ma.AlcoruGuru.ru

Како и со што да пијат absinthe

Како да го користите absinthe

Absinthe беше наречен "Зелена самовила" - не само за својата фантастична боја (најчесто зелени смарагд), но исто така и за специјални ефекти и врз луѓето. Ова е силен алкохолен пијалок, тој е направен од екстракти од пелин, што содржи од 55 ° до 85 ° алкохол. Најчесто се среќаваат видови кои се 70 степени тврдина. Тоа е силна алкохолни пијалоци во светот (освен алкохол). Absinthe на грчки е преведен како "nevypivaemy". Ова е сосема природно, бидејќи не секој може да се пие толку силен алкохолен пијалок без разредување.

Видео: Како да се пијат absinthe. жешката мода

Дефинирање на културата е вродено во речиси секој пиење алкохолни пијалоци. Абсинт не е исклучок. Како правилно да пијат absinthe со цел да се добие максимална задоволство, а не да му наштетат на здравјето. Овој пијалок треба да пијат многу внимателно, бидејќи тоа е многу силна, и без третман може да предизвика gallyutsinatsii.Vsledstvie дека absinthe силен алкохолен пијалок, тој не може да пијат сите луѓе. Покрај тоа, таа има типичен горчлив вкус, што е потребно за да се обиде да се неутрализираат. Во овој поглед, на сите начини на употреба на absinthe се наменети за да се намали горчината, а во некои случаи, а својата сила.

Како да се пијат absinthe

1. Француски метод (класични) Тоа е тоа што на врвот на една чаша полна со absinthe, стави посебен лажица со дупки, која е грутка шеќер. Пред да пијат, на парче шеќер се истури студена вода се додека на absinthe стана матна (овој ефект се нарекува во Франција «Louche»). Водата се таложи на етерични масла содржани во absinthe, пијалок, па тоа ќе биде полесно. Исто така, сметаат дека слатка вода го зголемува ефектот на thujone, но тоа не е докажано научно. Absinthe вода Препорачуваме разредена во сооднос од 1: 5 (еден дел absinthe и пет дела вода). Овој метод подготовка пијалок се смета за не помалку возбудлива од неговата употреба.2. Чешка (пламен) метод. Во една чаша истурам три четвртини од абсинт. Потоа, во absinthe намачкајте грутка шеќер и го стави на посебна лажичка. Тогаш шеќерот се запали и е дозволено да се запали за околу една минута. капки топло се топи шеќер падне во чаша со пијалок. Кога пламенот се гаси, со лажица шеќер остатоци се намалува во чаша и неговата содржина се предизвика. За да го ублажи вкусот на добиената пијалак во тоа да ги вкусите мраз вода.Ова е најопасниот пат пијат absinthe, бидејќи содржината на стаклото може лесно да се запали.

3. Руски метод (absinthe со сируп). Прво, врз основа на вода шеќерен сируп, а потоа се додава во чаша со абсинт вкус. Значи пијат многу руски јазик.4. разредување сок метод. За да се намали силата absinthe и намалување на неговата горчина, се разредува со ананас, лимон или сок од портокал, лимонада, тоник вода и други пијалаци. Односот зависи од индивидуалните вкус.

5. Метод на две очила. Една мала чаша absinthe и работи и го стави во голема чаша. Потоа, стаклото се истури во тенка струја вода. Течности се мешаат и постепено се влеваат во голема чаша. Кога само вода оставени во чаша, пијалок може да се пие. Многумина веруваат дека absinthe непријатно, па пијат чаша меша во чаша. Во овој случај тоа е доволно да се прелива, како резултат на пијалок во друг сад.

Видео: №2 пијам absinthe :) (погледнете го описот на видеото на YouTube)

6. На чист (неразреден). Absinthe - ова е обична аперитив, тој се користи во чиста форма од тесни ликер очила пополнети половина. Но, овој метод не е за секого, само искусни absinthe тоа на тој начин да се користи. Пред употреба absinthe ладење во близина на нула температура. Само во овој случај тоа е можно да го пијат уредни. доза пијалок не треба да биде повеќе од 30 грама.

Што да се пие absinthe

Како што е веќе забележано, тоа е класичен аперитив абсинт. Пијте служи пред оброк и, според тоа, не е закуска. Сепак, ако се пријавувате разредена absinthe коктел или врз основа на него, а не како аперитив, како и главен пијалак, како ужина може да се хранат темно чоколадо, портокал парчиња, мандарина или лимон. Со Абсинт добро во комбинација морска храна.

Во кои служат absinthe очила

Неразреден absinthe се служи во чаша. Разведен absinthe служи во обични очила, фрлаат 50-100 грама. Ако сакате да ја запалија absinthe, тоа е потребно да се избере очила со дебели ѕидови, како тенки стакло може да се скрши. Очила, кои сакаат да ја запалија absinthe, треба да има конусна форма, се разгореа кон врвот. Исто така, очила не мора да биде многу holodnymi.Chto проблеми absinthe лажици, тогаш, како по правило, тоа доаѓа во комплет со шише скапо absinthe (во кутии). Покрај тоа, таа може да се купи во продавниците прибор за јадење и други додатоци за ресторани и барови.

Видео: Како да се пијат absinthe

Сега знаете како да пијат absinthe. Важно е правилно да одберете доза и да не претерувајте со неговата употреба.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се пијат absintheКако да се пијат absinthe
Ла надомест хипно (самовила gipno)Ла надомест хипно (самовила gipno)
Како да се пијат absintheКако да се пијат absinthe
Вкус и работењето на овој absintheВкус и работењето на овој absinthe
Составот на absinthe - не е заеднички пелинСоставот на absinthe - не е заеднички пелин
Производство на absintheПроизводство на absinthe
Историјата на absintheИсторијата на absinthe
Како да се пијат absinthe и снекКако да се пијат absinthe и снек
Што пијат absintheШто пијат absinthe
Absinthe зеленаAbsinthe зелена
» » Како и со што да пијат absinthe