ma.AlcoruGuru.ru

Буриња за ракија

Видео: Како да се направи дабови буриња cooperage на Phanagoria

Буриња за ракија

Буриња за ракија

Видео: Подготовка дабови буриња

Буриња за ракија направени од највредните видови на даб, а потоа бидете сигурни да направите природен третман.

Таквите барел - тоа е многу важно, така да се каже елемент за производство на високо-квалитетни коњак.

Видео: Како да се подготви дабови буриња

Во повеќето случаи, коњак алкохол чуваат постојано се користат, стари буриња. Но, ништо вечно, па ќе мора да го користат новиот буриња за коњак.Во производство на коњак се придржуваат кон строги правила и инсталирал. Чудно е доволно, но тоа го дефинира буре ракија за неговата арома и вкус карактеристики. Не е за ништо што некои фанови на коњак разредена со сок.

                        Подготовка дабови буриња за коњаксуровини. За производство на високо-квалитетни коњак барели користат да се направи од еден стар Англиски даб. Таквите дрво над двесте години. Ова е француски даб купени во Англија, некои едноставно не го користат.

материјал. Од таква образувам е намалување на даб (ламела). И тогаш еден многу интересен процес. Овие три години празни места на отворено се "калење" на сонце, дожд, ветер и така натаму. Дрво продолжува да "живее" на нивните посебни живот. Свежи ребра имаат полесни сенка, а веќе "зачинети" со потемна боја.

сушење. Готови празни места се подложат специјални сушење. Постои строго да се почитуваат содржина на влага во дрво.

собранието. Во фабриката со употребата на специјални апаратури собирање барели, да ги прилагодите на вашите сопствени стандарди. Направи посебен дното и капакот.

горење. Завршени барел отпуштен од страна на плински горачи, и тоа може да потрае од 15 мин. и до 2 часа. Ова е многу важен момент, како изгорени барели заситен со коњак различни алкохол на ароми и вкусови.

Видео: буриња за ракија

инспекција. вода готови барел се истури и запечатени. Тогаш тоа беше да лопата, се направи на различни активности за да се обезбеди интегритетот на производот. Само после тоа - стоката е подготвен за работа.

Во отворот на капакот е изработен со допир. Преку него ќе се прелива ракија дух, но по некое време, чешмата ќе се користи за одвод на готовиот коњак. Многу буриња ракија направени специјално за да нарачате. На овие тапани горат логото на клиентите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на ракијаПроизводство на ракија
Класификација на стареење ракијаКласификација на стареење ракија
Зошто е скап коњакЗошто е скап коњак
Коњак kazumianКоњак kazumian
Коњак и неговото производствоКоњак и неговото производство
Даб и пламен: раѓање барелДаб и пламен: раѓање барел
Производство на ракијаПроизводство на ракија
Како и колку да ја запази КоњакКако и колку да ја запази Коњак
Класификација на cognacsКласификација на cognacs
Коњак е различна од брендот? Што е подобро: коњак или ракија. видови на ракијаКоњак е различна од брендот? Што е подобро: коњак или ракија. видови на ракија
» » Буриња за ракија