ma.AlcoruGuru.ru

Грозје Изабела

грозје ИзабелаТенок деликатна вкус и исклучителни арома на грозје Изабела познат од страна на американскиот одгледувачот принцот Вилијам, кој го открил грозје лозата на оваа сорта во градината Изабела Гибс. Големи темни бобинки беа именувани во чест на дамата на куќата. Подоцна беше откриено дека оценката е формирана преку природни парење и Labruska vinifera.

Видео: ГрозјетоПридобивките од грозје прв пат се споменува за време на првиот век пред нашата ера, треба да се спомене дека сите на овој прекрасен растенијата не се користат само за храна, но, исто така, терапевтски. Не само грозје Изабела, но лисјата изрекле лековити својства, тие содржат многу потребно за супстанции телото: танини, минерали, витамини и шеќери.Лозов лист се користи како надворешен агент за третман на парчиња, гребнатинки, модринки и рани. Зголемена телесна температура може да се сведе, ако се однесуваат на листовите на челото грозје, нивните супа може да се користи како антисептик и expectorant, фарингитис или тонзилитис, кога тие се измијат грлото.

Силен и корисни својства имаат плодови на оваа сорта на грозје, тие содржат многу големи количини на антоцијани и антиоксиданси, кои се прободени со Бери кожи во темна боја. Нивното присуство прави грозје Изабела можност за подобрување на крвта и на севкупната состојба на крвните садови, како и зголемување на нивото на хемоглобинот и нормализирање на крвниот притисок.

Видео: грозје Изабела, lifesaver (секогаш со жетвата)

Грозје Изабела многу корисна за системот на хематопоетски, покрај тоа, антиоксиданси со право се смета за многу силна борци да формираат тумори и клетките на ракот. Повеќето антиоксиданси во семки од грозје и го кожи. Други хранливи материи кои се дел од оваа сорта на грозје помага во чистење на телото од токсини и ја врати својата сила и перформанси.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Грозје "aygezart"Грозје "aygezart"
Грозје во сок од грозјеГрозје во сок од грозје
Грозје ЛидијаГрозје Лидија
Краставици во лозов листКраставици во лозов лист
Корисни својства на грозјеКорисни својства на грозје
Гроздова ракија домаГроздова ракија дома
Медицински својства на грозјеМедицински својства на грозје
Почетна Chacha од грозје "Изабела"Почетна Chacha од грозје "Изабела"
Како да се подготви домашна вино од грозје "Изабела"?Како да се подготви домашна вино од грозје "Изабела"?
Вино од грозје ИзабелаВино од грозје Изабела
» » Грозје Изабела