ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од суви кајсии

содржина

Тинктура на суви кајсииСуви кајсии - сушено овошје е многу корисно, добиени од кајсија, тоа се користи и во готвењето и во изработката на домашните алкохолни пијалоци.

Предноста на тинктури направени од сушени кајсии е дека тоа може да се направи во секое време од годината. Па, ако се земе предвид дека суви кајсии - магацин на хранливи материи, подготовка на пијалаци, исто така, ќе биде корисно да се здобијат со квалитетот на јужниот овошје.

Корисни квалитет суви кајсии

Суви кајсии има посебен вкус кој е сакан од многумина. Познато е дека овој производ има способност за подмладување на телото, што е исто така важно за оние кои се гледа нивното здравје и исхрана. Главната предност на суви кајсии - голем број на калиум, па не може без него, спречување на атеросклероза, како и одржување на кардиоваскуларниот систем.

Сувото овошје е многу подобро сочувани сите вредни својства на плодот, а тие самите се многу подобро се апсорбира од страна на телото.

Редовно јадат мала количина на суви кајсии, можете да заборавите за бројни здравствени проблеми. Суви кајсии придонесува за:

 • подобрување на меморијата;
 • зајакнување на косата,
 • пред реставрација,
 • подобрување на перформансите на мозокот,
 • зајакнување на ноктите,
 • нормализација на крвниот притисок,
 • подмладување на кожата,
 • рамнотежа на нивото на хемоглобин во крвта.

Составот на суви кајсииПлодовите се буквално полни со следниве состојки:

 • корисни шеќер
 • каротин,
 • лимонска киселина, јаболкова киселина и други киселини,
 • витамин Ц, PP, А, Б,
 • скроб,
 • пектини,
 • минерали,
 • природни јагленоводороди (не се зголеми нивото на инсулин и може да го замени шеќер).

Суви кајсии или суви кајсии?

Кајсија прават различни сушено овошје, кои се толку многу збунет:

 1. Суви кајсии - сушени кајсии, која нема коски, и се сече на половина.
 2. Кајсија - кајсија мали димензии, во кои постои коска.
 3. Kaisa - суви кајсии, проследен внатре.

Непосредно пред сушење на овошје се отстранат коските, без да се загрозат интегритетот на овошје.
Главната разлика помеѓу суво овошје таму, но присуството на коските во плодот што дава благ вкус на бадем.Изработка на домашна инфузија на суви кајсии, може да се користи не само суви кајсии, но исто така и други видови на сушени кајсии.

На инфузија на суви кајсии

Од инфузија на суви кајсии не вклучува готвење процес, тоа значи дека пијалок задржува сите витамини и минерали кои се во суво овошје. Се разбира, така што телото ги прими во изобилство, ќе треба да го изберат сушени кајсии.

Тоа е најдобро да се фокусираат на незабележителни сива, жолта или кафеава овошје. Но, светла заситени бои укажуваат на тоа дека кајсија понатаму се третираат со хемикалии, бои.

Значи, да се подготви инфузија на суви кајсии треба да биде 50 грама суво овошје се посипува врела вода (1 чаша). процесот инфузија треба да се одржи во затворен сад, и по 2-3 часа пијат филтрирана. Прифати препорачуваме 100 ml два пати на ден.

тинктура од суви кајсии

За да добиете корисни пијалок, вреди да се земе мека и слатка суви кајсии. Оваа тинктура на суви кајсии веќе има многу фанови во многу региони. Како алкохолот може да се користи како основа класична вотка и други пијалаци, особено, прочистен вотка, бренди, алкохол, разредена до 40-45 степени.

класична

Кајсиите (150 гр) беше ставен во сад направен од нетранспарентно стакло, се прелива вотка, а потоа цврсто запечати вратот. Капацитетот треба да биде во рамките на 1.5 недели во соба без пристап сонцето. Секои три дена, на шишето е разнишан да се меша на најдобар можен содржина. Подготвени да пијат мора да се филтрира, каде за прв пат да го користите овој газа здиплен во неколку слоеви, и кога повторно филтрација е потенка филтри (на пример, памук). Подготвени да пијат може да се истури во мали колби на матна стакло. Во текот на 4 години на пијалокот ја сочува својата корисни својства и квалитети.

Со употребата на суво овошје

Кајсиите (100 g), суво грозје (100 g) беше измиен и потоа се става во тегла, пополнување сите regia (500 мл). Во добро затворени тегла е испратена до една соба без пристап на сончева светлина за 2 недели. На секои три или четири дена, содржината на теглите го предизвикаа, и по инфузија инфузија филтер, стискаш на целулоза, а потоа направи средно филтрација преку парична казна филтер. Речиси завршена пијалок се става во мало шишенце, затворени и се чуваат за дополнителни два до три дена. Потоа се става во чување на ладно место. Оваа тинктура задржува својот квалитет за три години.

Како дополнителни компоненти може да се користат и други сушено овошје, како што сливи, јаболка итн

Контраиндикации

Како и секоја алкохолни производи, тинктура на суви кајсии има контраиндикации. Не препорачуваме неговата употреба со алергии на храна и нетолеранција на алкохол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино на кајсииВино на кајсии
Тинктура од суво овошјеТинктура од суво овошје
Алкохолни алкохол со суво грозјеАлкохолни алкохол со суво грозје
Ликери и сокови од суви кајсии. Pokurazhitsya?Ликери и сокови од суви кајсии. Pokurazhitsya?
Режеш тинктура за алкохолРежеш тинктура за алкохол
Горчлив кајсија домаГорчлив кајсија дома
Сирупот од праски и виноСирупот од праски и вино
Пијалоци од грозје и суво грозјеПијалоци од грозје и суво грозје
Pilaf во КазахстанPilaf во Казахстан
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
» » Тинктура од суви кајсии