ma.AlcoruGuru.ru

Домашна кајсија ракија и ликери. Рецептите се едноставни и не многу

Видео: Бренди и ликери. Која е разликата?

Постојат многу рецепти за кајсија ликери и сокови. Некои од нив - на детето едноставни (она што, всушност, се добри), а некои - чист изненаден од својата свежина и оригиналност.

Кајсија тема беше толку обемна, што мораше да се подели во неколку статии. Излегува дека постојат многу рецепти за кајсија ликери и сокови. Некои од нив - на детето едноставни (она што, всушност, се добри), а некои - чист изненаден од својата свежина и оригиналност. Во принцип, ние ќе продолжиме со нашите разговор започна пости кајсија вино, и обидете се да направите грешка свои раце или ракија ликер од кајсија. Вашето внимание е класичен рецепт кајсија ликери поседуваат ферментација и опции ликери и вотка, алкохол, па дури и бело вино.

Бонтон Советскиот кајсија ликер

№1. Наједноставниот рецепт за кајсија ликер

Пропорции тука се исто толку едноставно како што е начинот на подготовка - кг кајсии, еден литар вотка, еден килограм шеќер.

 1. Кајсиите се ослободени од коските се вклопуваат во тегла и се истури вотка до врвот - веднаш до вратата. Капацитет е испратена до сонцето за 3 недели - за еден месец.
 2. По овој период потребно е да се исцеди течноста без притискање на месо. Наместо вотка банката се полни со шеќер и се стави назад во сонце. Содржината мора да биде периодично потресен на шеќер стагнира, и растворени и извади еден овошен алкохол остатоци.
 3. По 2 недели од инфузија на шеќер се филтрира преку газа, пулпата внимателно да се притисне и се меша со оригиналниот кајсија ликер.
 1. Мешани течност залагаше 5-7 дена на ладно и темно место, а потоа - повторно филтрирана за да се подобри бојата. Сите наши слатка тинктура на кајсии подготвени!

№2. Кајсија ликер со јадренца и зачиниЗа секој килограм кајсии што е потребно: 0,5 литри вотка (или 50-степен алкохол), 250 грама шеќер, малку мелен цимет 2-3 каранфилче, ако сакате - само малку малку ванилин шеќер.

 1. Кајсиите се мие, се суши, се сече половини и отстрани од коските.
 2. Коските треба да се подели и да ги отстраните од нуклеолуси, која темелно земјата во малтер или блендер.
 3. Кајсиите се додадени во тегла на врвот на претходна земјата nucleoli, цимет, каранфилче, ванила и обичен шеќер. Сето ова мирисна аферата исполнет со вотка и го испрати да кисна во топла темно место за околу еден месец.
 4. Во моментов, течноста треба правилно да се филтрира низ сито, газа, памук филтер неколку пати, а потоа - да шише. Можете веднаш да се обиде, но подобро - почекајте неколку недели повеќе - еден месец.

№3. Тинктура на кајсии со вино

Завршени тинктура на кајсии и виноЗа таа цел, оригиналниот рецепт, освен кајсии (0,5 кг.) И шеќер (450 g), 150 мл потреба. вотка, како и - шише бело вино, сува или полу-слатки.

 1. Вино се става во тава, се меша со шеќер и се загрева се додека шеќерот се целосно растворен.
 2. Постојат, исто така, се испратени до сецкани кајсии, проследен. На маса се донесе до вриење и се варат додека пак на овошје во кашеста маса. Исклучување на оган, додавајќи мешавина од вотка и угасне на собна температура.
 3. Течноста се става во шише и оди во фрижидер за една недела, по што, доколку е потребно, се филтрира.

Овој лесен, ненаметлив кајсија ликер - одличен мезе, како што може да се пие како didzhestiv со десерт.

№4. Медицински инфузија на кајсии со нане и мед

Ние ќе ви треба: 300 мл. свеж сок од кајсија, 300 мл. 70% алкохол, 100 грама мед и 15 грама мента.

 1. Пеперминт истури 300 ml. врела вода, при што - внесе под капакот околу 4 часа.
 2. Супа вирус, се додава сок од кајсија, алкохол и мед. Течноста се испраќа во топла темно место за 2 недели, првата недела треба да се разнишаат, а вториот - да се остави во мир и тишина.
 3. Сега можете да ги филтрирате инфузија и вкус.

Ова кајсија ликер е добро како самостоен пијалок, и како лек за болести на кардиоваскуларниот систем, едем и акутна гастритис. Пијат треба да биде 1-2 лажици 3-4 пати на ден пред јадење.

Кајсија ракија или ликер - е едноставен, ефтин и многу вкусна!

Додека сите! Во следните статии, за конечно да се затвори предметите кајсија, ги споделат неколку одлични рецепти кајсија ликер, вклучувајќи - легендарниот француски "ABRICOTIN". И ако се уште има кајсија јами - не ги фрлаат! Тие доаѓаат во популарен италијански рецепт алкохол "amaretto"!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јамиКајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јами
Кајсија светлинаКајсија светлина
Тинктура на кајсија јамиТинктура на кајсија јами
Кајсија ликер и коктели врз основа на негоКајсија ликер и коктели врз основа на него
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Домашна ликер направен од кајсијаДомашна ликер направен од кајсија
ГрубаГруба
Кајсија-портокалова лимонадаКајсија-портокалова лимонада
» » Домашна кајсија ракија и ликери. Рецептите се едноставни и не многу