ma.AlcoruGuru.ru

Вино сливи

Видео: слива вино дома

вино сливи

вино сливи

  Вино од сливи не е вклучена во елитата алкохолни пијалаци, но неговиот специфичен ароматични букет плени многу познавачи на куќата вино.

Овој пијалок е совршен за јадења со месо и сладок вкус бара да го достави до десерт. За разлика од јаболко вино, Сок од сливи не е лесно да се добие.

вино процесот на производство на мозоци, исто така, се разликува од готвење вино од глуварчињата. Но, сепак овој прекрасен вкус на пијалок е најдобар произведуваат дома.Да се ​​подготви вино од сливи ќе биде со користење на следниве компоненти:

Видео: Изработка на вино од слива и chernoplodki

    • Сливи (5 килограми)    • Шеќер (Суви и полусуви - 200 грама / литар soka- за слатко, полу-слатки -  300 грама / литар сок)

  • вода  (5 литри)

                 подготовка

Собрани зрели сливи имаат три дена да остане во сонцето на малку избледени. Потоа, на површина формирана на корисни бактерии, кои се корисни во процесот на ферментација. Затоа, тоа не е неопходно да се мие на сливи, може да се избрише.

Потоа извадете го семето, и секој и овошје каша, каша се става во шише и додадете вода. шише горниот капак со газа и се стави на топло место за три дена. Во ова време на пулпа треба да се плови, и да започне процесот на ферментација.

Откако овие процеси ќе започне веднаш исцеден сок преку цевка, Дода, шеќер, се промешува и тоа целосно да се раствори, и го стави вода замокот.

Во оваа состојба, ферментација ќе трае околу шест недели. Ферментација се запира веднаш штом меурчињата престане да се појавува од чашата на заклучување на вода.

Видео: вино направени од јаболка, круши и сливи во готвење процес

По овој пат, со црево или цевка, нежно се спојат во еден шише вино. Јас препорачувам да се стави уште вода слајд и да се направи шише во подрумот. За вино созревање трае три месеци. слива вино ќе биде подготвен по овој пат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најдобрите режеш вино домаНајдобрите режеш вино дома
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
Слива виноСлива вино
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Вино сливиВино сливи
Десерт вино и овошјеДесерт вино и овошје
Слива светлина домаСлива светлина дома
Вино сливиВино сливи
Свинско месо чорба со сливиСвинско месо чорба со сливи
» » Вино сливи