ma.AlcoruGuru.ru

Shaker питие (питие)

Видео: Shaker питие 0,75л

Тоа обично се состои од три дела: покритие, и филтерот соодветна мешалка (вазна). Од како овие компоненти се поврзани во една целина зависи мешање износот на истури пијалак.

Идеално, се разбира - не пропуштајте ниту една капка, но чевлар, особено нејзиниот неуспешен варијанти, тоа е речиси невозможно.
Па, судија за себе.

Ако капакот е истовремено мери стакло (во однос на висок и широк), исто така, се стави на стакло максимално губење на содржината.
Места за да избега од коктел ќе биде најмалку две: помеѓу измерените стакло и на екранот, како и меѓу екранот и гуми.

Протресете за десет секунди ќе доведе до многу скапи spirtuoza. Додај во овој дека ќе се изгуби кога ќе се отвори и одвод на гуми во стакло.
Впрочем, со такви апарати шејкер (без заострените вратот) течноста текови често "малку не е таму."А подобра опција - питие нормално капа и вратот, како и цедилка кои не се носи на вазна (како во koobblere опишани погоре), и се додава во него. Ова шејкер, исто така, се случува, но не е толку критична.
Па зошто ние треба питие?

Видео: Shaker питие 0,35l

Одговорот е едноставен: тоа е можно да се ослободи рака.
Shaker Бостон (Бостон)
Во Бостон, не постои ништо излишно. Колку помалку sostykovok, толку помалку дамка. Бостон - две чаши: големи димензионални (обично стакло) и челик.Еден вметнува во други тесно. Може да прашам: што е со цедилка, односно цедилка? Нејзината вредност preobresti одделно, по можност со пролетта, глог.

Фрлаат коктел цедилка само стави на гуми. Мајстори се во можност да се управува без цедилка, се протегаат пијат низ мал јаз меѓу очила на Бостон. Меѓутоа, ова бара пракса и, за жал, одредена количина на истурените коктели.

Како да се работи со Бостон? Во стаклена чаша, осврнувајќи се на мерна скала на неговиот ѕид, истурете на состојки во право количини. потоа се става на врвот металик стакло.

Видео: шејкер, цедилка, флотатор - Бар парчиња Јадете ТВ

Памук - две и пол пресврт во рацете на барменот во шејкер Бостон. Кога тресење Бостон се одржи со двете раце, небаре превртен: на дното ќе биде дел од челик гуми. Затоа најдобар течноста за ладење.

Патем, во случај на настинка со Бостон ја игра улогата на "замокот": во силна метал лади и се собира "договори" околу стакло чаша на.
Десет секунди - Бостон може да се отвори.

Видео: необичен вкус American Pie питие

За да го направите ова, кликнете на малото ѕид од челик шејкер со наведнат страни.
Понекогаш, наместо од стакло во Бостон се користи пластика. Ова, се разбира, удобен и безбеден: лизгаат од рацете на таков гуми не се скрши во милиони парчиња.

Но, тежината на Бостон подолу. "Тоа не е тоа ..!" - стегање рамената и бармени обично преферираат вообичаените стаклена чаша.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се избере шејкерот?Како да се избере шејкерот?
Најдобар рецепти коктел со ракијаНајдобар рецепти коктел со ракија
Што Shaker се избере?Што Shaker се избере?
ВолгаВолга
Рецепти за питиеРецепти за питие
Daiquiri коктелDaiquiri коктел
МенхетенМенхетен
Кисело кисела коктелиКисело кисела коктели
Коктели со вискиКоктели со виски
Уреди за мешање на алкохолни пијалоци и коктели очилаУреди за мешање на алкохолни пијалоци и коктели очила
» » Shaker питие (питие)