ma.AlcoruGuru.ru

Како да се готви дома amaretto

Како да се готви дома amaretto

Amaretto ликер - тоа е како поздрав од минатиот век. Како една прекрасна, незаборавни и сакана. Но, ова е многу тешко во денешно време се бара бидејќи тој беше во продажба се појави многу ретко. Вие може да сакате да се прочита, како да се подготват amaretto дома, а потоа нема да биде тешко да се добие добар пијалок со бадем вкус.Amaretto - тип италијански ликер пијалок има убав кафеава боја, сила до 28 степени. Основа за нејзината изработка се потребни бадеми, семки од кајсија и различни зачини. Вкус алкохол личи на нешто далечински поврзани со десерт - марципан (комбинација на брашно и ореви). Amaretto - десерт пијалок, што се служи со коцки мраз и се додава на чај или кафе.Amaretto е одлично во комбинација со овошје, сладолед, ореви и чоколадо. Остатокот на оброци со него не се служи. Amaretto е многу лесно да се готви на свој, иако да се напијам нешто, што ќе биде многу блиску во постојните вкус карактеристики на оригиналниот пијалок.

Класичен amaretto рецепт

состојки

 • половина литар вотка;
 • 150 ml на чиста вода;
 • 50 g бадемово, кајсија nucleoli;
 • 2 лажички ванилин шеќер;
 • 350 g на гранулиран шеќер;
 • 3 g на фини кафе (растворливи);
 • 2 чешне пупка;
 • 1 прстофат цимет;
 • 3-4 пипер (миризливи).

Кајсија јадренца продажба не може да се најде, па ќе мора да излезат од своите кајсии. Некои рецепти понуди amaretto готви и без овие јадренца, но во овој случај, вкусот ќе не целосно еден и ништо нема да личи на оригиналот.

фази готвење

 1. бадем ореви се посипува врела вода за пет минути инсистираат на тоа, тогаш се прочисти.
 2. Сушен излупени бадеми во тава. На крајот од процесот на печење, додадете бибер и каранфилче.
 3. Јадренца кајсии измие, да додадете цимет за нив, а потоа предизвика.
 4. Бадеми (наздравија) ​​и кајсија кернелот влегоа во подготвени сад.
 5. Варени шеќерен сируп. пан спиење шеќер, истурете првите педесет грама вода и tantalized, мешајќи постојано на тивок оган. Значи не се додека бојата не се здобијат со боја на карамел сируп, а потоа додадете ванила, се прелива повеќе дополнителни 100 ml на чиста вода, сите измешани повторно.
 6. Како резултат на шеќерен сируп се става во сад каде што бадеми и кајсија кернелот.
 7. Смесата се олади, а потоа влегоа во него и вотка додаде растворливи кафе.
 8. Капацитет беше затворен и потресен, префрлен во темна соба со студена температура за еден месец. Секоја тегла е разнишан три или четири дена.
 9. Почетна amaretto филтрира и се истури во подготвениот сад.

Како да се подготват amaretto дома, и сега секој знае зошто резултатот ќе изненади своите гости. Чувајте алкохол може да биде во подрумот на еден долг период на време.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Amaretto (amaretto)Amaretto (amaretto)
Amaretto ликер од дива цреша дома (рецепт)Amaretto ликер од дива цреша дома (рецепт)
Едноставен коктел рецепти со кокос ликерЕдноставен коктел рецепти со кокос ликер
Алкохол Abrikotin: тајните на домашни рецептиАлкохол Abrikotin: тајните на домашни рецепти
Алкохолни коктели со amarettoАлкохолни коктели со amaretto
Алкохол "amaretto"Алкохол "amaretto"
Најдобар рецепт за домашна amarettoНајдобар рецепт за домашна amaretto
Бренди, amarettoБренди, amaretto
Како да се пијат amarettoКако да се пијат amaretto
Amaretto ликер домаAmaretto ликер дома
» » Како да се готви дома amaretto