ma.AlcoruGuru.ru

Даб и пламен: раѓање барел

Барел како сад - еден од најстарите пронајдоци на човештвото. И, се разбира, најважното откритие во историјата на коњак.

Видео: Отпуштање дабови буриња за виски

Без голема коњак буриња, и така ќе остане еден од стотиците eau-de-Vie во Франција, чии имиња беа нешто само локалните жители велат да познавач на "рурални" дестилати ...
даб поезија
За разлика од вино, ракија надвор од цевката не е "во живо".

Таа се преработи во стаклени садови, благородна пијалок како што згаснува, засекогаш фаќањето уникатна комбинација на квалитет, му е дадена од една година и регионот на културата, како и долгорочна изложеност. И, се разбира, уметноста на Maitre де Таа, создавање на оваа комбинација.

Видео: Раѓањето на дабови бурињаРабота ракија господар е во близина на дело на композиторот - комбинирање на алкохол "бас" даб "високите ноти", тоа може да се создаде најсложените симфонија на вкус и вкус.
Ако ви се далеку од романтична аналогии, дабови дрва, прв од сите, тој е наменет за да се пренесе светлина алкохол, во кој природата има цветни, овошни ароми, нијанси на бленда - ванила, чоколадо, кожа, итн

Покрај тоа, барел дава можност на коњак да созрее и расте полека оксидира за време на реакција со кислородот permeating во порите на дрво од даб.
Според тоа, кога изборот на соодветни за дрвени буриња се важни порозност и хемискиот состав на дрво: тоа мора да бидат присутни во оптимални количини lignins одговорен за ароматични и танини и танини кои се вклучени во создавањето на "телото" и коњак боја.

Видео: Подготовки за дабови буриња полни со виноВинарите и големите производители на буриња се активно експериментирање со различни видови на даб. За стареењето на вина, на пример, се користат американски даб.
Во Русија, на ширењето беше кавкаски даб или Absheron.

Неговиот пат, во мали количини и купување на познатиот француски cooperage фирми, на пример, "Seguin Моро", кој се наоѓа во срцето на регионот на коњак.
Сепак, во текот на вековите што поминале од отворањето на блендата вино духови, ништо подобро за оваа намена од француски даб, кој расте во древните шуми на Tronçais и Лимузен, никогаш не беше пронајден.

Видео: дабови буриња. Украина. Zhitomir

Шума на Tronçais обезбедува дрво со многу мали пори и повеќе "меки" lignins и танини.
Нејзините често се користи за основно изложеност на алкохол.

Oaks Лимузен имаат погруб дрво побогати важно за ракија хемиски соединенија. Овој даб бара особено почитувана однос кога производството барел.

Тој, на пример, во секој случај не може да се виде - само да се подели на архаичен, потсетува на гилотина машина, и само во одреден агол. Инаку барел поради висока порозност на дрва ќе излегуваат во јавноста. Исто така, нови буриња од Лимузен дрво се користи со голема претпазливост за да не се oversaturate духови светла, прво, танини.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Буриња за вотка треба да бидат избрани со претпазливостБуриња за вотка треба да бидат избрани со претпазливост
Буриња за ракијаБуриња за ракија
Коњак kazumianКоњак kazumian
Принципите на производство на дабови буриња за коњакПринципите на производство на дабови буриња за коњак
Oak чипови (чипс) за вотка, коњакOak чипови (чипс) за вотка, коњак
Како и колку да ја запази КоњакКако и колку да ја запази Коњак
Коњак CalarasiКоњак Calarasi
Класификација на ракијаКласификација на ракија
Како да се избере и да се подготви на тапан за светлинаКако да се избере и да се подготви на тапан за светлина
Дабови буриња за светлинаДабови буриња за светлина
» » Даб и пламен: раѓање барел