ma.AlcoruGuru.ru

Нане ликер

нане ликер

Овој ликер е познат од литературата отколку директно од животот. Таа се подготвува од нане масло, па најважно - да се најде еден кој, всушност, ќе мирис на нане, наместо трева. Нане ликер неверојатно освежување и се вели дека е добро за варење. Готви тоа лесно и брзо.

8-10 капки масло од пеперминт (мерка пипета), 1 час. Лажица сок од лимон, 1/2 литар исправена алкохол (95%) 400 гр шеќер, 2.1 l изворска вода

Видео: Домашна нане ликер - најдобар рецепт врз основа на воткаПеперминт нафта разреден во 2-3 лажици на алкохол, се мешаат со остатокот од алкохол. Вода да зоврие, се додава шеќер и, мешајќи постојано, да ги задржи на тивок оган додека не се раствора шеќер. Додадете сок од лимон, малку ладно. Сирупот внимателно се става на алкохол, со постојано мешање. Промешајте алкохол прелива во шишиња.

Нане ликер не бара долго стареење, тоа може да се пие по 2 недели.2 кг спеарминт, пеперминт 2 кг, 3 L на етил алкохол, лимон кората 4, 3 литри вода 2 литри на шеќерен сируп

Видео: yum-yum: нане ликер

Свежи кадрава лист и мента мијат темелно, додадете кора од лимон, се прелива вино со алкохол и вода. По 24 часа, да стигне на апарат за дестилација и да додадете на делот од шеќерен сируп, ликер зелена нијанса.

4 sprigs нане, 1 L на вотка, 200 g на шеќер.

Видео: светлина рецепт Нане

Нане комбинираат во шише со широк врат, се прелива вотка, плута цврсто и се остава да отстои 2 недели. По ова инфузија на вирус, додадете шеќер, топлина за да се загрее за распуштање на шеќер, се лади и се прелива во шишиња.

4-5 гранки свежо бере нане, 500 ml konyaka- за Ropa B: 2чаша шеќер и 1 чаша вода

Во шишето да се прелива ракија, се стави на гранка од нане, плута и го стави на топло место. Една недела подоцна, вирус на инфузија, додадете сируп направени од шеќер и вода.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктели со воткаКоктели со вотка
Веќе сте се обиделе julep?Веќе сте се обиделе julep?
Мирисна нане ликер со воткаМирисна нане ликер со вотка
Мента ликерМента ликер
Коктели пресечеКоктели пресече
Алкохол босилек - bazilichelloАлкохол босилек - bazilichello
Како да се готви домашна нане ликерКако да се готви домашна нане ликер
Мента ликерМента ликер
АнасонАнасон
Нане ликерНане ликер