ma.AlcoruGuru.ru

Коктел на мартини меша со вотка

Коктел на мартини меша со вотка

Процесот на подготовка на овој коктел е многу едноставен, главната работа е во право пропорции да се меша сите состојки. Сите љубители на Џејмс Бонд ќе биде многу среќен, бидејќи коктел вотка мартини беше неговиот омилен. Денес ќе научите како правилно да го пиеш ова алкохол производот и како да се готви.

Најчесто се користи оваа структура:

  • 70 ml добар вотка
  • 15 милилитри вотка
  • 5-8 коцки мраз


Поточно кажано, коктел рецепт од мартини меша со вотка.

Овој вид на пијалок е доволно само да се направи дома.Земете голема чаша, во која ќе се прелива мраз и се прелива вотка мартини. Ние се прелива сите мраз и се додава на мартини. За неколку секунди треба темелно да се меша целата содржина на нашите очила. Потоа, се става во чаша водка и, исто така, за да се поттикне содржини за неколку секунди. Коктел е речиси подготвена, останува само да го става во посебен чаши мартини и да им служи на гостите на маса. Украсете овој коктел може да биде маслинки или употреба на кора од лимон.

Видео: коктел Три Нова Година [шанкер]

Се должи на фактот дека пијат ќе биде многу силна, не се пие во големи голтки.

Коктел на вотка мартини "задоволство"

Многу искусни бармени преферираат коктел наречен задоволство. Што вклучува:

  • 5-8 коцки мраз
  • 60 милилитри сок од портокал
  • 30 милилитри вотка
  • 60 милилитри од мартини

Начин на подготовка е и сосема едноставна:

Во една чаша се става мраз и пополнете го со мартини, се меша темелно. Потоа, додадете водка и сок од портокал и сето повторно се меша темелно. Ние се прелива пијалок во нашите специјални очила и им служи на гостите. Со помош на лимон и портокал красат нашите пијалок.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мартини ракијаМартини ракија
Употреба на културата и коктели со Мартини RosatoУпотреба на културата и коктели со Мартини Rosato
Мартини со воткаМартини со вотка
Разредена со други пијалаци мартиниРазредена со други пијалаци мартини
Бренди мартиниБренди мартини
Мартини коктели со воткаМартини коктели со вотка
Сув мартини (мартини Drei) - пие РузвелтСув мартини (мартини Drei) - пие Рузвелт
Мартини со СпрајтМартини со Спрајт
Најдобар рецепти коктел со ВермутНајдобар рецепти коктел со Вермут
Коктели Мартини Бјанко домаКоктели Мартини Бјанко дома
» » Коктел на мартини меша со вотка