ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти дома шампањ

Рецепти дома шампањ

За многу од нас, фразата "домашни шампањско" може да изгледа малку чудно, бидејќи тоа е често во Нова Година или други празници се купи шише пенливо вино во продавницата. Со цел да не се повторува од година во година, ние ви нудиме рецепти за домашни шампањ, не грижете се, тие се едноставно и тешкотии во што си сигурен дека не се таму.

1. внатрешни шампањ со лимонска киселина и квасец.Потребните состојки: три литри вода, шеќер Паунд половина пакети квасец, лимонска киселина и суво грозје.

Првиот чекор е да се подготви празната мрежа шише шампањ и капи за нив. Готви садот сируп од шеќер, вода и лимонска киселина. Тогаш ние се излади на сируп и додавање на квасец, предмет во топла средина за неколку часа. Откако ферментација почна, исполнет смесата во шишиња, додадете неколку капки сок од лимон и кора од лимон во шише и внимателно затворено. Доби шампањ чуваат хоризонтално на ладно и темно место. По две недели, пијалок може безбедно да се обиде.2. Домашни шампањ од јаболка

Потребни состојки: шест литри вода, два килограми шеќер, еден литар вотка и јаболка.

Три литри сок од јаболко се става во сад од 15 литри. Исто така, да се подготват сируп: раса шеќер во вода и се готви за еден час додека готви. Кул и се меша со сок од јаболко. После тоа, ние затвори сад и да ја задржите недела на хартија затка на ладно место. По овој период, да додадете водка, цврсто затворете и го испрати во подрумот за три месеци, по што шампањ е подготвен за употреба.

Така, следниве опишани некомплицирано рецепти, можете да се третираат новогодишната ноќ на своите гости уникатен пијалок направен со свои раце, со користење на градина култура.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Удар "Денот на независноста"Удар "Денот на независноста"
Рецепти, како да се направи домашно вино од колковитеРецепти, како да се направи домашно вино од колковите
Коктели со вотка и шампањКоктели со вотка и шампањ
Шампањ чај розиШампањ чај рози
Elderberry виноElderberry вино
Пенливо вино шампањПенливо вино шампањ
Ликер од портокалЛикер од портокал
Вино од ливчиња од розаВино од ливчиња од роза
Домашни шампањ (квас лимон)Домашни шампањ (квас лимон)
Рецепти вино од колковитеРецепти вино од колковите
» » Рецепти дома шампањ