ma.AlcoruGuru.ru

Вино од грозје Изабела

Вино од грозје Изабела

Вино од грозје Изабела

  Вино од грозје Изабела готви дома, додека почитување на правото технологија врти вкусни со пријатен мирис.

Укинувањето на Каберне, Изабела грозје се смета за јадење-технички. Од овие бобинки е подобро да се направи сок или трпезно вино од нив јадат свежи.

Изабела е широко популарна поради тоа што е отпорен на мраз, дава добри приноси и каприциозен, кога заминуваат. средни плодови, тркалезна форма, но, исто така, можат да се најдат со овална форма.

Речиси црна боја со темно сина боја. Пулпата од тендерот за овошје, иако кожата е груба и покриени со сприхав слој. Зрели многу доцна.

                 Подготовка на вино од грозје Изабела    Подготовка на суровини. Изберете само свежи и зрели плодови. Расипан, скапани овошје собрани, како и лисја, гранчиња. Сртови може да се остави како тие содржат танини кои му дадат на виното astringency.

Како по правило, не се мијат бобинки, како на врвот на кожата живеат диви вино квасец, но тие мора да бидат чисти.

  Стискаш сок. Изготвено плодови става во дрвени (по можност даб) барел, леано железо или емајлирани садот (алуминиум, бакар не е погодна се должи на реакција со овие метали сок), и добро замеси со рака.Дрвени толчник каша не е пожелно, бидејќи коските razomnutsya, а тоа ќе влијае на квалитетот.

  Примарната ферментација. Како резултат на пулпа е покриена со газа во три топчиња и оставете на топло 3-4 дена за примарната ферментација. Секој ден најмалку два пати се потребни за да се измеша пулпа.

  Вториот ферментација. Кога каша се појават, формирана како наслов на "капа", сок е исушена, и на каша е добро исцедено преку cheesecloth (подобра употреба на најлон ткаенина, тоа е потрајни).

Како резултат на сок е разреден со вода за да се намали киселоста. Водата треба да биде мека, подобро да се вари повторно. Количината на вода со оглед некаде 40% од тежината на "капа" и каша.

Како грозје Изабела е многу слатка, потребно е да се подигне содржина на шеќер. Во резултат на сок, пополни до 200 грама шеќер на литар сок.

Значи, она што го имаме? Чиста сок, сок притиснат од пулпата, зовриена вода и шеќер. Сето ова мора да се меша добро, и во зависност од добиените износот на прелива во стаклени шишиња, но не сосема.

На 10-литарски Болоња мора да се остави простор до 1,5 литри, за нормален процес на ферментација. потоа се покрива со вода замокот, и оставете на топло ферментација.

  По целосно ферментација, кога меурчиња престане да избега од грозје вино Изабела влегува низ цревото за филтер (газа, памук) во друго стаклено шише. Потоа се извади подрумот. Еве јас се стави повторно печат за вода, бидејќи процесот на ферментација не е завршена до крај.

Вино ослободен од три месеци, ќе бидат полесни, тоа кристализира. Овој пијалок може да се конзумира веќе. За чување на вино од грозје Изабела се става во шише и херметички затворени и се остава во подрумот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Брага грозје пулпа или сок за светлинаБрага грозје пулпа или сок за светлина
Почетна ракија од грозјеПочетна ракија од грозје
Вино "Изабела" домаВино "Изабела" дома
Гроздова ракија домаГроздова ракија дома
Почетна Chacha од грозје "Изабела"Почетна Chacha од грозје "Изабела"
Како да се подготви домашна вино од грозје "Изабела"?Како да се подготви домашна вино од грозје "Изабела"?
Грозје-приготвува на температура пиво за производство на квасец и безГрозје-приготвува на температура пиво за производство на квасец и без
Грозје "rilayns"Грозје "rilayns"
Светлина рецепт од Изабела домаСветлина рецепт од Изабела дома
Вино "Изабела"Вино "Изабела"
» » Вино од грозје Изабела