ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од irgi дома

domashnyaya-nastojka-iz-irgi-na-vodke

Irgu најдете свежи бобинки без светла вкус, но само да знаат неколку тајни на неа готвење, може да се направи вкусна ликер со вотка или алкохол. Сметаме дека овој чекор по чекор рецепт.

Потреба од зрели плодови irgi: свежи, замрзнати или сушени. Нивната големина не е важно. Сушено овошје треба е два пати помалку отколку што е наведено во рецептот. Замрзнати плодови претходно одмрзнување и потрошувачка на вода. Свежи irgu добар миење. Инсистираат на најдобрите вотка или разредена 40-45% алкохол. Интересна варијанта е добиена со ракија. Во екстремни случаи, погоден пијалак без мирис.

состојки:

  • плодови irgi - 1,5 kg;
  • вотка (40-45% алкохол, вотка) - 1 литар;
  • мед (шеќер) - 2 лажици;
  • сушени шипка - 10 парчиња (незадолжително).


Количина на мед може да се прилагоди на своја. Наместо колковите дури и додадете црвена или црна рибизла (300 грама) и аронија (150 грама). Поради овие бобинки во пијалокот се појави оригиналниот вкус белешки.

Рецепт тинктура irgi вотка

1. Бобинки месете со раце или дрвена тркалање игла. Како резултат на пире е повлечен во тегла за инфузија.2. Додадете мед (шеќер), шипки, се прелива мешавина на вотка. Промешајте и затвори цврсто на капакот.

3. Префрлете го садот во темно место на собна температура, замина за 10-12 дена. На секои 2-3 дена да се тресе.

4. филтер инфузија низ неколку слоеви на газа и памук.

5. Истурете во шише, ја запечати стопери и стојат 2-5 дена пред вино на ладно и темно место. Рок на траење - до 3 години.
Фото дома irgi тинктура на вотка

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ароматични ликер од колковитеАроматични ликер од колковите
Тинктура од орли помине на воткаТинктура од орли помине на вотка
Тинктура од irgi. рецептТинктура од irgi. рецепт
Рецепт тинктура црница вотка, алкохол, светлинаРецепт тинктура црница вотка, алкохол, светлина
Домашно вино од свои раце irgiДомашно вино од свои раце irgi
Брага од irgi за светлина диви квасецБрага од irgi за светлина диви квасец
Тинктура од овошје irgi: Топ 6 рецептиТинктура од овошје irgi: Топ 6 рецепти
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Тинктура на орли помине на вотка, алкохол, или светлинаТинктура на орли помине на вотка, алкохол, или светлина
Тинктура од cloudberryТинктура од cloudberry
» » Тинктура од irgi дома