ma.AlcoruGuru.ru

Лимон и мандарина ликерТинктура на кожата на овошје е многу вкусна и буџет решение. По кора не се користат во готвењето и, според тоа, може да биде многу лесно да се отстрани за подготовка на инфузии на светлина.Рецепт за ликер од лимон во светлина


Лимон и мандарина ликер


За подготовка на тинктури лимонска светлина да потрае неколку лимони на просечната големина 0,5 литар производ.

Лимони Parboiled и избришете го со крпа или салфетки. Потоа, се исклучи само жолта кора, тоа е потребно да се користи остар нож и се обиде да го фати на бел слој, дека тоа му дава горчлив и непријатен вкус на ликер.

Кората е додадена на пијалак и кисна за неколку недели на топло место.

Еден може да се филтрираат само на домашен ликер од лимон и може да се консумира.

Мандарина ликер рецепт на светлина


Лимон и мандарина ликер


Обично, мандарина кора се чуваат за време на новогодишните празници. Па тоа е развиена од советско време, кога имало само мандарина пред НГ.

Во современите реалности продавница мандарина кора може да биде во секое време. Не е доволно да се фрлаат кора од употребата на мандарински, само за да се исуши.

Пред сушењето, пожелно е да се подели на белиот дел од портокал, тоа е, се разбира, не горчлив како лимон, но не во прилог на вкусот на светлина на ликер.

За олеснување на складирање исушени мандарина кора скршена и земјата во прав.

По литар вотка бараат 8 лажици нанесуваат мандарина кора.

Пополнете кора пијалак и кисна за една недела.

Ако не кора е земјата, времето на инфузија ќе се зголеми.

Пред употреба, филтер и доведен до ладилник форма.

Само види на видео - како да се направи мандарина ликер.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Citrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпитеCitrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпите
Најдобрите мандарина ликер домаНајдобрите мандарина ликер дома
Мандарина ликерМандарина ликер
Домашна мандарина ликерДомашна мандарина ликер
Тинктура на мандариниТинктура на мандарини
Мандарина тинктураМандарина тинктура
Најдобар рецепти на мандарина ликерНајдобар рецепти на мандарина ликер
Ликер од лимонЛикер од лимон
Холидеј ликер од мандарина кора со зимзелени гранкиХолидеј ликер од мандарина кора со зимзелени гранки
Домашна мандарина ликерДомашна мандарина ликер
» » Лимон и мандарина ликер