ma.AlcoruGuru.ru

Најдобра храна и пијалаци во вермут

Што да се пие вермут најдобрите

Вкусот на вермут во голема мера е зависна од храна и пијалаци обезбедени со неа. Ова е многу важно кога организаторите на настанот го изберат само алкохол. Ние ќе се погледне на најдобрите опции за закуски и пијалаци за вермут, откривајќи ги сите аспекти на оваа збогатена со вкус на вино.

Без оглед на производителот (Мартини Chinzano, Delas, Салваторе, Trino et al.) Лачат неколку видови вермут, од кои секоја бара поинаков пристап.

Видео: Соопштение! Рецепт и вино Вермут

Сув вермут (содржината на до 4% шеќер). Одлична опција за аперитив (алкохол пред јадење). Тие може да се пие уредни, разладено силно. Па со маслинки, крекери, ореви и биено сирење. Фановите на срдечна ужина се охрабруваат да аплицираат за сендвичи сув вермут со лосос, црвена риба и шунка. Друга добра опција - салата без мајонез.Белата вермут (Bianco). Се карактеризира со горчлив вкус и деликатна арома на зачини. Тие се разредува со тоник, лимонада, сода или овошни сокови (лимон, портокал, грејпфрут, јаболко). На оптимален сооднос - 1: 1, но соодносот може да се разликуваат во зависност од јачината на саканата пијалок.

Чиста бела вермут се пијани со мраз. За ужина се добри маслинки, сирење и овошје (портокали, мандарини, бело грозје). Понекогаш може да се види на маса пржена риба, но ова јадење не е класика.

слика маслинки во вермут
Маслинки - разноврсна снек вермут


Црвениот вермут (Росо) подобро да се пие со ореви, солени крекери, лесна сирење, овошје (портокали, црвено грозје, јагоди) и шунка. Во чиста форма, тие се хранат лади до 10 ° C.

Црвена вермут се меша со џин и тоник сода во сооднос од 1: 2 (еден дел вермут и две или џин тоник). За да се намали на тврдината е подобро да се разредува портокал, ананас, цреша и сок од грејпфрут.

Пинк вермут (Роуз). Средно форма. Тие одат добро со закуски соодветни на црвени и бели вермут и пилешко. Секое разредува овошни сокови. Од алкохол меша ретка, обично само во коктели.

Силен вермут (содржина на алкохол од 25 степени). Bitters пиење во чиста форма со високи калории закуска. Овие може да се сервира било оброци во комбинација со силни алкохол. На пример, варени компири, печено месо, риба и салати.

Слатка вермут (10-15% содржина на шеќер). Тие се класичен digestives (сервира по оброк). На овој вид може да вклучуваат црвена, розова и бела вермут со висока содржина на шеќер. Нивниот најдобар закуска не е многу сладок десерт јадења: горчливо чоколадо, сладолед, овошје и бобинки. Се верува дека овие се добри вермут слатки и колачи, но поради високата сладост, тие не ќе ви овозможи да се чувствуваат целосно вкус на пијалок.

на слатки јадења вермут
овошје сендвич

Слаткиот вермут често се меша со силен алкохол: вотка, џин, ракија, па дури и абсинт. Или разреден со безалкохолни пијалоци: фигура, кола, сода и цитрусни сокови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
БронксБронкс
Пиењето CinzanoПиењето Cinzano
Избор закуски мартиниИзбор закуски мартини
Како да се пијат вермутКако да се пијат вермут
Коктели со водка и вермутКоктели со водка и вермут
Вермут "Cinzano"Вермут "Cinzano"
Вермут, шампањВермут, шампањ
Вермут Trino победи на натпреварот "Топ 100 ...Вермут Trino победи на натпреварот "Топ 100 ...
Како да се пијат различни видови на вермутКако да се пијат различни видови на вермут
Популарни закуски мартиниПопуларни закуски мартини
» » Најдобра храна и пијалаци во вермут