ma.AlcoruGuru.ru

Целата вистина за apertivah

Аперитив - алкохолен пијалок со вкус на билки и зачини, често горчливо. Традиционално служи како средство за стимулирање на апетитот.

Видео: На најстрашниот тајните на Куранот! Куранот - документарен филм. Вистината за Куранот 2016/12/17

Prevonachalno аперитив, како и многу други алкохолни пијалаци, кои се користат исклучиво за медицински цели. Историјата на лисјата во далечната мрак - кога и кој ја отвори аперитив не се знае за сигурно.

Во повеќето случаи, тоа е резултат aperpitiv кашесто овошје, Бери или фабрика во алкохол со додаток на шеќер и други состојки. Или е произведен со дестилација на таков тинктура.

Видео: Вистината за промена фракцијаАперитиви врз грешка може да резултира со грешка како мацерација, е запрена ферментација со додавање на алкохол.
Смета за родно место на аперитиви Франција. За време на ручек францускиот пијат вино и шампањ.

Францускиот алкохол пијат само во два случаи: пред ручек - аперитив и после. Пијте различни пијалоци: коњак, armagnac, Калвадос. За францускиот аперитив не е само добро подготвени коктел, но ритуал.

Видео: Вистината за американската полиција !! ЖРТВИ КАЖЕТЕ СТРАНЦИШто е извонреден аперитив култура, но сепак не е премногу добро познат во Русија? Традиција претходи пријателски оброк коктел, чаша вино или нешто посилно - тоа не е толку многу на начин да го стимулира вашиот апетит, како можност да се подигне духови и уште еднаш да уживаат во животот во добра фирма.

Корените на традицијата треба да се бараат повеќе во Belle Epoque. Тоа беше тогаш аперитив стана посебен повод за да се исполнат и да разговарате со пријатели или бизнис партнери. Дома или во кафуле малку алкохол пред ручек или вечера гости мораше да се ослободи и да го стимулира нивниот апетит.

Се верува дека навремено и правилно донесени аперитив ослободат од дигестивни проблеми.
На француската уметност de vivre - уметноста на живеењето - вклучува convivialite - уметноста на дружење.

Историски корени аперитив богат, но во шеесеттите години француска литература и кино создадоа една целосно легендата околу него. Чаша pastis или чаша вино пред јадење - неопходен атрибут на Simenon роман или филм Годар.

Видео: Гагарин. Целата вистина. Што се крие од нас ...

Аперитив денес - демократска и многу популарна форма на пријателски партии. Нема потреба да се готви комплицирани јадења.

Тие беа заменети со просто да се подготват закуски. "Aper", како што на повикот на Франција за време на аперитив, дури и не мора да значи дека употребата на алкохол, иако најчесто се поврзани со него.
Во многу земји аперитив да им понуди на т.н. "Вилушка појадок" и попладне чај во Англија - за ручек (ручек), во Соединетите Американски Држави - било внес на храна, со исклучок на првиот појадок.
Во Америка, многу вообичаена практика, кога поканети гости на сопствениците на ресторанот се првите собраа во куќата за еден час аперитив и вечера за само и да се забавувате ресторан.
Врз основа на материјали: alkovip.ru

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктели, аперитивиКоктели, аперитиви
Концептот на аперитиви и digestivesКонцептот на аперитиви и digestives
Аперитив и digestif. Видови. правилаАперитив и digestif. Видови. правила
Вермут "Cinzano"Вермут "Cinzano"
САД: Најдобар коктел мезе со историјаСАД: Најдобар коктел мезе со историја
Кој го измислил воткаКој го измислил вотка
Аперитиви - што е тоа? Што пијалаци може да се служи како аперитив?Аперитиви - што е тоа? Што пијалаци може да се служи како аперитив?
Кирш - цреша воткаКирш - цреша вотка
Попрскана Кокошка, исто така, не ми пречи пијалок на Џин Џин јајце коктелПопрскана Кокошка, исто така, не ми пречи пијалок на Џин Џин јајце коктел
Аперитиви и digestives - што е тоа?Аперитиви и digestives - што е тоа?
» » Целата вистина за apertivah