ma.AlcoruGuru.ru

Потребните бар инвентар зад шанкот: флотатор, цедилка, бар лажица, muddler

Видео: Бар додатоци

Па, тоа е време да, мојот ценет читателите да кажам за друга лента акции, без кои животот зад шанкот тешко. за клатачни Ми беше кажано во повеќе проширена верзија, бидејќи тие го заслужуваат тоа =). Сега јас бутам во една статија на неколку места и ќе се обидат да се набројат колку што е можно. Со текот на времето, ќе се направи посебна страница, речник, водич за шанкер, во кој момент и орудија и прибор за исхрана на коктели и повеќе, но во меѓувреме, Јас ве покани на дискусијата на бар акции од огромно значење.

Видео: помош - бар акции

флотатор

Двонасочна флотаторСо други зборови - мерење чаша. Да се ​​подготви класичен коктели, каде што "око" не е многу добредојден, флотатор - незаменлив работа. Го претставува метален конусна контејнер за два, кои се меѓусебно поврзани во начинот на песочен часовник. Најчесто убодни изработени од нерѓосувачки челик. Еден дел од мерниот уред често е 1,5 унци течност или 44 ml - независна мерна единица се нарекува всушност убодни. Тоа е, една на конуси мерниот уред еднаква на обемот на jigger и вториот дел од произволни обем.

Купи флотатор може да биде три видови на идентификатори: Англиски (oz) метрички во милилитри и метрички сантиметри (1cl = 10 ml). Сакам да работам со убодни во метричкиот систем со жлебови на внатрешната страна на чаши. Веројатно, за нашиот регион (Источна Европа), тоа е сосема логично, бидејќи ние се продадени 50 ml алкохол и најчесто флотатор 25/50 мл е идеален за оваа намена. Во Европа и САД е малку поинаква - алкохол често се продаваат за 40 ml или еден флотатор, толку подобро за нив да флотатор со англиски нотација, на пример, 1,2 / 1 мл. Сепак, јас имам работено со сите опции, и да ги разбереме прилично лесно. Подобро да се избере флотатор со заоблени рабови за да се минимизира истекување преку трансфузија.Јас, исто така сакам да додадам дека убодни не е Gostovskaya мерење прибор и во оваа смисла може да има некои тешкотии во комуникацијата со Комисијата за заштита на потрошувачите и други услуги за контрола, па ако сериозни чичковци и тетки се пука на вас во еден бар со тест, тоа е подобро веднаш се кријат џеб флотатор =). Со цел да не се во неволја, секогаш мора да биде во бар Gostovskaya мерење чаша со соодветен сертификат. Покрај тоа, дури и ако на стакло е име за GOST, без документ што стаклото се смета како одметник, па bumazhechki тоа е подобро да не се изгуби. Победи овие очила се многу активни, и се многу, па затоа е најдобро да се користи на средства во рака и флотатор и carryout подобро кријат во оддалечениот агол пред доаѓањето на инспекцијата или проверка на стока.

цедилка

Бар сито или цедалкаОвој збор ќе трепка секој коктел кој е подготвен од страна на вирус или тресете. тоа претставува цедилка Бар цедилка, сепак, и со англискиот збор преведен како филтер. За питие (Европска гуми), цедилка не е неопходно, бидејќи тоа има свои сито, но за Бостон е едноставно незаменлив работа. Се разбира, можете да се исцеди пијалок од Бостон и без цедилка, јас веќе напишав, но тоа не е силата на секого, и може да биде губење на скапоцени течност.

Видео: Бар лажица со 26 см muddler наВрз основа на цедилка има четири изданија кои додаваат стабилност на оваа алатка на гуми. Целиот периметар обично се затегне пролет, кој делува како бариера околу пожелно. Покрај тоа, благодарение на пролетта што е можно, што најчесто се потребни за контрола на јазот помеѓу работ на гуми и цедилка да се одржи мразот во шејкер, овошје и други обемни состојки на коктели кои немаат место во сад фидер.

бар лажица

Бар лажица за правење слоевит коктелиТоа е исто така, повика на коктел лажица. Таа се разликува од вообичаените лажица пред долго - бар лажица обично долг, за да може да се меша со пијалок во висока чаша. Исто така, може да се користи како прачката до ликери или сирупи - волумен на самиот лажица е 5 ml. На рачката обично се прави во форма на спирала, која се поедноставува не само ротациона движење во рамките на пијалоци и е одлична за налевање коритото. Ако се прелива течноста на спирала надолу, потоа се додава на течноста ќе се изгуби брзина и нежно паѓаат на други течности. Зборувам за раслојување, ако не се разбере =). За да го направите ова, коктел лажица опремена со метална кругот на спротивната страна, која е прикачена или со завртка и во средината. сите омилени Б-52 врши главно со користење на бар лажица. Понекогаш, наместо на кругот на другиот крај е мала приклучок, што е погодно да се фати лименки од маслинки и цреши, како и да се направи други украси.

muddler

Muddler за методот коктели МадлТоа толчник или tolkushkoy како ви се допаѓа. Има многу да се каже ништо - Mojito. Тоа е преку нане muddler задави и вар во чаша, така што сте сигурни дека го виделе. Muddler направени од различни материјали, но најчесто тоа е дрво или пластика. На угнетувачка страна на заби обично се наоѓаат - на нане не е многу добра, бидејќи тоа е во силна мелење може да даде непријатен горчлив вкус, но за различни билки и зачини, се многу потребни овие заби. Фактот дека подготовката на некои пијалаци потребен свеж етерични масла кои досадна област muddler не е така лесно да се притисне.

Видео: шанкер лажица Отпакување додатоци Aliexpress со бар лажица

Што друго е таму за да додадете? Дрвени muddler, се разбира, се повеќе вредни за шанкер, екологијата и сето тоа, но тие не траат, како полека се влечкаат од ефектите на влага. понекогаш muddler состојки кои се користат за уништување не е во понудата тенџере, што се случува со Mojito, туку директно во шејкер. Во овие коктели да streneru потреба уште повеќе екран, но јас веќе го имаат напишано во статијата за тоа како да се направи коктели, па прочитајте &# 128578;

Па, можеби и ова ќе заврши. Се разбира, зад шанкот се уште го користи многу на инвентар, без кои некои од активностите кои ќе биде тешко да се имплементира, но тука се наведени на повеќето потребните алатки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
"Разнишан, не предизвика ...". Дури и Џејмс Бонд никогаш не сонував за: вистината за прв…"Разнишан, не предизвика ...". Дури и Џејмс Бонд никогаш не сонував за: вистината за прв…
Топ 6 коктели со виски и сок од јаболкоТоп 6 коктели со виски и сок од јаболко
Лубеница прашкаЛубеница прашка
Како да се избере шејкерот?Како да се избере шејкерот?
Што Shaker се избере?Што Shaker се избере?
Посета на Хобитот и нане пивоПосета на Хобитот и нане пиво
Работите за шанкерРаботите за шанкер
Коктел Белата Дама (бела дама)Коктел Белата Дама (бела дама)
Како да се подготви маса густина пијалаци + снимкиКако да се подготви маса густина пијалаци + снимки
Рецепт коктел "секс на плажа"Рецепт коктел "секс на плажа"
» » Потребните бар инвентар зад шанкот: флотатор, цедилка, бар лажица, muddler