ma.AlcoruGuru.ru

Космополитски коктел


родното место: Соединети Американски Држави

историја:

"Космополитен" (коктел) е историски долг пат. Оние кои не знаат, сакаат да се земе парчиња од него и да се направи посебна верзија на изгледот на пијалок. И сите, бидејќи на фактот дека кога - тоа не е толку популарен како што е денес.

Кога беше создаден, а потоа следат одредена цел: да се рекламира вотка "Absolut Citron». Но, идејата не успеа: не пијат нареди ретки, а подоцна и целосно заборави дека ова беше. Се вели дека пијат беше популарна само во геј - клубови во 1970-тите.

Космополитски коктел слика

Се сетив на рецепт и да се трансформираат нејзиниот Шерил Кук - Флорида дама шанкер. Таа одлучи да изненади американскиот дама, наоѓање замена за нивните мартини. Впрочем, не секој сакаше Мартини, но спектакуларно стакло дама купи во баровите е негово. Пронајдокот (1985) поставени на истиот цитрус вотка, кој е надополнет со алкохол "Triple - s", свежи малини и лимон. Но, овој пијалок не се расфрлани низ целиот свет.

Рецепт признати меѓународни бармени асоцијација (1986) измисли (или коригирани) Тоби Tsechini (Менхетен). Тој предложи да се става во чаша "Cointreau", а не "Triple sec", и лимонов сок, да го замени лимон.

Оваа опција стана класика, но се здоби со популарност само по рекламирање во ТВ серијата "Сексот и градот" (1998), каде што редовно блесна во рацете на жената, станува симбол на долги нозе убавини. Значи, ако сакате да изгледаат гламурозно - цел за себе коктел "Космополитен".

Видови и сорти:

опции постојат пијалок, но разликите не се значајни. Тие се ограничени главно на замена на вообичаените лимон вотка, сок од лимон на Fréchet од лимон, и употреба на различни брендови на ликер од портокал.

Меѓу најинтересните варијации може да се нарече "Сина (сина) Космополитен", "Apple" и "Kosmochello". Нивниот рецепт ги презентираме подолу, проследено со класично.

Ефекти врз телото: за разговор, и како резултат на витамин Ц, кој содржи сок - го зголемува имунитетот.Како да се подготват и да пијат:

Коктел "Космополитен" да се готви брзо и лесно. се пие во мали голтки. Хранат во стакло или коктел мартини чаша на која е пред-ладење.

Ве молиме запомнете:

Лимон вотка рецепт е дозволено да се замени вообичаените, и сок од лимон за лимон. Кога "Cointreau" се заменува со друга ликер од портокал како посебни, ништо нема да се промени.

Главната работа во пијалокот - е почитување на пропорции, особено поради тоа што бројот на компоненти. Водка ќе биде 3 делови алкохол - 1 дел сок од брусница - 2 дела, сок од лимон - 0.5 дел.

Коктел "Космополитен"

Овој рецепт се смета за класика.Подгответе:

 • вотка "Absolut Citron» - 40 ml
 • ликер од портокал «Cointreau» ( «Quantro") - 15 ml
 • брусница сок - 30 ml
 • овошен сок од вар (7-8 ml)
 • мраз - 3-6 парчиња

Готвење е неопходно:

Внатре во шејкер прелива мраз и ставете ги сите состојки. По тресење ја смесата да се пополни "Martinka". Мразот во исто време во чашата не се префрлува - тоа треба да остане во шејкер.

Ако сакате, красат кругот цитрус, но тоа не е потребно. Најчесто се пие служи без декорација.

"Сина (сина) Космополитен"

Подгответе:

 • вотка "Absolut Citron» - 40 ml
 • алкохол "Blue Curacao" - 15 ml
 • брусница сок од бела - 30 ml
 • овошен сок од вар (7-8 ml)
 • мраз - 3-6 парчиња

Космополитски коктел сина

Готвење е неопходно:

Внатре во шејкер прелива мраз и ставете ги сите состојки. По тресење ја смесата да се пополни "Martinka". Мразот во исто време во чашата не се префрлува - тоа треба да остане во шејкер.

"Епл"

Подгответе:

 • вотка "Absolut Citron» - 40 ml
 • ликер од портокал «Cointreau» ( «Quantro") - 15 ml
 • сок од јаболко - 30 ml
 • овошен сок од вар (7-8 ml)
 • мраз - 3-6 парчиња

Готвење е неопходно:

Внатре во шејкер прелива мраз и ставете ги сите состојки. По тресење ја смесата да се пополни "Martinka". Мразот во исто време во чашата не се префрлува - тоа треба да остане во шејкер.

"Оринџ"

Подгответе:

 • вотка "Absolut Citron» - 40 ml
 • ликер од портокал «Cointreau» ( «Quantro") - 15 ml
 • сок од портокали - 30 ml
 • овошен сок од вар (7-8 ml)
 • мраз - 3-6 парчиња

Готвење е неопходно:

Внатре во шејкер прелива мраз и ставете ги сите состојки. По тресење ја смесата да се пополни "Martinka". Мразот во исто време во чашата не се префрлува - тоа треба да остане во шејкер.

"Kosmochello"

Подгответе:

 • вотка "Absolut Citron» - 40 ml
 • ликер од портокал «Cointreau» ( «Quantro") - 15 ml
 • брусница сок - 30 ml
 • алкохол "Limonchello" - 8 ml
 • мраз - 3-6 парчиња

Готвење е неопходно:

Внатре во шејкер прелива мраз и ставете ги сите состојки. По тресење ја смесата да се пополни "Martinka". Мразот во исто време во чашата не се префрлува - тоа треба да остане во шејкер.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Шрафцигер коктелШрафцигер коктел
Алкохол под микроскоп: 22 фотографии од bevshotsАлкохол под микроскоп: 22 фотографии од bevshots
Коктел "Менхетн": топли поздрави од ЊујоркКоктел "Менхетн": топли поздрави од Њујорк
Методи за подготовка на коктел "Космополитен" домаМетоди за подготовка на коктел "Космополитен" дома
Белата Дама (бела дама) - силен аристократски класиченБелата Дама (бела дама) - силен аристократски класичен
Коктел Белата Дама (бела дама)Коктел Белата Дама (бела дама)
Коктел "Титаник" - од длабочините на морињатаКоктел "Титаник" - од длабочините на морињата
Мартини коктели со воткаМартини коктели со вотка
Сув мартини (мартини Drei) - пие РузвелтСув мартини (мартини Drei) - пие Рузвелт
Космополитски коктел (космополитски): Женски класициКосмополитски коктел (космополитски): Женски класици
» » Космополитски коктел