ma.AlcoruGuru.ru

Како да се направи домашна ракија од Chachi

Коњак - силен алкохолен пијалок, кој е направен во Франција во истиот град. И покрај тоа, не помалку од квалитетот на производот може да биде произведен и дома. Дом на коњак имаше сите вкус и не е полошо лажлива пијалок, тоа е важно да се придржуваат на технологијата на неговата подготовка. Етил алкохол се дестилира и чува во дабови буриња, ова му дава на пијалок необичен вкус и aromat.Vpervye на сличен начин на подготовка на ракија појави во почетокот на XVII век. Тоа беше тогаш дека фармите во Поату-Шаранта беа првите фотографии, кои беа донесени од страна на холандски јазик. Со новата машина на францускиот успеа да ги подобри дестилација технологија, и тоа беше појавата на нов коњак, кој вкус многу слични и модерни.

Секој кој има познавање на почетна процесот на производство на домашна пијалак, може да се готви голем благородна пијалок со свои раце. Најдобро е да се добие на домашен коњак Chachi, како што се повторува Chachi производство на етил алкохол процесот на производство. Рецепт на коњак Chacha не е тешко, но бара согласност со сите основни правила на домашен светлина. Ако сакате да дознаете како да се готви оваа благородна пијалок со вашите раце, треба да бидете трпеливи и да се целосно во согласност со препораките на искусни винарите.

слика рецепт
состојки:
  • Грозје - 30 kg
  • Шеќер - 5 kg
  • Вода - 4 литри

Рецепт од Chachi коњак дома

Пред да се направи ракија од Chachi, ќе треба да се подготви дрвени буриња или стаклени тегли, даб дрво чипови и добар дух на вино. Ако користите Chacha, тоа не треба да биде помала од силата на не помалку од 70 степени. Chacha може да се готви од грозје, шеќер и вода, но, така што тоа е погоден за коњак ќорци, тоа треба да биде три пати да се стигне во светлина. Само чиста етил алкохол силата на 70-75 степени може да се користи за подготовка на оваа благородна пијалок.

Најважниот чекор во подготовката на ракија Chachi инсистира. Тоа е причината зошто треба да имаат на рака мала дрвена буре или даб чипови. Chacha по тројна дестилација се истури во буре, и инсистираат на ладно и темно место за најмалку 6 месеци.

За да се подготви ракија потреба даб барелАко цевката не е - тоа не е причина да се откаже прекрасен пијалок дома готвење. Во стаклени тегли 3-5 литри стави дабови иверки и се прелива нивните Chacha.

Можете да додадете дабови иверки домот коњак

Важно е да се разбере дека коњак од Chachi дома ќе биде само ако тие се користат на штипки или чипови на даб, кој е најмалку 50 години.Чипови за инфузија ракија не е погодна како дава да пијат многу танини, кои ќе го расипе вкусот на пијалокот.

За да се подготви ракија Chacha стигне на два пати

За дома образувам е пожелно да се користи дрво, чиј дијаметар не е помал од 30 расположение. Пред употреба чипс или штипки, по можност да ги впие во ладна вода за 1 месец. Само по тоа што ќе биде можно за нив да се инсистира коњак.

Можете да ги користите изгорени дрво чипови

Пред инфузијата chachu може да се разреди со вода до 45-55 степени и контејнерот цврсто со ракија. Ако инсистираме на неразреден ракија Chach, мора да се чува најмалку една година.

Обиди се со домашна ракија може да биде еден месец

Понекогаш пред да вгради ракија дабови иверки пече, а потоа можете да се обидете да се пие еден месец.

При користење на печени чипови, пијат стекнува со вкус на изгорена карамел, кој е познат по вистински францускиот коњак, инсистираше на тоа дека во буриња.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Домашна ракија воткаДомашна ракија вотка
Домашна ракија од ChachiДомашна ракија од Chachi
Зошто е скап коњакЗошто е скап коњак
Коњак на светлинаКоњак на светлина
Бадем ракија домаБадем ракија дома
Коњак на светлина домаКоњак на светлина дома
Производство на ракијаПроизводство на ракија
За коњакЗа коњак
Класификација на cognacsКласификација на cognacs
Коњак е различна од брендот? Што е подобро: коњак или ракија. видови на ракијаКоњак е различна од брендот? Што е подобро: коњак или ракија. видови на ракија
» » Како да се направи домашна ракија од Chachi