ma.AlcoruGuru.ru

Mulled вино

Коктел Состојки:

  • вино 1 шише
  • вода 100 g
  • зачини
  • овошје

Разни адитиви не само подобрување на вкусот на виното, но исто така направи пијалок корисни мед има голема хранлива вредност, цитрус - магацин на витамин Ц, познат антимикробни својства цимет, каранфилче - антивирусно дејство, и ѓумбир помага да изгубат тежина.

Видео: На дното - mulled вино

Домашна mulled вино - совршен лек за настинка (пијат во текот на ноќта, а потоа одам во кревет, покриен со ќебе), тоа е препорачливо за физичка и ментална исцрпеност.

Постојат безброј рецепти за овој пијалок. Подгответе топла пијалок може да биде и бело и црвено вино.

Варено бело вино

СОСТОЈКИ

- 1 шише суво бело вино

- 100 g вода

- 8 парчиња шеќер (може да биде повеќе или помалку - по вкус)

- 5 чешне пупки- 2 цимет стапчиња

- портокал половина

- половина јаболко

- 1 лажица силен алкохолНАЧИН НА ПОДГОТОВКА

Вода, шеќер и зачини вари. Портокал и јаболко се сече на многу тенки парчиња. Додадете врела вода, се вари 1 минута. Додадете на вино - ја доведе до вриење, но не зоврие. Евентуално, може да додадете една лажица ракија или рум. Избриши од топлина, покријте, нека пијалак за 20 минути Топло коктели и бело вино подготвени, се прелива во чаши.

Mulled црвено вино

СОСТОЈКИ

- Суво црвено вино - 1 литар

- Цимет стапчиња 1 компјутер

- каранфилче 3-5 парчиња

- allspice 3-5 парчиња

- кардамон 3-5 ЕЕЗ.

- свеж ѓумбир 3 ringlet

- 1 портокал или мандарина 2

- 3 лажици мед

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

Земете 1 литар на суво црвено вино, зачини кои задолжително се цимет, каранфилче, allspice, кардамон (35 парчиња) и ѓумбир (свежи или суви), можете да додадете анасон, ѕвезда анасон, залив лисја, кора од лимон, суво грозје .. . Еден пар од портокал или мандарина намали крст на два дела и, исто така, се стави во виното. На тивок оган да се загрее до 80-90 степени, не се вари, се остава да отстои под капакот најмалку еден час. Портокал стискаш, вирус, да додадете мед или шеќер. Очилата да додадете парчиња на зелено јаболко. Топли пијалаци со вино подготвени. Пожелно е да се применуваат дебел транспарентен очила.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Mulled вино и готвењеMulled вино и готвење
Како да се готви mulled вино? - 2 ч.Како да се готви mulled вино? - 2 ч.
Најдобар рецепти од портокал mulled виноНајдобар рецепти од портокал mulled вино
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Како да се готви mulled вино?Како да се готви mulled вино?
Најдобар рецепти чај mulled виноНајдобар рецепти чај mulled вино
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
Најдобар рецепти на mulled јаболковинаНајдобар рецепти на mulled јаболковина
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
» » Mulled вино