ma.AlcoruGuru.ru

Вотка мартини - омилен коктел обврзници

вотка мартини

Меѓу сите класични алкохолни коктели го зазема посебно место "Vodkatini" за неговата подготовка е сосема во право микс вотка мартини. Тоа беше овој коктел сакаше познатите британски разузнавачки агент Џејмс Бонд. Сметаме дека, во она што пропорции се меша со мартини (италијански бренд на вермут) вотка и пиење како резултат на коктел.

Историската информација. Коктел "Vodkatini" прв пат се појави во САД во 50-тите години на XX век. името на авторот е непознат рецепт. Пред тоа, на мартини меша со џин, но комбинацијата не е успех. Замена на џин вотка да даде неверојатен ефект - коктел стана миленик на многу Американци, како и појавата на стакло со "Vodkatini" во рацете на познати филмски ѕвезди само додава на популарноста на пијалокот. Сега вотка мартини им понуди на посетителите сите самопочит, барови и други пиење претпријатија од целиот свет.

Класична композиција и пропорции:

  • Мартини Бјанко (Bianco) - 15 ml;
  • вотка - 70 ml;
  • коцки мраз - 6-7 парчиња.

Рецепт вотка мартини

1. Пополнете чаша за мешање на коцки мраз.

2. Дај да го мартини.

3. Во рок од 8 секунди енергично мешање на содржината на стакло задната страна на лажица. Мраз мора да се впие мирисот на мартини.4. Ставете во чаша вотка ладно и повторно предизвика за 8-10 секунди.

5. Истурете коктел precooled мартини стакло.

6. Пред сервирање коктел "Vodkatini" може да биде украсена со маслиново на чепкалка за заби или кората од лимон.

Мартини пропорции вотка
Мартини стакло со вотка


Сите технологијата на изработка е прикажано во видеото.

Коктел е оригиналот полно тело вкус, па пијат вотка мартини треба бавно голтки, уживање во секоја капка. Покрај тоа, пијалок е доволно силна - 35-37 степени.

Мартини со водка и сок

Коктел наречен "задоволство", неговите совети многу многу искусни бармени.

Составот и пропорции:

  • вотка - 30 ml;
  • Мартини - 60 ml;
  • сок од портокал - 60 ml;
  • коцки мраз - 6-7 парчиња.

Подготовка:

1. Наполнете ја чашата со коцки мраз, се посипува со мартини и се меша добро.

2. Додадете сок од портокал и вотка, се меша повторно.

3. Истурете во снабдувањето со коктел чаша.

4. Гарнирајте со парче лимон или портокал.

Мартини коктел со водка и сок
Коктел "Задоволство"
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како и со што да пијат мартини BiancoКако и со што да пијат мартини Bianco
Мартини со воткаМартини со вотка
Разредена со други пијалаци мартиниРазредена со други пијалаци мартини
Десет од најдобрите рецепти за коктели мартиниДесет од најдобрите рецепти за коктели мартини
Мартини коктели со воткаМартини коктели со вотка
Сув мартини (мартини Drei) - пие РузвелтСув мартини (мартини Drei) - пие Рузвелт
Коктели Мартини Бјанко домаКоктели Мартини Бјанко дома
Коктел мартиниКоктел мартини
Коктел на мартини меша со воткаКоктел на мартини меша со вотка
Италијански на руската вотка мартиниИталијански на руската вотка мартини
» » Вотка мартини - омилен коктел обврзници