вилушка на спротивниот крај.

коктел лажица

Неколку очила за коктели

Вие се согласувате да се користи коктел вино teacup не сосема comme Ил faut. Да се ​​ослободи погледна естетски префинета и апетитот најдобро да се прелива во специјално дизајнирани очила на алкохолни пијалоци.
Highball (Highball) - висок и широк стакло, погоден за различни пијалоци, вклучувајќи алкохол-бесплатно.

highball

highball

Коктел чаша или стакло Мартини - триаголен стакло со високи маржи на високи тенки стебленца.

коктел чаша

коктел чаша

Стакло флејта (Шампањ флејта) - стеснување на врвот на домот чаша шампањ и коктели кои се подготвени со него.

Видео: Коктел "Pur Pur" [Cheers! | пијалаци]

стакло флејта

стакло флејта

Ураганот стакло или "ураганот"(Ураганот) - висок волуметриски чаша во облик на круша со кратки нозете.

Ураган или ураган стакло

Ураган или ураган стакло

Стара мода (старомодни) - краток широк стакло се користи за виски со мраз и коктели.

стара мода

стара мода

Видео: Како да се подготви коктел "шрафцигер". (Буџет алкохол)

Стрелец (Стрелец) - една мала чаша-магацинот погодна за алкохолни пијалоци и коктели.

стрелач

стрелач

Во прилог на овие, постојат и други очила, но овој основен сет.
И на крај неколку тајни:
- толку е посилен пијат, толку е помала од висината на садот од кој upotreblyayut-
- очила мора да биде совршено chistymi-
- за некои коктел чаши специјално ладење со ставање на тоа во фрижидер до мраз на нив.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се избере шејкерот?Како да се избере шејкерот?
Што Shaker се избере?Што Shaker се избере?
Како и со што да се пие џинКако и со што да се пие џин
Коктели со водка и вермутКоктели со водка и вермут
Daiquiri - популарна коктел рецептиDaiquiri - популарна коктел рецепти
Коктели со текилаКоктели со текила
Безалкохолни коктели со ГренадинитеБезалкохолни коктели со Гренадините
Како да се организираме бар куќа плажа? - 2 ч.Како да се организираме бар куќа плажа? - 2 ч.
Изборот на гумиИзборот на гуми
Бар додатоциБар додатоци
» » Уреди за мешање на алкохолни пијалоци и коктели очила