ma.AlcoruGuru.ru

Како да се пијат шери

снек од шери

Херез се смета за крал на аперитиви, но тоа може да се хранат во било која точка на оброк. За разлика од другите шери вино оди добро со пушеле месо и риба, не јадења од месо, го нарече богат вкус. Тогаш ние ќе зборуваме за правилата за пиење шери на најсоодветен закуска со него.

шери (Англиски име Шери "шери") - збогатена шпански вино тврдина околу 20 степени и содржина на шеќер од 2-3% произведени во Andalucia од бело грозје. Таа има траен мирис и карактеристичен курва вкус со различни белешки во зависност од типот и производителот на пијалок.

А карактеристична црта на шери - посебен метод на ферментација (ферментација) и брзината на блендата според принципот "Салерно". Повеќе детали во видеото.

Услови за користење шери

1. очила. Desirably пијалок шери на специјални очила издолжен облик во форма на лале. Но, ова задоволство можат да си дозволат само во Шпанија или во скапи ресторани. соодветен конвенционалните чаши вино, вкусот не се менува дома.

чаша шери
шери стакло


2. Темп. Како и секоја друга вино, шери не сакаат да брзаат. Него да пијат мали голтки, во обид да се сфати на карактеристичен вкус белешки.

3. Температура и закуска. Соодветна храна и добиточна храна оптимална температура зависи од шери тип, кој вкуси. Затоа, ние прво треба да внимателно ја испита етикетата, тогаш погледнете го описот на пијалок.

видови на шери

Fino и Manzanilla - Засилени вино жолтеникава боја, со овошен букет и вкус на ореви, се идеални за аперитив. Овие шери пред да им служи изладено на температура од 5-10 ° C. Како мезе препорачува меки сирења, риба и други морски плодови.Amontillado - шери килибар со навестувања на бадем. Пред сервирање, лади до 10 ° C, тоа може да биде закуска супи, бело месо или хард сирење. Одличен избор за аперитив.

Што да се пие шери
боја Шери е различна

Palo Cortado -rare поглед на шери, која мора да се лади до 16 ° C. Се пие во мали голтки без оброци, на местото на добра храна цигара.

Madium - обезбедени заедно со или пушеле месо паштети, лади до 10 ° C. Таа има светла незаборавен вкус.

Oloroso - оваа златна вино доминираат забелешките од ореово дрво, тоа е подобро да имаат закуска црвено месо. Оптимална температура проток - 16 ° C.

Крем - темно слатка тип десерт вино, се служи со бисквити или други слатки колачи. Поради високата содржина на шеќер од месо или риба закуска не е погодна за него. Пред употреба, лади до 13 ° C.

Бледа крем - деликатно вино доставени на температура од 7 ° C. Живина на црниот дроб ужина или свежо овошје.

Педро Ximenez - еден од најдобрите десерт sherries со навестувања на суво грозје. Тоа треба да се лади до 13 ° C и се хранат со сини сирења и десерти. Само со оваа закуска пијалок целосно открива неговиот вкус.

Massandra - кримско шери со вкусот на горчливи бадеми, печени ореви и ракија и ванила тонови. Тоа важи и со маслинки, зеленчук салати и сирења. оптимална температура на служат - 8-10 ° C.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е Шери?Што е Шери?
Виолетова кактусВиолетова кактус
Панч "млеко шери"Панч "млеко шери"
Ритуалот на пиење шериРитуалот на пиење шери
Драгун ударДрагун удар
Сорти шериСорти шери
Хармонија на вина и јадењаХармонија на вина и јадења
Шери "Massandra"Шери "Massandra"
Кокошки шериКокошки шери
Првата авенијаПрвата авенија
» » Како да се пијат шери