ma.AlcoruGuru.ru

Кајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јами

Кајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јами

Видео: bootleggers Тимотеј. Кајсија ликер. Вкусни пијалак :)

Овој префинет вкус со посебен и упорни овошен вкус има тинктура од кајсија, но со соодветна имплементација и почитување на сите услови наведени во рецептот. Овие рецепти постојат неколку, но три опции, според сите показатели, најдобро што тестирани во пракса, а процесот е толку едноставен што дури и почетник лесно ќе го совладате. Резултатот е вкусна домашна кајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јами, исто така, ќе биде достоен за пофалба.

Како главна состојка служи свежо кајсии, може да се пријде и замрзнати и сочувана. Првично, плодовите внимателно подредени да се исклучи скапани и остарел, а потоа се мијат под млаз вода. Втората состојка е 40-45% алкохол, ракија или евтини дома пијалак без нечистотии.

Класична кајсија ликер

Коските од овошје според овој рецепт се отстранети. Составот на состојки може да се надополни со друг - шеќер, за оние кои сакаат слатки пијалоци:

Видео: Рецепт за кајсија ликер

 • 1 L на вотка од било кој вид;
 • 1 кг кајсии;
 • половина килограм шеќер.

Фази на готвење кајсија ликер:

 1. Прво коски се отстрани и ставени настрана. Тие може да се користи за да се подготви други инфузии.
 2. Shift кајсии подготвени во тегла, истурете ги вотка, предизвика и да се следи за да не се само обложен со вотка кајсии, а над нив беше 6 см, ако сакате, може да се полнат со вратот вотка сад.
 3. Садот добро затворен и врши на најсончевите место за еден месец. На секои пет дена, содржината и потресен.
 4. Како резултат на алкохол течност се истури во друг сад, а не преживување месо.
 5. Во каша додадете шеќер, промешајте и оставете го повторно за две недели во еден сончев позиција, мора тресење на сад еднаш во 3 дена. Оваа фаза е многу важно, бидејќи тоа им овозможува да се добие на остатоци од шеќер со вкус на алкохолот содржан во каша.
 6. Како резултат на сируп беше филтрираат преку неколку слоеви на cheesecloth, останатите пулпа е добро исушена.
 7. Сируп и алкохол тинктура меша во еден сад, инсистираат на темно место за една недела.
 8. Повторно инфузија филтрира низ неколку слоеви газа сечење или густа ткиво, а потоа шишиња. Оваа тинктура може да биде за пет години безбедно да се чуваат.

Тинктура на кајсија јамиОние кои се обиделе тинктура, направени на овој рецепт, тврдат дека тоа е многу слична на домашна amaretto ликер, кој има пријатен бадем вкус без странски вкус (без мирис без зачини). Таквата употреба инфузија може само 150 ml, не повеќе се должи на фактот дека дури и во коските и во мали количини, но има цијановодородна киселина.

Да се ​​подготви тинктура треба:

 • вотка било vida- 0,7 l;
 • кајсија семе кернелот - 100 g;
 • Ванилин - 1 g;
 • шеќер - 50 g


Фази на подготовка на тинктури:

 1. Подготвени мелени кајсија кернелот, промена во тегла и влегоа во износ од половина литар вотка.
 2. Потресен, покријте, и оставете го за 25 дена во светла место.
 3. На инфузија е филтриран и потоа се исцеди користење газа. Останатите јадро се истури над 200 ml вотка, се меша и се резервирани за 20 минути, а потоа се исцеди добро повторно.
 4. Како резултат на течност се меша, се филтрира, овој пат со помош на памук или крпа.
 5. Додади на ванила и шеќер. Затворен сад, потресена и.
 6. За 4 дена садот се става во темно место не многу жешко, а потоа филтрирана.
 7. И се става во шишиња за чување во одбраната локација. неограничен рок на траење за таков пијалок.

Видео: Про кајсија семиња и витамин Б17

Тинктура на кајсија јами

Кајсија тинктура со додавање на нане и мед

Овој рецепт е добро, бидејќи можете да го користите во секое време од годината и да добијат голема вкус на пијалок кој има блага сладок вкус.

Да ви е потребно:

 • 40-45% алкохол (било која вотка) - 0,5 l;
 • кајсија сок - 0,5 l;
 • мед било која сорта - 150 g;
 • чиста вода - 200 ml;
 • нане perechnaya- '25

Видео: Анти-канцер витамин Б 17 кајсија јами Лековитите клетките на ракот

Ликери за висок квалитет, се свежо подготвен сок, но во отсуство на такви аналоген добивка shoplifter.

рецепт:

 1. Нане се посипува врела вода, се покрива со капак и оставете го во пет часот.
 2. Ладење нане супа филтер, додадете сок од кајсии, мед и алкохол.
 3. Содржината се меша, запечатени капак и се определува за две недели во топла темно место. Во текот на првата недела од садот е разнишана.
 4. Како резултат на тинктура се филтрира со користење на памук, тие се истури во подготвениот сад и се утврди на депозитот. Ова поставување може да се чуваат за период до три години.

По јасно рецепти се направи одлична кајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јами не е малку инфериорни во нејзиниот вкус и арома.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Алкохол Abrikotin: тајните на домашни рецептиАлкохол Abrikotin: тајните на домашни рецепти
Кајсија светлинаКајсија светлина
Горчлив кајсија домаГорчлив кајсија дома
Тинктура на кајсија јамиТинктура на кајсија јами
Кајсија ликер и коктели врз основа на негоКајсија ликер и коктели врз основа на него
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
Домашна кајсија ракија и ликери. Рецептите се едноставни и не многуДомашна кајсија ракија и ликери. Рецептите се едноставни и не многу
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Домашна ликер направен од кајсијаДомашна ликер направен од кајсија
ГрубаГруба
» » Кајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јами