ma.AlcoruGuru.ru

Анасон ratafii

анасон ratafii

20-30g анасон, 1 литар на алкохол, 1 g на цимет, каранфилче 1 g, 3 g на кора од лимон, 200 гр шеќер, 250 ml вода.Анасон, цимет, каранфилче и кора сека, се прелива алкохол и инсистираат во сончево место за 3-4 недели. Од шеќер и вода да се готви на сируп, се лади и се става во ракија. Потоа се филтрира и се става во шишиња. Колку подолго ratafii чуваат, толку подобро е тоа.

102 g на анасон, 1L French вотка, 550 гр шеќер

Марко 5 литри вода, се вари во топла вода и ги ставаш најдобро анасон. Кога ќе се олади, се прелива во шише францускиот вотка, додадете шеќер. Шише цврсто затворени затка и се зацврсти wetted меур. Оставете го да отстои на топло место за 2 недели, потоа се филтрира низ филтер хартија, се прелива во шишиња. Ratafii подготвен за употреба.

100 g на анасон, 550 g шеќер, 1 L на вотка, 1 чаша вода.

Шеќер стави во тава, истурете 100 ml вотка и се вари сируп. Тогаш тоа се прелива во остатокот на вотка. Сварете една чаша вода, се прелива во неа анасон, отстрани од топлина и кисна за 15 минути, а потоа се става во сируп со вотка. Стави во топлина, преку 3-4nedeli вирус и да шише.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт на слатка анасон ликерРецепт на слатка анасон ликер
Ratafii на праска јамиRatafii на праска јами
Рибизла ratafiiРибизла ratafii
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Слатка вотка (ratafii): рецептиСлатка вотка (ratafii): рецепти
Портокалова пијалакПортокалова пијалак
Ratafii смрекаRatafii смрека
АнасонАнасон
Ким пијалакКим пијалак
RatafiiRatafii
» » Анасон ratafii