ma.AlcoruGuru.ru

Мартини коктели со вотка

Мартини коктели со вотка

Видови на алкохолни пијалоци во изобилство. Секој тешки алкохоличари преферираат одредени видови. Но, заедно со него можат да се најдат и оние кои сакаат да експериментираат, да се создаде вистинска коктели, успешно комбинирајќи различни алкохолни пијалоци. На листата на успешни креации вклучува Мартини коктел со вотка.

Овој коктел изненадувања, дури и за необично име. Треба да се напомене дека Мартини коктел вотка придружени истовремено од страна на неколку имиња, вклучувајќи: Vodkin, 007. На барови и ресторани често се нарекува 007, како што се тресат пијалок бил познат разузнавач Џејмс Бонд. Наслов Vodkin бил измислен од страна на комбинација од двете скратена делови имиња главни компоненти. И покрај популарноста на овие две имиња, тој преферира да се јавите на 007 пијат обичните и целосно оправдано името - Мартини коктел со вотка.

Видео: Џејми Оливер - Коктел Вотка мартини 4 опции

За жал, историјата е тивок, кој веднаш започна со воспоставување на таков коктел. Се знае само дека е добиена мешање мартини и Џин коктел, кој доживеа фијаско моментална, а потоа долг период на време, никој не се осмели да се создадат нови коктели врз основа на мартини.Сепак, и покрај ова првичниот неуспех, коктел подготвена со мешање и вотка мартини, беше неверојатен успех. Дури и повеќе популарен тој беше придружуван еднаш на телевизиски гледачи видов сакана херој Џорџ. Бонд со чаша во раката, која се излеа коктел мартини со вотка.

Обиди се со уникатен коктел може да биде во било кој бар, но повеќето од нив се подготвени да ги научат тајните на готвењето за да потоа изненади своите гости за време на прослава празници.Главната правило, кои мора да се следи во подготовка на коктели, беше најавено од страна на Бонд. Содржина е предмет на мешање коктели, но, во секој случај, не е дозволено тресење.

Класичен коктел рецепт Vodkin

Класичен коктел рецепт е малку поинаква од онаа што може да се разбере, додека гледањето на некој филм во Бонд.

Со цел да се добие на класичната верзија на коктел вотка мартини и да се земе:

  • мраз парчиња;
  • Водка - 1 дел;
  • Мартини - 2 дела.

Подготвената стакло поставени неколку коцки мраз, кои се истури една лажица лажица мартини. Сите нежно се промешува, да влезат во лажица стрелките на часовникот. мешање на процесот се продолжува за околу десет секунди. Потоа мартини влегоа во посебно подготвени стакло, а останатите мразот е сега вотка истури во износ од околу 70 мг. Понатаму повторно ќе биде под вотка наречена мешање и мраз во согласност со истата технологија. По завршувањето на вотка се истура во чаша, која се излеа мартини.

Преточи содржината треба да биде внимателно да не се стави во чаша мраз парчиња. Мешање на два пијалаци во стаклена сок е додаден неколку капки добиени од лимон или кора од портокал. Експертите велат дека можете да експериментирате во овој поглед, со нови прекрасни вкус.

Коктели со вотка мартини служи на масата одеднаш. Единствено нешто што е дозволено е да се дизајнира очила со коктел. дизајн опции и може да се најдат многу, но заеднички дизајн со помош на зелени маслинки.

Видео: Вотка мартини

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мартини ракијаМартини ракија
Мартини ProseccoМартини Prosecco
Некои факти од историјата на мартиниНекои факти од историјата на мартини
Кој сок е подобро да се пијат мартиниКој сок е подобро да се пијат мартини
Разредена со други пијалаци мартиниРазредена со други пијалаци мартини
Бренди мартиниБренди мартини
Сув мартини (мартини Drei) - пие РузвелтСув мартини (мартини Drei) - пие Рузвелт
Мартини со СпрајтМартини со Спрајт
Мартини коктели со вотка - да се меша, но не мешајтеМартини коктели со вотка - да се меша, но не мешајте
На разредена мартиниНа разредена мартини
» » Мартини коктели со вотка