ma.AlcoruGuru.ru

Грозје маринирани

грозје маринирани

Грозјето се избрани сорти маса со цврсто тело. Исплакнете и се групираат во ладна вода. Одделување на плодови од девијации, се стави во литар стаклени тегли, се прелива маринадата, покријте капаци, се става во сад со вода, кој е инсталиран на дното на дрвени решетки, се вари 10 минути. Отстранете ја тегли, запечатени во кој банките беа затворени.

Подготовка маринадата: емајлирани опрема влегоа во вода, додадете шеќер, allspice, цимет и каранфилче, се вари 10 минути, додадете оцет, се меша добро и се истури грозје.

On-литарски тегла: 4 грозје чаша, 2 чаши вода, 2 лажици. лажици вински оцет, 2 лажици. лажици шеќер, 8 зрна allspice, 5 зрна каранфилче, цимет едно парче.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Избрани винаИзбрани вина
Грозје плодови маринираниГрозје плодови маринирани
Домати со грозјеДомати со грозје
Грозје во сок од грозјеГрозје во сок од грозје
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
СоковиСокови
Пијалоци од грозје и суво грозјеПијалоци од грозје и суво грозје
Маринирани зајакМаринирани зајак
Грозје алкохолГрозје алкохол
Боровинки ликерБоровинки ликер
» » Грозје маринирани