ma.AlcoruGuru.ru

Аперитиви - што е тоа? Што пијалаци може да се служи како аперитив?

SectionsEd-SMHВо денешниот свет, постојат многу искушенија интересни пијалоци. Меѓу нив, се разбира, на сослушувањето на терминот "аперитив". За оние кои не знаат, ќе се одржи мала образовна програма. Аперитив пијалок наречен слаба тврдина, служи пред главните јадења. аперитив служи за да се чека за храна на луѓето не страдаат од жед. Меѓутоа, за да се зголеми успехот заедно со аперитив мала закуска може да се хранат. Тоа може да послужи како лимони, маслинки, бадеми, ореви. Како што знаете, секое правило има исклучоци. Така е случај со аперитив. За луѓе кои не страдаат алкохол, постојат многу варијации нектари и безалкохолни пијалаци, кои може да се сервира како аперитив. Тоа може да бидат сите видови на минерална вода или само со вода и сода, и се меша со него. Нектари од најпопуларните пијалоци од лимон, грејпфрут, домати или грозје. За недостаток на нешто подобро, можете да го користите портокали, калинки, бреза SAP. Денес е исто така огромен успех ужива вермут. Важно е да се запамети дека најчесто се служи во аперитив пред јадење. По поднесување аперитив повеќе нема да служат да биде.

Видео: мезе canapes на банкет маса рецепти со фотографии

Аперитиви се поделени во три групи. Тие се мешани, во комбинација и единствен. Вредноста може да се разбере, без тешкотии, но само во случај, да се објасни.Мешани аперитиви се состои од неколку пијалоци кои се мешаат во една. Главно се користи коктели врз основа на вино.

Видео: Празник закуски и сендвичи рецепти со фотографииВо комбинација мезе состои од неколку различни пијалаци кои се служат во нивните соодветни контејнери. Во овој случај, не се меша пијалоци, како и во претходниот пример, но едноставно служи заедно. Според тоа, може да изберете соодветен мезе. За настани во комбинација аперитив, како по правило, виното е присутен. Впрочем, главните настани обично не прават без алкохол.

Како што веќе рековме, аперитиви хранат да им служи јадења. Тие се поставени на посебни коцки, покриени со крпа. Како да го изберат правото аперитив? Ова може да им помогне на стручно мислење на професионалци. На пример, се претпоставува дека за соодветниот вечера аперитиви се вотка, бренди, виски, џин. За вечера, повеќе погодна опција се сметаат за силни вина со висок квалитет и bitters. Многу експерти веруваат дека опцијата за победа-победа за секој случај и под никакви услови ќе вермут со мраз, на која се додава на минерална вода или овошен сок. Вие не треба да се стави во некој вид на рамка. Денешниот свет мора да експериментираат. Никој не поставува строги правила избор мезе. Може да се примени она што го гледате се вклопуваат. Без разлика дали тоа е шампањ или коњак, ракија или ликер. Пред вас е секогаш огромен избор на алкохолни пијалоци. Приближно ист различни пијалоци, алкохол не содржат. И заливот нивните различни мешавини. Секогаш можете да излезе со нешто оригинално, или се потпираат на опциите за обидел-и-победа-победа. Вреди да се само малку да се размислува за избор. На пример, во зима, кога во нашите географски широчини, температурата паѓа под нулата, тоа би било логично да се достават пијалоци кои можат брзо да се загрее замрзнати патот на гостите. Оваа цел совршено одговара на удар, mulled вино, грог или топло чоколадо вотка. Обидете се да се хранат овие пијалоци во тенџере мал обем. Сто грама може да се смета како максимум. Не дозволувајте им на гостите да "прегрее" за снабдување на основните прехранбени производи и да почне празникот. Се разбира, ако одлучи да поднесе аперитив, а потоа, настанот има смисла за вас. Затоа, да се остави добар впечаток на гостите треба сите нејзини аспекти. Аперитив го означува почетокот на вечерта, гостите ви овозможува да го конфигурирате саканиот начин. Ние може да се каже, тоа е семе.

Видео: одмор салати и закуски за мојот роденден. Најдобар рецепти

Се разбира, ја заврши извонредна работа за да се идентификуваат ментална пијалаци за аперитив, глупо глупак и ќе го достави до вообичаените прибор и неправилно, загуби ниту еден позитивен ефект. Затоа служат аперитив знаејќи луѓе се препорачува во прекрасна јадење, додавајќи дека мразот. Вие исто така може да се користи посебен сад, ако си сам има. Ако не постои мраз, можете едноставно да служат ладни пијалоци. Се разбира, тоа треба да се грижи однапред. Иако тоа е вреди да се напомене дека употребата на мразот е уште подобра. Во однос на обемот на јадења, нешто за сикер не е во вредност од повеќе од 50 грама. Коњак традиционално се служи во чаши не повеќе од 30 грама. За чаши за вино може да се користи Maderna не повеќе од 75 грама. Мешана пијалок треба да се служи во коктел чаши. Како што може да бидат избрани мезе ореви, овошје, бадеми.

Овозможувајќи аперитив? Се чини дека е можно да се снаоѓа без сите овие проблеми. Сепак, заеднички став е дека аперитив - ова е главниот дел на празникот. Можете да не се согласуваат со ова, и фактот што има очигледни причини. Но, тоа треба да се напомене дека поднесувањето на аперитив вешто и елегантно ја затвора пауза пред почетокот на оброкот. Гостите не мора да скапуваат во бесмислена чекање. Дами може сладок разговор, пиејќи коктели од сокот со минерална вода, а силна дел од човештвото веќе може да се фати вашата омилена голтка пијалок. Во секој случај, главната цел е постигната. Вашите гости, веќе сметаат дека на вратата, прифатен од страна на вашиот топлина и гостопримство. Добар почеток е често клучот за успех во секој бизнис.

Видео: Црвениот кавијар закуски со своите раце

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како и со што да пијат absintheКако и со што да пијат absinthe
Коктели, аперитивиКоктели, аперитиви
Концептот на аперитиви и digestivesКонцептот на аперитиви и digestives
Избор закуски мартиниИзбор закуски мартини
Како да се пијат вермутКако да се пијат вермут
Аперитив и digestif. Видови. правилаАперитив и digestif. Видови. правила
Што пијат absintheШто пијат absinthe
Вермут "Cinzano"Вермут "Cinzano"
За избор на мезе со шампањЗа избор на мезе со шампањ
Како да се пијат шериКако да се пијат шери
» » Аперитиви - што е тоа? Што пијалаци може да се служи како аперитив?