ma.AlcoruGuru.ru

Горчлив кајсија дома

Видео: Кајсија сушење - 10 кг. Како да се направи суви кајсии дома?

Горчлив кајсија дома

Креирање на производи како кајсии ракија, дома - тоа не е тешко, особено ако имате потребниот износ на овошје. Секој ќе биде во можност да се готви оваа вкусна пијалок. Овде ние ќе ги покрие две верзии на готвење:

 • со вотка;
 • врз основа на ферментација.

Ние треба зрели кајсии, пожелно е да се многу слатка. Пред да се бара почетокот на процесот за да се најде решение, елиминирање на скапани или остарел. Потоа, тие треба да се измие и суво квалитет.Бидете внимателни! Коските содржат цијановодородна киселина во состојба да доведе до тешко труење. За оваа причина, тоа е најдобро да се елиминира најмал ризик и ги фрлаат.

Горчлив кајсија на класичен рецепт

За неговото создавање, се користи методот на природна ферментација. Околу истата технологија подготвува домашна кајсија вино. Резултатот - убав слатка алкохолен пијалок. Да се ​​направи тоа, треба 2 кг кајсии, 250 милилитри вода и 800 грама шеќер.

Видео: Moonshine на кајсија. Кајсија ракија. светлина рецептрецепт:

 1. Неопходно е да се мие на кајсии и отстранување на коските, сечење на месо во четири дела.
 2. Шеќер треба да се меша со вода во тавата да зоврие смесата, а потоа се загрева изнемоштени arit две или три минути, периодично отстранување на пена. Како резултат на тоа, ние се добие сируп кој мора да се олади на собна температура.
 3. кајсија парчиња треба да се стави во тегла (3 L), тогаш тие се полни со сируп. Во оваа вратот на потребата да се врзуваат со газа.
 4. Тегла мора да биде поставен на место не можат да влезат во светлина, на температура од 18-25 степени целзиусови.
 5. По две или три дена, тоа ќе биде можно да се набљудуваат знаци на ферментација: појава на пена подсвиркване звук, малку кисело мирис. Вие сакате да се отстрани газа, инсталирање на нејзино место се печат вода или медицински ракавица со мала дупка во која било од прсти.
 6. Тоа трае 25-40 дена да се почека до целосен прекин на ферментација (ракавица отпушта или вода стапица за неколку дена не испуштаат гасови).
 7. Пред вас ќе биде подготвен кајсија ракија дома, тоа е потребно да се исцеди од топчиња, а потоа филтрирана користење газа. Плодот може да се притисне со рака, по што тие се меша со течноста.
 8. Следно, ќе треба да се дистрибуираат на готовиот производ е во шишиња и безбедно да ги затвори. Пијалокот треба да се чуваат во подрум или фрижидер одделот за 1-2 месеци, по што ќе бидат потрошени. Рок на употреба е две години. Ако не ви се допаѓа матна боја, 15-20 дена по почетокот на инфузијата може да се повтори за да се логирате процес тиња и филтрирање преку cheesecloth, а потоа пијат станува полесен.

Почетна кајсија ликер врз основа на вотка

Домашна кајсија ракија

Горчлив кајсија во домот може да биде подготвена врз основа на водка, и рецептот е едноставен.

Во тој процес, ние треба 1 кг кајсии, 1 кг шеќер, 1 литар вотка.

рецепт:

 1. Кајсиите треба да бидат ослободени од коските, менувањето на пулпа во тегла и Заливот на нејзиниот вотка.
 2. Следна треба да безбедно затворање на банката, оставајќи ја во топла светла место за три до четири недели.
 3. вотка потоа се филтрира со газа, без прибегнување кон врти. Течност е потребно да се одвои посебен сад, кој мора да биде цврсто затворен.
 4. Телото мора да се врати на банката, се стави на шеќер, малку се тресат, а потоа ја затвори, оставајќи го на топло место околу светла за период од десет дена до две недели. За подобро шеќер има растворен, тоа трае само еден ден да се ослободи од тегла.
 5. Тоа е потребно за филтрирање на резултат на инфузија со газа, Вир рака.
 6. Слатка инфузија вотка и кајсии треба да се меша, а потоа безбедно затворете го капакот. Пред да се одлучите на вкус на пијалок треба да се чуваат за околу една недела на ладно место без пристап до светлината. Рок на употреба на производот - за три години.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Методи на готвење вино од кајсииМетоди на готвење вино од кајсии
Вино на кајсииВино на кајсии
Рецепт за домашно вино од кајсииРецепт за домашно вино од кајсии
Кајсија вино: сите суптилностите на готвењеКајсија вино: сите суптилностите на готвење
Тинктура од суви кајсииТинктура од суви кајсии
Тинктура на кајсија јамиТинктура на кајсија јами
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Домашна ликер направен од кајсијаДомашна ликер направен од кајсија
» » Горчлив кајсија дома