ma.AlcoruGuru.ru

Домашна шампањ од бреза SAP

јаболковина од бреза SAP

Пенливи (газирани) вино од бреза SAP - силен (7-10 степени) до степен на оригиналниот пијалок со неспоредлив вкус, кој е идеален во топло време жед питие. Јас ви нудиме класичен рецепт за суво грозје квас.

Теорија. Прво, ние ќе го направи млад бреза вино, а потоа тој karboniziruem - додадете малку шеќер и херметички затвори шишиња. Шеќер предизвика секундарна ферментација, која наситен на вино со јаглерод диоксид. Резултатот е домашна шампањ (поради карактеристиките на технологијата овој пијалок треба да се нарекува јаболковина од бреза SAP, но вкусот не е се гледа).

состојки:

  • бреза сок - 12 литри;
  • шеќер - 2 кг + 10 грама на литар вино;
  • лимонска киселина - 5 грама;
  • суво грозје - 100 грама (или вино квасец);
  • темно мед - 50 грама (факултативно).

За подготовка на шампањ не треба кисело сок се: свежа или конзервирана. Лимонска киселина стабилизира киселоста на каша, која ја промовира нормално ферментација. Мед дава домашна шампањ златна боја и светлина сладок вкус.

Предупредување! Ако наместо квас или вино квасец додадете традиционалните сува или екструдирани, како што е предложено во многу рецепти, наместо шампањско ќе шумливи Брага со гаден вкус и карактеристичен мирис на алкохол.

Ви препорачувам да се подготват однапред шише шампањ под бреза. Тие треба да бидат добро затворени и го издржат притисокот на гасот. Најдобра опција - пластични шишиња од било просторност. Пред употреба, треба да се мијат и сушат.

Рецепт од бреза SAP шампањ

1. Доколку постои вино квасец за 3-4 дена да работат со сок да се направи суво грозје квас. За ова се пополни суво грозје во тегла, додадете 25 грама шеќер и вода 150-200 ml (бреза SAP) и се меша.Тегла покриени со газа и се стави во темно место на собна температура. Кога пена на површината, светло кисело мирис и Подсвиркват квас подготвени. Таа може да се затвори цврсто и чување во фрижидер до 10 дена.

Ако површината на мувла има акумулирано, а потоа доби инфицирани со суво грозје, што треба да се земе друг. Користете остарел квас не може да биде!

2. Во голем емајл тенџере микс бреза SAP, лимонска киселина и шеќер (2 кг). Донесе мешавина на вриење, се вари на тивок оган додека бродот ќе остане 75% од почетниот волумен на течност.На вриење се зголемува концентрацијата на цврсти материи во сахароза сок и шеќер се прилепува во фруктоза (превртувачка). Како резултат на тоа, вкусот на шампањот бреза побогати, повеќе пријатен вкус и ферментација трае помалку.

3. Кул кантарион до 25 ° C (квасец инаку умираат од висока температура). Направете грозје квас заедно или вино квасец, додаде мед (по желба), се меша добро.

4. Прелива кантарион во садот за ферментација. Инсталирајте печат вода или медицински ракавица со дупка во прст за отстранување на јаглерод диоксид. Пренос на контејнерот во темно место со стабилна температура од 18-25 ° C.

ферментирани бреза вино под сликата на вода печат
Plain печат вода
Шампањ ферментирано бреза под ракавица
Канистер и добро закотвени ракавица е исто така погоден

5. По 20-40 дена на крајот на ферментација: задржи водата која веќе нема да им даде исклучи гас (разбивам ракавица) на површината на пена исчезнува, долниот слој ќе го забрзаат и многу млади вино бреза станува полесен. Пијалокот подготвени за карбонизација.

На дното на шишиња за да додадете 10 грама шеќер на литар. Потрошувачка на вино од седиментот преку цевка и се прелива во шишиња, оставајќи зад себе најмалку 5-6 см на просторот од вратот (колку што е можно).

6. запечатени шише стопери На. Стави 7-10 дена во темна просторија на собна температура. По неколку дена ќе биде тешко пластични шишиња.

Откако е потребно еден ден да се провери притисокот на гасот ако резервоарот е силно потечени, преместете ја во фрижидер или игра надвор од гас, инаку шишето може да пукна.

7. По трансфер на карбонизација подготвени шампањ од бреза SAP во фрижидер или подрумот на температура од 3-12 ° C. Пред употреба на пијалок застане на ладно за 2-4 дена.

домашно вино од бреза SAP слика
Хуе се појави благодарение мед

рок на траење од дома бреза шампањ кога се чуваат во фрижидер или подрумот - 5-6 месеци. Тврдина - 7-10%. Тоа е дозволено појавата на дното на една мала торта слој.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино од бреза SAPВино од бреза SAP
Квас од бреза SAPКвас од бреза SAP
Пенливо вино шампањПенливо вино шампањ
Бреза кулерБреза кулер
Рецепти од квас од бреза SAPРецепти од квас од бреза SAP
Куќа вино од бреза SAPКуќа вино од бреза SAP
Бреза SAP домаБреза SAP дома
Како да се направи домашно вино од бреза SAP?Како да се направи домашно вино од бреза SAP?
Светлина на бреза SAPСветлина на бреза SAP
Вкусни рецепти бреза квасВкусни рецепти бреза квас
» » Домашна шампањ од бреза SAP