ma.AlcoruGuru.ru

Како да се пијат аперитиви

Пред почетокот на банкет, додека собирање на гостите одлучи да му понуди аперитив. Аперитиви служи во мали коцки опфатени салфетки.
Што пијалаци треба да биде понуден како аперитив?

За вечера се нудат мала количина на водка, виски, коњак, џин, топли инфузии, за вечера - вино духови, ретки сорти на bitters. Најдобрите експерти веруваат аперитив вермут со мраз, разреден сок од овошје или сок.

Тоа не е премногу слатки пијалоци се погодни како аперитив. Тие се обезбедени и во чиста форма или во коктели. Во последниве години, правилата во овој поглед се многу полиберални.Како анимира апетитот и расположение пијалок може да служи шампањ, алкохол, коњак, ракија, armagnac, вино. Некои пијалаци - со силен вкус и степен, други, напротив, светлина, разредена со вода или сок.

На пример, во зима, како мезе може да се сервира топло чоколадо вотка во мали филџани "мока" (не повеќе од 50 g), и mulled, удар, грог во мали стаклени чаши (50-100 g), држачи за чаши или дрво во керамички чаши. Меѓу мезе, исто така, се вклучени вермут и шери.

Видео: алкохол и снек = панкреатит? Пијте како аперитив и правилна исхрана = вашето здравјеАперитиви обично служи пред оброк, освен шери, кои можат да бидат понудени како прв вина за ручек, и на ручек и вечера. Како по правило, тоа е ставен на маса, кога тоа беше се користи во подготовка на супа од храна.

Шери не треба да нуди гости со пилешко супа или супа vichyssoise, но супа од црн грав или зелена tortoiseshell супа овој пијалок е во ред. Шери обично се става во утаителни на собна температура, и влегоа во мали V облик на стакло.

Ако немате посебни очила шери, вие наместо да се стави на маса за мали чаши вино или алкохол. Утаителни шери, тогаш може да се чуваат за долго време.

Други аперитиви хранат во согласност со индивидуалните вкусови - или во мали beakers антички мраз или фрижидер или на собна температура во мали филџани за аперитиви.
Служи аперитиви на мали коцки: духови - во чаша со не повеќе од 35 - 50 g (коњак подобро круша големи чаши на 25 - 30 g), десерт и со вкус на вино - во Maderna стакло (75 g), ги полнат со вино, не повеќе од 2 / 3 сад маса - во скочниот зглоб и lafitnyh мешани пијалоци - прекинувач (висока очила или очила коктел).

Видео: Како да се пие вода за време на јадење, после јадење, пред јадење? како да се напие вода во право?

За коктели служи слама. За слоевит, факелот и силна едноставна коктели слама не се доставени.
За аперитив, ако планирате да го одложи некои од гостите, кои служат закуски.

Сепак, треба да се подготват такви оброци кои не се задуши вашиот апетит: печени ореви, бадеми и сол, кисели полици, овошје, барем - минијатурни предјадења (мали сендвичи).
Врз основа на материјали: tamada.info

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Интересно коктел рецептиИнтересно коктел рецепти
Како да се пијат вермутКако да се пијат вермут
Коктели со водка и вермутКоктели со водка и вермут
Аперитив и digestif. Видови. правилаАперитив и digestif. Видови. правила
За избор на мезе со шампањЗа избор на мезе со шампањ
Коктел NegroniКоктел Negroni
Како да се пијат шериКако да се пијат шери
Избор на пијалоци на јадењаИзбор на пијалоци на јадења
Хармонија на вина и јадењаХармонија на вина и јадења
СочувствоСочувство
» » Како да се пијат аперитиви