ma.AlcoruGuru.ru

Аперитив и digestif. Видови. правила

Аперитив и digestif - за убави имиња скрие пијалаци главно врз основа на алкохол, кои обично се консумира пред и после јадење. Што е "аперитив", секој знае - е пијалок кој се пие пред јадење за подобрување на апетитот. Зборот "digestif" се користи поретко. Овој пијалок помага варењето на храната, се направени по јадење

аперитив

Пијалаци служат аперитиви пред јадење. Тие се разбуди апетит и неврзан разговор во текот на еден оброк. Модата за нив дојде од Франција. И оваа земја наследен од Римската империја. Сепак, се верува дека аперитив измислил Џозеф Dubonne - Францускиот фармацевт, мешање помош на Anopheles комарци, кои го направија случајно добијат вкусен ликер. Француски војници ја почитувале и постојано се бара во сите барови. Но, повеќе антички култури беше направен за да се напие малку ладно течност пред оброк.

Обично, аперитив цел алкохолен пијалок - шампањско или вино. Аперитиви се посилни - absinthe, шери, Кампари. И таму се апсолутно мека - дури и вода може да се смета како аперитив. Главната работа е да се пие разбудените апетитот и осветли времето на чекање помеѓу смени јадења.

Аперитиви 3 типа:

 • еден. Еднокомпонентна пијалок. На пример, вермут. Или сок.
 • во комбинација. Тоа вклучува 2 или повеќе пијалоци кои се на носачот на чекање. На пример, шампањ и обичај вода.
 • хибрид. Тие вклучуваат неколку пијалаци. Овој коктел, апетитот.

Постои правило - аперитив не е слатка - слатка отапува апетитот. Но, постојат исклучоци - англо-американската традиција, оставете да се пие пред јадење засладени сокови, ликери и сладок газиран сок. Исто така, тоа не треба да "се меша" со храната - добро со неа.Аперитиви не треба да се применува во голем број. Пијалок не треба да биде многу, така што нема да го прекине вашиот апетит. Доволно е да се пие 1-2 мали за да се загрее интерес за вечера и расположи, придонесувајќи за жив разговори.

Аперитиви многу. Поделена со тврдина. 40% алкохол:

 • absinthe;
 • Турскиот вотка;
 • Херез;
 • виски;
 • Жан;
 • коњак;
 • Anisette.

16% алкохол:

 • Засилени вино;
 • шампањ;
 • ликери;
 • sangria;
 • тинктури;
 • Силен пиво.


мека:

 • сок;
 • сируп;
 • вода;
 • Безалкохолни коктели;
 • Mateynye капи;
 • Bitters.

Тоа може да се претпостави било аперитив закуска. Целта - ублажување на ефектите од алкохолот. Но, тоа не може да се удави од глад со јадење многу закуски. Сепак, некои аперитиви оди без закуски - за решавање на сопствениците на куќата или партија.

digestives

Што е digestif - неколку слушнале овој концепт. Сепак, тие се дистрибуираат најдоцна аперитиви. Ние ги користите, без дури и знаејќи дека тие се така се нарекува. Тоа пијалаци, кои се користат после јадење да се подобри варењето на храната. Тие им помагаат да го продолжите разговорот на маса и прочистување на вкусот пупки на вкусот на храната јаде.

Аперитиви и digestives - наизменично. Некои од популарните аперитив пијалок по оброкот. Сепак digestif смета само на пијалок, кој помага варењето на храната. Нивните имиња помалку од имињата аперитиви, но тоа не е изненадувачки - по неколку пијалаци промовирање на варењето на храната.

Традицијата продолжува digestives хранат од римско време. Но, "цивилизира" тоа е во Франција. До 19 век веќе се формираа некои правила за поднесување на digestives:

 • Дигестивниот посилна и потемна боја и аперитив основните пијалок.
 • Тоа треба да се комбинираат со претходниот оброк.

Digestives се:

 • коњак;
 • Херез;
 • Десертни вина;
 • ракија;
 • Kalvado;
 • Madera;
 • Билни мелеми;
 • Armagnac;
 • Грапа;
 • виски;
 • Dizhestivnye коктели.

Исто така се нарекува варење чај и кафе.

Поврзани Видео:

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Концептот на аперитиви и digestivesКонцептот на аперитиви и digestives
Ритуалот на пиење шериРитуалот на пиење шери
Што пијат absintheШто пијат absinthe
Како да се пијат шериКако да се пијат шери
Како да се пијат во Рига балсам?Како да се пијат во Рига балсам?
Хармонија на вина и јадењаХармонија на вина и јадења
Negroni коктел (negroni) - еден суптилен здружение на вермут, џин и КампариNegroni коктел (negroni) - еден суптилен здружение на вермут, џин и Кампари
Како да се пијат BaileysКако да се пијат Baileys
САД: Најдобар коктел мезе со историјаСАД: Најдобар коктел мезе со историја
Аперитиви - што е тоа? Што пијалаци може да се служи како аперитив?Аперитиви - што е тоа? Што пијалаци може да се служи како аперитив?
» » Аперитив и digestif. Видови. правила