ma.AlcoruGuru.ru

Почетна Chacha од грозје "Изабела"

Chacha од грозје Изабела

Благодарение на здравина, цврстина и висок принос на грозје Изабела беше еден од најчестите видови во Русија. На овие плодови се направи вино, сок и џем, но со право на пристап излегува одлична духови. Јас ви нудиме рецепт Chachi од грозје Изабела, која е адаптирана за дома готвење. Легендарниот грозје светлина може да се направи на сите, се бара само на суровини.

состојки:

  • вода - 5 литри;
  • шеќер - 2 кг;
  • грозје Изабела - 12 кг.

Авторски Chacha подготвени без шеќер, но во случај на Изабела сорта не е секогаш можно. Факт е дека во северните региони на Русија, дури и во целосно зрели грозје ниска содржина на шеќер, па пијалак родот е многу ниска. Ако вкусот на кисело грозје, бидете сигурни да додадете шеќер. Одржувањето подолу технологија, специфичен вкус и арома ќе остане.

Рецепт Chachi од Изабела

1. Соберете грозје во суви временски услови. На површината на плодот вино квасец се погодни за ферментација. Дожд измива бактериите, па јас препорачувам да се соберат грозјето за Chachi само кога исушени плодови. Заради особените природни вино квасец Не може да додадете квасец, на пример, печење притиснат или сува, кои негативно влијаат на мирисот.

2. неизмиени грозје се чисти од лисја и поминува со раковини. Чешли и намалување на киселоста на каша од коски, давајќи им можност на оригиналниот пијалок, тешко да се опише вкусот, која е толку познат Chacha.Може да се користат останатите по подготовка на вино или сок од шеќерна трска, пропорциите не се менуваат.

3. грозје тежина се става во садот за ферментација, се додава вода и шеќер (по желба). Се промешува, се инсталира хидраулични заклучување, се стави на 15-45 дена (во зависност од квасец активност) во темно место на собна температура (не повисока од 30 степени).4. По ферментацијата (вода стапица не емитуваат гасови, дома-приготвува на температура пиво без горчлив вкус на сладост, се појави во долниот талог слој) Брага јасно од каша, се протегаат преку cheesecloth.

5. дестилирана грозје Брага за прв пат. Не ги споделат пристап до дел ( "глава", "телото" и "опашки") и користење сварено апарат без пареа тапан или други средства кои ја апсорбираат масла. Потесен избор замокот кога паѓа во реката под 30 степени. Производот може да стане облачно, ова е нормално.

6. Мерење на тврдина доби грозје вотка. Одредување на износот на чист алкохол.

7. Разредете дестилат вода за да се надмине 20% и повторно да се користи. Во првите 12% од износот на чистиот алкохол треба да се собира одделно и се прелива. Оваа штетна дел е наречен "глава" и може да се користи само за технички цели. Филтер главен производ до силата во авион падне под 45%. Потоа се разредува собрани до 40-50% дестилат.

8. Ставете Chacha во шише и оставете го на ладно место за 20-40 дена. Се должи на изложеноста на вкусот се подобрува.

рецепт Chachi од Изабела

Предупредување! Европската Унија и Соединетите Американски Држави на алкохолни пијалоци од грозје Изабела е забрането да се продаваат поради високата содржина на метил алкохол влијае на црниот дроб, бубрезите и на оптичкиот нерв. Затоа, не треба да го злоупотребуваат Chacha од Изабела. Силен мамурлак не е најлошото нешто што може да се случи. Во исто време на концентрацијата на метанол 70-120 mg по 1 литар од ферментиран сок (со други видови на 30-40 mg / l) не е толку високо како да зборувате за целосно отфрлање на пијалок.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Брага грозје пулпа или сок за светлинаБрага грозје пулпа или сок за светлина
Рецепт Chachi од грозје без квасец и шеќерРецепт Chachi од грозје без квасец и шеќер
Chacha домаChacha дома
Гроздова ракија домаГроздова ракија дома
Chacha на целулозаChacha на целулоза
Рецепт како да се направи грозје Chacha "Изабела"Рецепт како да се направи грозје Chacha "Изабела"
Како да Chacha домаКако да Chacha дома
Како да се подготви домашна вино од грозје "Изабела"?Како да се подготви домашна вино од грозје "Изабела"?
Вино од грозје ИзабелаВино од грозје Изабела
Брага за вотка од грозјеБрага за вотка од грозје
» » Почетна Chacha од грозје "Изабела"